Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G550 - często się zawiesza.

17 Gru 2015 10:47 1605 27
  • Poziom 13  
    Witam. Panowie proszę o pomoc. Od pewnego czasu zawiesza mi się laptop Lenovo G550. Nie idzie nic zrobić czy to korzystam z internetu czy tez nie po prostu się sam zawiesza. Dodam, że jak się zawiesi to kompletnie nić nie działa nawet skrót ALT + CRTL + DEL. Można go tylko zresetować i potem znowu się potrafi zawiesić. System operacyjny to Vista.

Proszę o pomoc o podpowiedź od czego zacząć diagnostykę, żeby to naprawić.
  • Poziom 43  
    Podaj SMART z programu Crystal Disk Info. Zamieść przez tą stronę:
    https://obrazki.elektroda.pl/index.php
    Widok na całe okno, aby były widoczne wszystkie wiersze z parametrami, lub wklej 2 screeny góra i dół listy.

• Poziom 43  
    Zacznij od sprawdzenia temperatur, czyszczenia układu chłodzenia, wymiany past i termo padów. Wklej także SMART z Crystal Disk Info.
  • Poziom 13  
    Ok. Dzięki za pierwsze podpowiedzi, dziś postaram się coś dodać.

Dodano:

Witam, przesyłam screen z SMART tak jak koledzy prosili.

Jakie Panowie nasuwają się wam wnioski? Jak wygląda wstępna diagnoza? Co dalej robić?
    Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień".

• Poziom 43  
    Dysk jest w porządku, pozostaje kwestia temperatur i ew.przegrzewania się laptopa.
    Profilaktycznie czyszczenie układu chłodzenia, wymiana past i termo padów.
  • Poziom 13  
    Dzięki za odpowiedź, czyli co, że się grzeje? Ok a jak problem będzie się powtarzał? Pasty wymienić na nowe?

To jakie zastosować termo pady do Lenovo g550 oraz pasty? Co jak problem będzie się powtarzał?

Pasta zmieniona - termo pad również. Zobaczymy co będzie się dalej działo. Powiem tyle, że temperatura podczas pracy 47 stopni.

Posty scaliłem.
    RADU23
  • Poziom 33  
    Jeśli to komputer z układem AMD to może to być objaw kończącej się grafiki.
  • Moderator na urlopie...
    bajbus82 napisał:
    Powiem tyle, że temperatura podczas pracy 47 stopni C.

Sprawdzałeś RAM?
    Wykonaj test pamięci Memetestem z bootowalnego nośnika do przynajmniej 3 x całkowitego PASS.
    http://www.forum.tweaks.pl/Memtest86-Jak-zrobic-test-pamieci-RAM-poradnik-t53014/

@bajbus82 zasilacz oryginalny od laptopa?
  • Poziom 13  
    Ok. Zobaczę dziś i postaram się przetestować. Wyniki się jakoś potem zapisują same czy muszę siedzieć przed kompem i obserwować? Ile czasu może zająć przetestowanie? Są dwie kości RAM.

Dodano:

Witam, puściłem test pamięci - poniżej foto zrobione podczas pracy testu programem proszę o info jak długo będzie szedł?

Panowie pojawiły się błędy - program dalej pracuje - jak długo mam testować jeszcze pamięć?

Poniżej foto - o czym to świadczy?
    Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem i poprawiłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień". Dbaj o poprawną pisownię w postach

• Poziom 43  
    bajbus82 napisał:
    Są dwie kości ram

To teraz testuj pojedynczo. Któraś z kości jest zapewne jest uszkodzona.
  • Poziom 13  
    Ok. Jak już będę wiedział która kość uszkodzona to co tylko wymiana na nową - dobrze rozumiem. Na razie jeszcze się nie zawiesił to tak na marginesie
  • Poziom 43  
    Wymiana lub praca na jednej kości.
    bajbus82 napisał:
    Na razie jeszcze się nie zawiesił to tak na marginesie

Jeśli odpowiada Ci praca na niesprawnym laptopie i ryzykowanie utratą danych... nie mamy prawa się sprzeciwiać...
  • Poziom 43  
    Po co nam foto pamięci?
    Miałeś wykonać memtest dla każdej kości osobno i podać wynik.
  • Poziom 43  
    bajbus82 napisał:
    Test sie robi 1 kości pass 2 i już są błędy.

Więc możesz przerwać i zacząć testowanie kości nr.2.
    bajbus82 napisał:
    A fotka bo chciałem zapytać czy to jest DDR3

Jest. Coś się memtestowi pomyliło.
  • Poziom 43  
    Już odpowiedziałem - masz DDR3.
    Druga kość też powoduje errory?
  • Poziom 16  
    bajbus82 napisał:
    Druga pamięć bez błędów, czy problem rozwiązany. Trzeba wymienić pamięci na nową?

Jeśli druga bez błędów, to w teorii system powinien działać poprawnie. Jeśli chcesz mieć więcej RAMu, to tak. Jeśli nie, to nie musisz. Tylko odpowiednią pamięć teraz kup. W internecie jest wiele poradników jakie kości i dlaczego trzeba dokupywać.
  • Poziom 13  
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Może znajdę jakąś pamięć dobra i tanią. Na razie działam na 1 GB RAM.

Moderowany przez ANUBIS:

11 Lut 2016 17:53 :: bajbus82
    Prośba o odblokowanie tematu: "Dalej problem z zawieszaniem"

• Poziom 13  
    Witam Panowie, wymieniłem pamięć na inną i laptop dalej się wiesza. Wczoraj zrobiłem lekkie czyszczenie systemu Ccleaner oraz Odkurzaczem i troszkę syfu usunęło.
    Może to było przyczyną, że się wieszał.
    Po tych zabiegach odpaliłem film na VOD i działał bez zarzutów.

Sprawdziłem w Zarządzaniu Dyskami, że są 3 partycje, z czego jedna jest ukryta i ma pojemność 14 GB (w moim komputerze jej nie widać - jak się domyślam będzie to partycja Recovery).
    Po naciśnięciu przycisku ze strzałeczką, gdy komputer jest włączony, nic się nie dzieje, ale jak wyłączyłem kompa i nacisnąłem ten przycisk komp się zaczął załączać i pojawił się pasek biały na dole ekranu z napisem INSTALATOR WINDOWS i chyba, że kopiuje pliki - poczekałem do końca i wyłączyłem komputer - nie chciałem nic zepsuć. I teraz moje pytania.

1) Czy jeśli jest ta ukryta partycja to z niej idzie przywrócić system?
    2) Podczas przywracania systemu utracę dane z wszystkich partycji "C" i "D" czy tylko z jednej "C"?
    3) Czy podczas przywracania systemu partycja jest formatowana i cały syf jest usuwany, czy sformatować petycję "C", a potem zrobić przywracanie systemu?
    4) Czy jeśli zainstaluję Lenovo OneKey Recovery to bedę mógł wypalić płyty przywracania systemu?
    5) Czy przed przywracaniem systemu zrobić jeszcze dysk naprawy sytemu?

Ewentualnie proszę napisać co jeszcze zrobić.
  • Poziom 16  
    bajbus82 napisał:
    Witam Panowie, wymieniłem pamięć na inną i laptop dalej się wiesza.

Wiesza to tzn? Co masz na myśli? Wchodzi do systemu? Resetuje? Niebieski ekran? Opisz dokładniej.

bajbus82 napisał:
    Wczoraj zrobiłem lekkie czyszczenie systemu Ccleaner oraz Odkurzaczem i troszkę syfu usunęło.

Rób screeny po tych operacjach, w tych programach jest dużo opcji, które możesz wybrać.

bajbus82 napisał:
    Może to było przyczyną, że się wieszał.
    Po tych zabiegach odpaliłem film na VOD i działał bez zarzutów.

Może było, dalej nie rozumiem co masz na myśli pod nazwą "wieszał". Przeglądarka? Antywirus? Dodatki? Jakie?

bajbus82 napisał:
    Sprawdziłem w Zarządzaniu Dyskami, że są 3 partycje, z czego jedna jest ukryta i ma pojemność 14 GB (w moim komputerze jej nie widać - jak się domyślam będzie to partycja Recovery).

Prawdopodobnie tak, zrób screena.

bajbus82 napisał:

Po naciśnięciu przycisku ze strzałeczką, gdy komputer jest włączony, nic się nie dzieje,

Załóżmy, że jest 50 producentów sprzętu komputerowego, do tego jeszcze jakieś 5 modeli na producenta. Naprawdę myślisz, że ktoś wie co masz na myśli pisząc "przycisku ze strzałeczką". Nope. Zrób zdjęcie.

bajbus82 napisał:

ale jak wyłączyłem kompa i nacisnąłem ten przycisk komp się zaczął załączać i pojawił się pasek biały na dole ekranu z napisem INSTALATOR WINDOWS i chyba, że kopiuje pliki - poczekałem do końca i wyłączyłem komputer - nie chciałem nic zepsuć. I teraz moje pytania.

Wydaje mi się, że wszedłeś do RECOVERY, przeważnie wchodzi się jakimś klawiszem.

bajbus82 napisał:

1) Czy jeśli jest ta ukryta partycja to z niej idzie przywrócić system?

Jeśli nie jest uszkodzona i kompletna, tak. Tylko przywrócenie systemu, do stanu uruchomienia komputera jak ze sklepu.

bajbus82 napisał:

2) Podczas przywracania systemu utracę dane z wszystkich partycji "C" i "D" czy tylko z jednej "C"?

Przeważnie tak, jest to także zależne od programu RECOVERY.

bajbus82 napisał:

3) Czy podczas przywracania systemu partycja jest formatowana i cały syf jest usuwany, czy sformatować petycję "C", a potem zrobić przywracanie systemu?

To jest zależne od programu REVOVERY, ale przeważnie jest usuwany cała zawartość dysku oprócz recovery i następnie przenoszone dane na nowo utworzone partycje.

bajbus82 napisał:

4) Czy jeśli zainstaluję Lenovo OneKey Recovery to bedę mógł wypalić płyty przywracania systemu?

Nie wiem do czego jest ten program, uruchom przeczytaj. Tylko uważaj, nie którzy producenci umożliwią raz uruchamiania takiego procesu.

bajbus82 napisał:

5) Czy przed przywracaniem systemu zrobić jeszcze dysk naprawy sytemu?

Co masz na myśli "dysk naprawy systemu"?

bajbus82 napisał:

Ewentualnie proszę napisać co jeszcze zrobić.

Skan HD tune, Memtest, wyjaśnienia kilku rzeczy z wyżej.
  • Poziom 13  
    Dziękuję wszystkim za pomoc. Na razie wszystko działa. Komputer działa sprawnie. Został oczyszczony z niepotrzebnych śmieci itp.