Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napędy przekształtnikowe -

jahool 16 Gru 2015 20:42 972 6
  • #1 16 Gru 2015 20:42
    jahool
    Poziom 9  

Witam drodzy koledzy
    Mam do was pytanie co to są napędy przekształtnikowe? Czy to są poszczególne maszyny elektryczne czy jakieś połączone układy coś w stylu silnik i falownik ?
    Przeszukałem google swoje ksiazki i nie mogę znaleźć nic konkretnego na ten temat

0 6
  • Pomocny post
    #3 16 Gru 2015 20:54
    fuutro
    Poziom 43  

Na upartego i układ Leonarda można by tu wciągnąć ale idąc z duchem czasu na pewno będą to silniki różnego typu zasilane/sterowane wprost z układów elektronicznych/energoelektronicznych - tu np wspomniany silnik+falownik. Google co nieco pokazuje, np ideę a przykłady zastosowania możesz nawet w rowerach, samochodach, tramwajach czy pociągach (lokomotywach, jednostkach) znaleźć.

1
  • #4 16 Gru 2015 20:57
    jahool
    Poziom 9  

Tak ogólnie to chodzi mi o wytłumaczeni w paru słowach co to napędy przekształtnikowe
    (do czego służą, budowa, zasada działania)
    Z tego co doczytałem w różnych publikacjach w google to dowiedziałem się ze są to np silniki sterowane przez przekształtniki ale chciałem spytać bardziej doświadczone osoby co to dokładnie jest

0
  • #5 16 Gru 2015 21:20
    fuutro
    Poziom 43  

Przekształtniki ogromnie ułatwiają stosowanie maszyn w szerszy sposób - przykładowo możesz nie tylko włączyć/wyłączyć silnik ale też określić jak dokładnie ma wyglądać jego start oraz zatrzymanie, przebieg pracy a nawet wykorzystać warunki pracy do tego, żeby zwrócić energię do sieci zasilającej (hamowanie prądnicowe). Nie musisz się tu aż tak martwić o rodzaj źródła zasilania - potrafią same sobie dopasować, jeżeli tylko są na dość rozbudowane.

0
  • #6 20 Gru 2015 20:37
    noplis
    Poziom 20  

jahool napisał:
    Tak ogólnie to chodzi mi o wytłumaczeni w paru słowach co to napędy przekształtnikowe

Nie da się w paru słowach.

"Przekształtnik - urządzenie do bezpośredniego przekształcenia czasowego przebiegu prądu elektrycznego.

W ogólnym przypadku przekształtnik energoelektroniczny można określić jako układ przekazujący energię elektryczną między dwoma obwodami różniącymi się częstotliwością oraz wartością napięć i prądów. Rodzaje przekształcania energii elektrycznej, najczęściej spotykane w praktyce, można sprowadzić do kilku podstawowych typów. Są to:

prostowanie - przekazywanie energii z obwodu napięcia przemiennego do obwodu napięcia stałego (zob. prostownik);
    falowanie - przekazywanie energii z obwodu napięcia stałego do obwodu napięcia przemiennego (zob. falownik);
    sterowanie napięciem przemiennym
    impulsowe sterowanie napięcia stałego

Łącząc powyższe operacje przekształcania można uzyskać funkcje bardziej złożone."

(tyle Wiki)

Jeśli mogę zasugerować - wyjdź od podziału na rodzaje silników (AC/DC) i do nich dobieraj przekształtniki.

kol. fuutro:
    klasyczny układ Leonarda nie ma przekształtników

0
  • Pomocny post
    #7 20 Gru 2015 22:57
    retrofood
    Moderator

jahool napisał:
    Witam drodzy koledzy
    Mam do was pytanie co to są napędy przekształtnikowe? Czy to są poszczególne maszyny elektryczne czy jakieś połączone układy coś w stylu silnik i falownik ?
    Przeszukałem google swoje ksiazki i nie mogę znaleźć nic konkretnego na ten temat

To pewnie zależy od daty publikacji, w której znalazłeś to określenie. W czasach kiedy ja studiowałem (przełom lat 70/80) terminem tym określało się każdy napęd, w którym zastosowano układ przekształtnikowy, zwykle tyrystorowy. Uczono nas wprawdzie również o układach tranzystorowych, ale ówczesny poziom technologii nie pozwalał na ich szerokie zastosowanie. Były one raczej w fazie eksperymentalno - doświadczalnej.
    Tak więc określenie "napęd przekształtnikowy" stosowano powszechnie (taki slang zawodowy) do określania kompletnego zespołu elektronicznego, gotowego do zastosowania.
    Producentem takich napędów był np. Apator Toruń i napędy jego produkcji zastosowałem w firmie, która mnie zatrudniała, w celu eliminacji zespołu silnik indukcyjny - prądnica prądu stałego. Napęd Apatora pozwalał mi potencjometrem regulować obroty silnika prądu stałego o mocy 17 kW w zakresie od zera do 1,2 obrotów znamionowych.

Mam nadzieję, że napisałem zrozumiale.

Napędy przekształtnikowe -

Kiedyś taką szafę nazywano napędem przekształtnikowym, teraz konkretnie, szafa sterownicza.

0