Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak zasilania na wentylatorze, DGN 30 Plus Piec Akumulacyjny

pawsta1989 16 Gru 2015 20:18 1161 4
  • #1 16 Gru 2015 20:18
    pawsta1989
    Poziom 2  

Mam piec dynamiczny INPROEL DGN 30 PLUS w którym nie działa wentylator.

Piec został podłączony wg schematu i wszystko ok poza wentylatorem.
    Jest to piec dynamiczny.
    Lampka z regulatora ciągle świeci, wg mnie nie dochodzi napięcie do wentylatora za to do regulatora za dużo..

Wg mnie wentylator NIE ma zasilania w żaden sposób skoro do niego dochodzi tylko "N" a zaś regulator po wyłączeniu (OFF) nie gaśnie.

Podłączenie regulatora:

OSOBNE Zasilanie regulatora (L) ---- (dodprowadziłem osobne zasilanie jak na schemacie)
    OSOBNE Neutralny regulatora (N) ---- (i do tego neutralny)

Z regulatora idzie L i N (faza + neutralny) - neutralny podpięty jest do kości pod wentylator, natomiast faza podpięta jest pod fazę z głównego zasilania pieca.

Jak ma zasilać regulator dany wiatrak kiedy do wiatraka idzie Neutral?

Faza z regulatora idzie na Fazę z zasilania pieca,
    Neutralny z regulatora idzie na neutralny z wentylatora.

Co podpiąłem nie tak skoro wszystko jest wg schematu i regulator ciągle świeci czy jest ON czy OFF bez względu na ustawioną temp. a na wentylator nijak nie ma napięcia.

Ponownie proszę o pomoc..
    Pozdrawiam,
    Paweł.

0 4
  • #2 18 Gru 2015 23:02
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Przecież tam pisze wyraźnie że w twoim piecu musisz mieć regulator zewnętrzny.

0
  • #3 21 Gru 2015 17:20
    pawsta1989
    Poziom 2  

Zewnętrzny (pogodowy) jest jako opcja jak już wyraźnie zdążyłeś przeczytać.
    Poprosiłem kolegę, elektryka który raz dwa ogarnął temat, wszystko działa jak należy, bez żadnych regulatorów zewnętrznych.
    Regulator pokojowy jak z resztą opisywałem był źle podłączony (mimo poprawnego podłączenia wg schematu) i stąd brak reakcji wentylatora.

Widzę, że tu się zwraca uwagę na interpunkcje a nie na to jak pomóc drugiemu :-)
    DZIĘKI za pomoc wszystkim tu zgromadzonym specjalistom ;-)

Pozdrawiam.

3.2. Autor tematu, po uzyskaniu odpowiedzi będącej rozwiązaniem problemu, jest zobowiązany zamieścić podsumowanie ze wskazaniem rozwiązania oraz zablokować wątek poprzez kliknięcie w przycisk rozwiązano.
    moderator ; Krzysztof Reszka

0
  • #4 21 Gru 2015 17:27
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

pawsta1989 napisał:
    Regulator pokojowy jak z resztą opisywałem był źle podłączony (mimo poprawnego podłączenia wg schematu) i stąd brak reakcji wentylatora.

On był dobrze opisany przy założeniu opcji regulatora zewnętrznego .
    Więc przeróbka była wymuszony brakiem owego regulatora.
    pawsta1989 napisał:
    Widzę, że tu się zwraca uwagę na interpunkcje a nie na to jak pomóc drugiemu

Znajdujemy się w kraju gdzie obowiązuje pisownia polska.
    Często bywa tak że z powodów niechlujnej pisowni trudno dociec o co twórcy chodziło.
    Ps. Zawsze można skorzystać z przycisku "pisownia"

1
  • #5 03 Gru 2017 15:07
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Trochę nie na temat, do tego stary ale mam pewną uwagę co do tych pieców Inproela.
    W moim przypadku producent dopuścił się dość poważnego błędu w podłączeniu wewnętrznym.
    Wyżej przedstawiono prawidłowy schemat urządzenia, w moim przypadku była pewna różnica.
    Piec był podłączony na wtyczkę "siłową" dla grzałek oraz zwykłą wtyczkę 230V dla wentylatora. Miałem trudność z wyjęciem wtyczki siłowej więc postanowiłem sprawdzić paluchem czy się bolce we wtyczce nie grzeją, po czym k... mnie popieściło!
    Analiza obwodów i schematu na obudowie, od razu natrafiłem na neonówkę która nie była uwzględniona na schemacie, a jej "N" podłączony do zacisku 11 zmostkowanego z 10 (N) na wtyczce 230V, a trafiłem że na nim był akurat potencjał fazy. Ten błąd może doprowadzić do porażenia prądem albo do niechcianego wyzwalania wyłącznika różnicowo-prądowego, jeśli obwody są zasilane poprzez dwie osobne różnicówki. Poprawiłem to, podłączając neonówkę pod poprawny N, tak jak na wyżej przedstawionym schemacie.

1