Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka buda do GDN 25/40?

13 Cze 2005 21:32 2061 15
  • Poziom 12  
    Witam

Dostałem w spadku starą kolumne samoróbke z głosnikiem GDN 25/40. Wtedy była to obudowa zamknięta 37L , niestety głębszego basu poprostu nie było. Tak też pomyslałem sobie ze przerobie ją na BR, dałem rurke o przekroju 8 cm i długosci 12 cm , wyjąłem całe wytłumienie tzn. wate i przykleiłem gąbke o grubosci 2 cm na całą tylną sciankę. A teraz skutki: niskiego zejscia jak nie było tak nie ma, przybyło tylko niskich tonów przez co musiałem na przedwzmacniaczu dać ich mniej, ponieważ stawały sie nieznośne i rozlazłe. A teraz pytanie do was jaka była by optymalna obudowa do tego głosnika (z BR czy bez) ile litrów i jakie wytłumienie. Mam jeszcze jedno pytanie: jakie paramerty ulegają zaminie pod wpływem czasu?

Pozdrawiam!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    Za nisko go zestroiłeś, ten głośnik nie wydobędzie z siebie niskiego basu. Ma dobrą skuteczność i impuls kosztem zejścia. Skróć rurkę do ok 7 cm to podniesiesz strojenie do ponad 50 hz. Basu będzie dużo więcej, ale może trochę łomotać. Niestety taki urok tych głośników. Jescze jaka to wersja gdn 25/40? nie różnią się parametrami ale co do pytania o zmiany z czasem to zależy dużo od zawieszenia.
  • Poziom 12  
    Niestety nie wiem jaka wersja. A jakie były róznice pomiędzy róznymi wersjami?

Moge powiedzieć ze model ten ma zawieszenie górne tkaninowe a na magnesie jest tylko 25/40 8 ohm.
  • Poziom 12  
    Na magnesie nie pisze nic takiego. Te głosniki mają około 15 lat a pioneer wykupił akcje Tonsila jakoś niedawno chociaż moge się mylić. ten Moj wygląda barfdziej jak ten z drugiej aukcji (membrana ma ten sam kolor) bo te w kolumnach mają jakąś taką jasną i gładką membrane.
  • Poziom 30  
    Niestety, ale z tego tonsila nie wyciągniesz niskiego basu. Ja mam model GDN 25/40/1 i też zastanawiam się co z nim zrobić. Myślałem o dociążeniu membrany. Spadłoby SPL, ale fs pójdzie w dół i chyba qts trochę w góre.
  • Poziom 28  
    Do nich jest dobre rozwiązanie, niestety ne najtańsze. Można pokusić się o band pass, jak w któryś zg40.....
  • Poziom 35  
    Membrana bierna była by fajna - można pokusić się o skopiowanie Zg-40/c/8
    Co do Pioneera, to Tonsil od dawien dawna związany był zarówną z tą firmą jak Thomsonem. Wspomniane Zg produkowane były także przez Thomsona, a słynne GDS 30/30 są tak na prawdę głośnikami Pioneera.

--
    Hefi
  • Poziom 19  
    Problem z tymi historycznymi głośnikami polega na tym, że nie ma do nich wiarygodnych parametrów. Wiadomo, że miały fr=30Hz i SPL ok. 91 dB. GDN 25/40 pojawił się w 1974 roku jako efekt zakupu licencji w firmie Pioneer i był to wówczas najlepszy głośnik niskotonowy tonsilu - niestety praktycznie niedostepny w sklepach i drogi. Informacje na jego temat są w Radioamatorze 9/74. Zalecaną aplikacją do tego głośnika była obudowa zamknięta ok. 35l. Później pojawił się bliźniaczy GDN 25/40/1, stosowany w kolumnach z membraną bierną. Jego fr także było równe 30Hz, a czym sie te głośniki rózniły - możemy się jedynie domyślać. Dzisiaj z fabryki takich informacji nie uzyskamy. jako ciekawistkę przypomnę, że pierwszy sprzedawany model kolumny z tym głośnikiem i MB miał jako wysokotonowy GDW 6,5/1,5 (że śrubką w środku membrany i o mocy 1,5W - pasmo do ok. 16 kHz). Głośnik ten później zmodernizowano bez zmiany oznaczenia, wykorzystując układ drgający z GDW 9/15. Jeszcze później, gdy były już niskotonowe o średnicach 20 i 30 cm, pojawił się GDN 25/40/3. Głosnik ten stosowany był w bardzo wielu kolumnach (m. in. z membraną bierną, różne altusy). Jest to całkiem inny głosnik niż dwa wcześniej wymienione - inna membrana (o nieco większej średnicy), inne zawieszenie (pianka zamiast tkaniny), inne fr=37 Hz (i dodatkowo inne parametry od producenta).
    Reasumując - obnizanie Fr poprzez zwiększanie masy drgającej nie ma sensu. Głośnik ten ma bardzo łagodne i neutralne brzmienie, bez jakichkolwoek tendencji do podbarwiania dźwięku (w odróznieniu od większości 20cm tonsilu oraz GDN 30/60/1 z altusów 140). Jednym to odpowiada, innym - nie. Trudno, "ten typ tak ma".
    I jeszcze kilka sprostowań.
    Cytat:
    głosniki mają około 15 lat a pioneer wykupił akcje Tonsila jakoś niedawno
    Licencja na technologię z lat 70-tych i kupno po latach akcji przez pioneera to dwie rózne sprawy (chociaz nie bez związku).
    Cytat:
    Tonsil od dawien dawna związany był zarówną z tą firmą jak Thomsonem. Wspomniane Zg produkowane były także przez Thomsona, a słynne GDS 30/30 są tak na prawdę głośnikami Pioneera.
    Niezupełnie prawda. ZG nie były nigdy produkowane przez Thomsona. Tonsil, podobnie jak cała Unitra, wiekszość swojego eksportu realizowały pod innymi markami (mniej lub bardziej znanymi). Należał do nich także Thomson, ale także Brandt, Pathe Marconi, SABA, Sanyo, Dynamic Speaker, Altus i inne. Podobnie jest i dzisiaj. GDS 30/30 to głosnik tonsilu o identycznym rodowodzie jak GDN 25/40.
    Ale wystarczy tego mojego nudzenia...
    Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    W żadnym razie się nie nudzę - o tonslach z MB mógłbym słuchać na okrągło, teraz np. dowiedziałem się czegoś nowego:) Co do Thomsona, to rzeczywiście to był Tonsil z marką Thomson. Tak jak teraz APT-150. dzięki za cenne informacje.

--
    Hefi
  • Poziom 28  
    Dodam jeszcze że niemiecka firma vectra to też eksport tonsila,miała m.in. bardzo ciekawą 16-tkę na pięcioramiennym koszu. Właśnie dlatego się pytałem czy to jest /nic czy /1 czy /3 bo dość mocno się różnią parametrami. Dzięki hefajstos za przypomnienie - zg40/c/8 to te z membraną bierną. Można byłoby się pokusić o ich skopiowanie, tylko potrzebne jest jescze fs membrany. No i kolega musi dorwać jakiś kosz albo przynajmniej pasującą średnicą obręcz.
  • Poziom 12  
    W moim tonsilu GDN 25/40 jest własnie tkanina jako zawiszenie górne, tak sobie myśle czy wymiana tego zawiesznia na piankowe z umifonu coś by dało. Chociaż własciwie ta takanina u mnie ma minimum 15 lat a wygląda jak z fabryki tylko ze jest duzo sztywniejsza od pianki. Sam juz nie wiem.

BTW
    Nie polecam nikomu robić subwoofera który miałby działać razem z tonsilowskimi kolumnami na głosnikach STX lub innymi taniochami, bo to jest poprostu porazka. Ja własnie taki błąd popełniłem i żałuje wydanych pieniędzy. Nawet dając do suba silniejszy naped od tego do kolumn, STX-a poprostu nie słychać, ani troche.

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Chyba najtaniej kupić Zg i regenerować - kolega kupił parkę za 150zł w komisie i grają nawet całkiem całkiem, niemniej jednak remont zawieszeń zbliża się wielkimi krokami. Podlączaliśmy je do TDA na trafie 2*24V, kopa miało niesamowitego, szczególnie w rocku (wczesny Kult). Raz nawet zagrały na sylwestrze w dolnym kościele - sala jak pół normalnego kościoła, tylko, że niższa:D

--
    Hefi
  • Poziom 28  
    Nie ruszaj tego gdn'a bo cię znajdę i kuku zrobię... Jeden z fajniejszych głośniczków, będzie nowy jescze przez następne 2 dekady.
    Aha nie vectra tylko vestra, sorki za opla :). Gdybym zobaczył te zg w komisie za 150 zł to chyba bym się obsikał ze szczęścia. Zaj..... sprzęt - odkąd ich posłuchałem to na nie choruję. Polski rock nie brzmi na niczym innym tak wspaniale :)
  • Poziom 30  
    Do jakiej obudowy proponujecie wrzucić GDN 25/40/1?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Do takiej samej.

Zamykam - juz "bud dla gdn25" bylo tryliony...