Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wieża Thomson Altima 460 - nie działa odtwarzacz kasetowy TAPE

abik 17 Dec 2015 00:49 1107 5
    abik
    Level 15  
    Dostałem ostatnio niesprawną wieżę Thomson Altima 460. W wieży działa radio oraz CD natomiast zupełnie nie działa podwójny odtwarzacz kasetowy. W obu odtwarzaczach kasetowym był przestawiony mechanizm pracy w wyniku czego klapa lewej kasety nie mogła się w ogóle zamknąć a w drugiej utknęła kaseta i nie można było jej wyciągnąć. Przestawiłem oba mechanizmy, wyciągnąłem kasetę i teraz obie kieszenie się zamykają. Niestety, ale i tak oba odtwarzacze w ogóle nie działają. Po przełączeniu na funkcję TAPE mechanizm obu kaset nie reaguje na przyciski funkcyjne: PLAY czy REWIND i silnik nie działa. Przy przełączeniu na TAPE 2 i naciskaniu przycisku SET/PROGRAM na wyświetlaczu graficznym widać tylko przełączane znaczki ale nic poza tym - silnik nie startuje ani przy TAPE 1 ani przy TAPE 2. Mam schemat ideowy tej wieży, więc pomierzyłem podstawowe napięcia: +12V, +10V, -10V oraz +5V które dochodzi do płyt elektroniki obu mechanizmów. Napięcia są w normie. Sprawne są też 3 przyciski sensorowe przy mechanizmach. Nie wiem od czego zacząć poszukiwanie przyczyny usterki - proszę o pomoc.
    flinc
    Level 23  
    Sprawdz recznie czy ośka silnika się obraca, następnie po włączeniu play lub rewind czy są napięcia w punktach lutowania przy silniku Na schemacie powinien być U.Scalony który steruje silnik

Dodano po 25 [minuty]:

Jak jest możliwość wyjęcia wtyczki od silnika sprawdż baterią 1.5V czy silniczek działa jeśli działa, dalej szukał bym przyczyny uszkodzenia U.Scalonego sterujący silnikiem i kontrolera
    Aplikacje kontrolera znajdż na www.datasheet.com
    abik
    Level 15  
    Faktycznie uszkodzony silnik. Rozebrałem go i zauważyłem przytopienie plastiku na osi przy komutatorze, oraz przybrązowiony drut uzwojenia silnika. Brak jest też napięć na złączu 4-przewodowej wtyczki złącza które biegnie do silnika. Zapewne stało się to gdy silnik został unieruchomiony wtedy jak taśma z kasety zawinęła się na rolce mechanizmu, bo znalazłem resztki taśmy w tych okolicach. Czeka mnie więc wymiana i silnika i układu scalonego sterującego jego pracą.
  • Helpful post
    flinc
    Level 23  
    Profilaktycznie wymień w zasilaczu kondesatory elektrolity i w obrębie U.Scalonego sterowania silnika
    abik
    Level 15  
    Po wymianie silnika na taki sam sprawny magnetofon działa już bezproblemowo. Zamykam temat.