Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migomat Magnum 150P założenie trafa do silniczka podajnika

UL7855 16 Dec 2015 19:10 1545 10
 • #1
  UL7855
  Level 23  
  Witam.
  Czy warto założyć oddzielne trafo pod podajnik drutu? Czy ograniczy mi to strzelanie karabinem na niskim amperażu?
  Fabryczny układ jest objęty że tak powiem sprzężeniem zwrotnym, napięcie wyjściowe spada to i silnik zwalnia. Czy to jest zaleta czy też wada prostych rozwiązań układowych?

  Niech mi to ktoś w kilku słowach wyklaruje.

  Napięcie zasilające mam dobre, ma pełnej mocy nie spada więcej jak kilka - kilkanaście V.
 • Helpful post
  #2
  manta
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To taki protoplasta synergii, masz realizację szybkiego posuwu drutu przed spawaniem, a w czasie pracy napięcie łuku reguluje pośrednio prędkość podajnika, czyli natężenie. Spawa się łatwiej, przy zmianie odległości, na sztywnym zasilaniu musisz mieć większą wprawę jako spawacz.
 • Helpful post
  #3
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Warto założyć, jak masz zasilany podajnik z uzwojenia roboczego transformatora głównego. Ograniczysz właśnie w ten sposób nierównomierność posuwu. Kombinowałem ze stabilizowaniem napięcia do zasilania silniczka, najlepsze efekty daje PWM. Arek, w małym dychawicznym migu, to tą synergię można o kant... potłuc.
 • #4
  UL7855
  Level 23  
  No właśnie jest to mały MIG, Chiński, aluminiowy w środku.
  Zauważyłem że na wyższym prądzie samo się doregulowuje i nie wiem czy zostawić czy przerobić i popsuć tę "automatykę".

  EDIT: Silnik sterowany jest dziwnym przebiegiem, jednocześnie posiada "jakąś tam" stabilizację obrotów:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1834461.html
  Podłączenie elektrolitu 4700µF po mostka graetza skutkuje zasuwaniem podajnika na pełnych obrotach, podłączenie do silnika powoduje zwolnienie o połowę.
  Spróbuję dodać tylko trafo i przełącznik na oryginał. :|
 • Helpful post
  #5
  smd
  Welding machines specialist
  Podłącz płytkę sterującą z osobnego mostka, do trafo głównego. I z 10000 mikro na wyjście mostka głównego.
 • #6
  UL7855
  Level 23  
  W związku z tym że musiałem trochę pospawać, złożyłem dwa tygodnie temu wszystko do kupy.

  Zastanawiam się co niby ma dać ten dodatkowy mostek i kondensator podłączony do tego samego trafo? Jak już zaznaczyłem schemat jest "wydumany" i wymaga pulsacji z trafa. Ma jednak tę zaletę że ma niesamowity moment obrotowy przy minimalnych obrotach... Trudno uzyskać taki efekt w inny, prosty sposób.
  Jakby już ktoś kiedyś ten układ rozgryzał będzie wiedział o czym mówię. Musi być dokładnie tak jak jest i wtedy jakoś to działa (widać układ dobierany metodą prób i błędów przez Chinoli).

  Schemat już podałem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1834461.html
  jest taki sam.
 • #7
  smd
  Welding machines specialist
  Jak podepniesz dużą pojemność na wyjściu, to będzie ładniej spawał, ale spowoduje to brak regulacji obrotów silnika (tyrystor), więc wtedy podpinasz zasilanie do płytki podajnika przez dodatkowy mostek do trafa przed mostkiem głównym.
 • #8
  UL7855
  Level 23  
  Dołożenie trafa 28V AC + dołożenie kondensatorow 14700µF + nasmarowanie ślizgów szpuli znacznie poprawiło pracę spawarki.

  Drut idzie równo, nawet na najmniejszym zakresie idzie utrzymać ładny, równy i co dla mnie zaskakujące cichutki łuk. Poprzednio albo było szarpanie drutem albo skwierczenie od za dużego prądu.
  Jestem zadowolony z efektu.
 • #9
  UL7855
  Level 23  
  Podwyższyłem z czasem napięcie wtórne na silnik na 28V AC (inny odczep) i dołożyłem 10000µF i jest jeszcze lepiej.
  Ta wspomniana oryginalna synergia zamierzona lub niezamierzona moim zdaniem tylko doprowadza do szału zwłaszcza na małych prądach. Nie mam pojęcia co można oryginalnie spawać na 1 biegu. Po modyfikacji na jedynce udaje się uzyskać nawet jakiś tam przetop na cienkich blaszkach, wcześniej było tylko naklejanie kulek.
 • #10
  Nix
  Level 21  
  UL7855 wrote:
  Ta wspomniana oryginalna synergia zamierzona lub niezamierzona moim zdaniem tylko doprowadza do szału...

  To żadna synergia, ot trafo główne na coraz wyższych zakresach ma coraz wyższe napięcie, a podajnik zasilany jest z tego trafa. Wiele mniejszych migów ma taki układ i da się spokojnie spawać na każdym zakresie.
  Owszem- nierównomierność prędkości posuwu drutu występuje i psuje trochę spoinę i nazwijmy to "komfort pracy" ale amatorsko daje się spawać także takim sprzętem.
 • #11
  UL7855
  Level 23  
  Teraz udaje mi się uzyskać przynajmniej jako taki równy łuk i bez problemu widzę czy należy zmienić zakres czy skorygować posuw.
  Wcześniej również było można, ale było to trudne, łuk był mało stabilny i o zdecydowanie mniejszej mocy. Każdy słaby styk czy kawałek rdzy wpływał na posuw i przetop.
  Polecam niezdecydowanym przeróbkę.
  Jedyny dość irytujący minus o którym należy wspomnieć to iskrzenie, upalanie drutu energią z kondensatorów przy dotykaniu materiału. Nie ma raczej prostej metody na pozbycie się tego defektu.