Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat Magnum 150P założenie trafa do silniczka podajnika

UL7855 16 Gru 2015 19:10 1041 8
  • #1 16 Gru 2015 19:10
    UL7855
    Poziom 22  

Witam.
    Czy warto założyć oddzielne trafo pod podajnik drutu? Czy ograniczy mi to strzelanie karabinem na niskim amperażu?
    Fabryczny układ jest objęty że tak powiem sprzężeniem zwrotnym, napięcie wyjściowe spada to i silnik zwalnia. Czy to jest zaleta czy też wada prostych rozwiązań układowych?

Niech mi to ktoś w kilku słowach wyklaruje.

Napięcie zasilające mam dobre, ma pełnej mocy nie spada więcej jak kilka - kilkanaście V.

0 8
  • Pomocny post
    #2 16 Gru 2015 20:30
    manta
    Poziom 39  

To taki protoplasta synergii, masz realizację szybkiego posuwu drutu przed spawaniem, a w czasie pracy napięcie łuku reguluje pośrednio prędkość podajnika, czyli natężenie. Spawa się łatwiej, przy zmianie odległości, na sztywnym zasilaniu musisz mieć większą wprawę jako spawacz.

0
  • Pomocny post
    #3 16 Gru 2015 20:41
    robokop
    Moderator Samochody

Warto założyć, jak masz zasilany podajnik z uzwojenia roboczego transformatora głównego. Ograniczysz właśnie w ten sposób nierównomierność posuwu. Kombinowałem ze stabilizowaniem napięcia do zasilania silniczka, najlepsze efekty daje PWM. Arek, w małym dychawicznym migu, to tą synergię można o kant... potłuc.

0
  • #4 16 Gru 2015 20:48
    UL7855
    Poziom 22  

No właśnie jest to mały MIG, Chiński, aluminiowy w środku.
    Zauważyłem że na wyższym prądzie samo się doregulowuje i nie wiem czy zostawić czy przerobić i popsuć tę "automatykę".

EDIT: Silnik sterowany jest dziwnym przebiegiem, jednocześnie posiada "jakąś tam" stabilizację obrotów:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1834461.html
    Podłączenie elektrolitu 4700µF po mostka graetza skutkuje zasuwaniem podajnika na pełnych obrotach, podłączenie do silnika powoduje zwolnienie o połowę.
    Spróbuję dodać tylko trafo i przełącznik na oryginał. :|

0
  • Pomocny post
    #5 04 Sty 2016 22:18
    smd
    Specjalista - spawarki

Podłącz płytkę sterującą z osobnego mostka, do trafo głównego. I z 10000 mikro na wyjście mostka głównego.

0
  • #6 05 Sty 2016 10:40
    UL7855
    Poziom 22  

W związku z tym że musiałem trochę pospawać, złożyłem dwa tygodnie temu wszystko do kupy.

Zastanawiam się co niby ma dać ten dodatkowy mostek i kondensator podłączony do tego samego trafo? Jak już zaznaczyłem schemat jest "wydumany" i wymaga pulsacji z trafa. Ma jednak tę zaletę że ma niesamowity moment obrotowy przy minimalnych obrotach... Trudno uzyskać taki efekt w inny, prosty sposób.
    Jakby już ktoś kiedyś ten układ rozgryzał będzie wiedział o czym mówię. Musi być dokładnie tak jak jest i wtedy jakoś to działa (widać układ dobierany metodą prób i błędów przez Chinoli).

Schemat już podałem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1834461.html
    jest taki sam.

0
  • #7 05 Sty 2016 14:37
    smd
    Specjalista - spawarki

Jak podepniesz dużą pojemność na wyjściu, to będzie ładniej spawał, ale spowoduje to brak regulacji obrotów silnika (tyrystor), więc wtedy podpinasz zasilanie do płytki podajnika przez dodatkowy mostek do trafa przed mostkiem głównym.

0
  • #8 23 Wrz 2018 16:49
    UL7855
    Poziom 22  

Dołożenie trafa 28V AC + dołożenie kondensatorow 14700µF + nasmarowanie ślizgów szpuli znacznie poprawiło pracę spawarki.

Drut idzie równo, nawet na najmniejszym zakresie idzie utrzymać ładny, równy i co dla mnie zaskakujące cichutki łuk. Poprzednio albo było szarpanie drutem albo skwierczenie od za dużego prądu.
    Jestem zadowolony z efektu.

0
  • #9 25 Lis 2018 19:45
    UL7855
    Poziom 22  

Podwyższyłem z czasem napięcie wtórne na silnik na 28V AC (inny odczep) i dołożyłem 10000µF i jest jeszcze lepiej.
    Ta wspomniana oryginalna synergia zamierzona lub niezamierzona moim zdaniem tylko doprowadza do szału zwłaszcza na małych prądach. Nie mam pojęcia co można oryginalnie spawać na 1 biegu. Po modyfikacji na jedynce udaje się uzyskać nawet jakiś tam przetop na cienkich blaszkach, wcześniej było tylko naklejanie kulek.

0