Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki prostownik do akumulatora?

Peugeot Partner 16 Gru 2015 21:50 2505 20
  • #1 16 Gru 2015 21:50
    Peugeot Partner
    Poziom 9  

Miernik wskazuje mi napięcie 12v ale jest za mało energii żeby odpalić auto. W takiej sytuacji wystarczy użycie prostownika żeby go podładować? Jeśli tak to proszę o poradę jaki powinien to być prostownik. W załączniku jest zdjęcie akumulatora wraz z jego parametrami.

0 20
  • #2 16 Gru 2015 22:03
    and_rog
    Poziom 21  

Miernik pokazuje 12V, ale kiedy? Gdy nie ma żadnego obciążenia to faktycznie może być 12V, ale czy jest tyle, gdy np. włączysz światła? I jak przekręcacz kluczyk w stacyjce (rozruch), to czy na akumulatorze jest też 12V? Jeśli nie - podładować, jeśli tak - masz zaśniedziałe klemy, zdjąć, oczyścić, założyć ponownie.

0
  • #3 16 Gru 2015 22:04
    750kV
    Poziom 21  

Peugeot Partner napisał:
    Miernik wskazuje mi napięcie 12v ...

Jeżeli bez obciążenia, to zdecydowanie za mało. Należy ładować prądem 5,5 A przez 10 godzin.

0
  • #4 16 Gru 2015 22:05
    Peugeot Partner
    Poziom 9  

Miernik pokazuje 12v bez obciążenia. Zdjąłem akumulator i mam go luzem w domu. Klemy raczej nie są zaśniedziałe

0
  • #5 16 Gru 2015 22:05
    kierbedz4
    Poziom 33  

Prostownik o wydajności prądowej nawet 6 do 10A.Ładując prostownikiem o wydajności prądowej 6 A Masz naładowany akumulator w czasie 10 godzin.Przyjmując że akumulator nie jest w pełni rozładowany to ten czas ładowania będzie krótszy.

0
  • #6 16 Gru 2015 22:07
    MACIEK_M
    Poziom 28  

Cytat:
    Miernik wskazuje mi napięcie 12v

Napięcie zbyt niskie, akumulator rozładowany, natychmiast naładować.

Napięcie spoczynkowe naładowanego akumulatora to około 12,8 V.

Cytat:
    Jeśli tak to proszę o poradę jaki powinien to być prostownik.

Dowolny prostownik do ładowania akumulatorów "12V", pełno tego w sklepach i na portalach aukcyjnych.

Najlepsze rozwiazanie to prostownik automatyczny, "podłącz i zapomnij" - określany jako "mikroprocesorowy" , też jest tego sporo.

0
  • #7 16 Gru 2015 22:10
    Peugeot Partner
    Poziom 9  

Przepraszam za niedokładność miernik dokładnie wskazuje 12,66v.
    PS. Nie pomyślałem że to może mieć znaczenie

0
  • #8 16 Gru 2015 22:11
    helmud7543
    Poziom 42  

12V w spoczynku to jest niedoładowany. Z pytaniem o prostownik powinienem zapytać jakie parametry ma akumulator. Powinien to być prostownik do akumulatorów ołowiowych, prąd ładowania nie powinien przekraczać 1/10 nominalnej pojemności akumulatora. Czyli jak masz 60Ah to maks prąd prąd ładowania 6A. Napięcie końcowe, jeśli po naładowaniu ma się wyłączyć lub sam wyłączysz, to ok 15V. Jeśli się nie wyłączy to maks 14,5V. Ładowanie mniejszym prądem nie zaszkodzi tylko potrwa dłużej. Ładowanie do niższego napięcia również potrwa dłużej (minimalne napięcie końcowe to 13,8V, przy założeniu że będzie pod tym napięciem dłuższy czas, inaczej będzie niedoładowany).

0
  • #9 16 Gru 2015 22:13
    Peugeot Partner
    Poziom 9  

Na pewnej stronie znalazłem to: Sterownik mikroprocesorowy stale kontroluje napięcie akumulatora i po wykryciu faktu braku przyrostu napięcia powyżej 18.8 V przerywa ładowanie. Jednak nadal, o ile jest wciąż podłączony do akumulatora, sprawdza jego napięcie i jeśli wykryje, że napięcie spadło do wartości 13.2 V, ponownie włącza ładowanie i doładowuje akumulator. Czyli mam rozumiieć że akumulator na końcu ładowania powinien mieć 18.8v?

0
  • #13 17 Gru 2015 00:13
    Peugeot Partner
    Poziom 9  

Tylko, że auto potrzebuje na piątek a castorame mam blisko. A z resztą jest 2x droższy niż tem z castoramy

0
  • #14 17 Gru 2015 00:24
    750kV
    Poziom 21  

Peugeot Partner napisał:
    Tylko, że auto potrzebuje na piątek a castorame mam blisko.

To pożycz doraźnie od sąsiada.
    Peugeot Partner napisał:
    A z resztą jest 2x droższy niż tem z castoramy

Kupując tańszy, przepłacisz w rzeczywistości. Prostownik się szybciej "skończy", akumulator też podzieli jego los.
    Miałem okazję wielokrotnie naprawiać prostowniki i te tanie są solidne tylko z......zewnątrz. Transformatory są zwojone aluminiowym drutem a o reszcie szkoda pisać.

0
  • #15 17 Gru 2015 00:54
    Peugeot Partner
    Poziom 9  

Ok pomyślę. A czy przy ładowaniu akumulatora muszę odkręcić te korki u góry żeby gazy mogły się ulotnić? Wystarczy je poluzować czy odkręcić całkowicie?

0
  • #16 17 Gru 2015 00:57
    750kV
    Poziom 21  

Lekko poluzuj. Tylko nie zapomnij później dokręcić.

0
  • #17 17 Gru 2015 01:39
    Peugeot Partner
    Poziom 9  

A jeśli kupię ten prostownik: (http://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/auto-i-garaz/samochod/prostowniki/prostownik-6-12v-8a-116ah.html) to na nim muszę ustawić 12v i jeśli ma być szybkie ładowanie to max a jeśli wolne to min jeśli dobrze rozumiem? Czy wolne jest lepsze czy to bez różnicy?

0
  • #18 17 Gru 2015 08:28
    andrzej20001
    Poziom 42  

Jest opcja że bateria jest szrot , nie lepiej ją sprawdzić w jakimś punkcie niż kupować prostownik a potem i tak nowe aku?

0
  • #19 18 Gru 2015 20:20
    Zygaqra
    Poziom 34  

Peugeot Partner napisał:
    Przepraszam za niedokładność miernik dokładnie wskazuje 12,66v.
    Peugeot Partner napisał:
    Miernik wskazuje mi napięcie 12v ale jest za mało energii żeby odpalić auto
    Jeżeli w rzeczywistości jest 12,66V bez obciążenia i silnik nie odpala to większość wskazówek co do ładowania nie ma sensu, przynajmniej w tym przypadku. Jeżeli klemy nie były zaśniedziałe i połączenia były dobre, to jedynie wymiana akumulatora pomoże.

0
  • #20 18 Gru 2015 21:58
    KaW
    Poziom 34  

Aby stwierdzić czy wynik pomiaru akumulatora jest dobry -to trzeba -przy zestawionym pomiarze napięcia -obciażyć akumulator jakimś obciążeniem żarówki
    12V /0,5 A .I obserwować przebieg pomiaru -przez 15 minut.

Zdarza się ,że lampka zgaśnie za chwilę i napięcie spadnie o wartość 2,15V /około/. Wtedy oznaczać to może niesprawny jeden pakiet akumulatora.
    I ładowarka może być już niepotrzebna.

0
  • #21 18 Gru 2015 22:03
    Peugeot Partner
    Poziom 9  

Dobra panowie temat zamknięty. Kupiłem nowy akumulator centra futura. Mam nadzieję, że mi trochę posłuży. Dzięki wszystkim za porady :)

0