Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie wykonuje się pomiary przy modernizacji instalacji elektrycznej

bydysz 17 Gru 2015 19:16 1854 12
  • #1 17 Gru 2015 19:16
    bydysz
    Poziom 9  

Jakie pomiary należy wykonać przy modernizacji instalacji elektrycznej? W wynajmowanym lokalu użytkowym ma być rozbudowana instalacja oświetleniowa o trzy kinkiety. Polegać ma na tym, że istniejące przewody zostaną przecięte, wstawiona zostanie puszka rozgałęźna i z tej puszki wyprowadzone będą wypusty na kinkiety. Co powinien zawierać taki protokół, aby instalacja została odebrana?
    I jakie wykonuje się pomiary?

Tak się zastanawiam, że w sytuacji, w której wpina się w już istniejącą instalację, wypadałoby zrobić pomiary testowe przed jej modernizacją, co by nie okazało się, że pomiary będą niewłaściwe i będzie się szukać przyczyny w nowym odcinku, podczas gdy uszkodzenie będzie w istniejącym odcinku.
    Jakie pomiary należy wykonać i czy robi się je na nowym odcinku instalacji, czy w każdym punkcie, już po przyłączeniu nowego odcinka do instalacji?

0 12
  • #2 17 Gru 2015 19:32
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

bydysz napisał:
    Jakie pomiary należy wykonać przy modernizacji instalacji elektrycznej?
    I jakie wykonuje się pomiary?
    Jakie pomiary należy wykonać i czy robi się je na nowym odcinku instalacji, czy w każdym punkcie, już po przyłączeniu nowego odcinka do instalacji?

Tyle pytań a w zasadzie o jedno.
    Aktualny wątek w którym zahaczono o wymagane przez kolege informacje:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3131989.html
    bydysz napisał:
    wypadałoby zrobić pomiary testowe przed jej modernizacją, co by nie okazało się, że pomiary będą niewłaściwe i będzie się szukać przyczyny w nowym odcinku, podczas gdy uszkodzenie będzie w istniejącym odcinku.

Można, ale obiekt powinien mieć aktualne badania.

0
  • #3 17 Gru 2015 19:55
    TWK
    Specjalista elektryk

Zakres pomiarów określa norma PN-HD 60364-6:2008.

-1
  • #4 17 Gru 2015 20:25
    vodiczka
    Poziom 43  

bydysz napisał:
    wypadałoby zrobić pomiary testowe przed jej modernizacją
    kozi966 napisał:

Te aktualne badania mogą okazać się niezgodne ze stanem faktycznym. Od czasu gdy w nowym mieszkaniu rodziców (jeszcze za Gierka) wykryłem "fazę na zerze a zero na fazie" mimo, że protokół odbioru potwierdzał prawidłowe wykonanie instalacji, do wszystkich "papierów" podchodzę z pewną dozą nieufności.

0
  • #5 17 Gru 2015 21:02
    CYRUS2
    Poziom 36  

Cytat:
    Jakie wykonuje się pomiary przy modernizacji instalacji elektrycznej

To co masz zrobić to "mała fucha" a nie żadna modernizacja.

Mierzysz to co ci kazali dorobić. Nie odpowiadasz za cały budynek.
    Może mieć to związek ze stanem pozostałej części instalacji ,ale wcale nie musi mieć związku. Fachowiec musi potrafić sam to ocenić.
    Nie ma czegoś takiego jak pomiary instalacji.
    Jest np.ocena ochrony przeciwporażeniowej w obiekcie.
    Pomiary są tylko środkiem, narzędziem do realizacji.

1
  • #6 17 Gru 2015 23:24
    bydysz
    Poziom 9  

kozi966 napisał:

Na tym obiekcie widziałem przewód 3x1,5 na obwodach gniazd. I nowy najemca lokalu otrzymał obiekt w takim stanie, a z tego co wiem, to wszelkie zmiany w instalacji były wykonywane przez konserwatora obiektu.

Znalazłem ucięty na równi z podłogą przewód będący pod napięciem.

Dlatego nie ufam jakimkolwiek protokołom na tym obiekcie.

Zastanawia mnie też, czy wolno przymocować przewód opaskami do metalowej konstrukcji obiektu - metalowego filaru? Ja na tym odcinku zastosowałbym peszel (zarówno względy estetyczne jak i bezpieczeństwa) i jakoś zawsze uczono mnie, aby unikać sytuacji, w których przewód bezpośrednio styka się z elementami metalowymi, z drugiej strony korytka instalacyjne, w których układane są wiązki przewodów również są metalowe i są połączone z elementami konstrukcyjnymi.

0
  • #7 17 Gru 2015 23:41
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

bydysz napisał:
    Dlatego nie ufam jakimkolwiek protokołom na tym obiekcie.

W tym wypadku nie rozbijamy się o aktualne badania a o rzetelność ich wykonania.

0
  • #8 18 Gru 2015 00:17
    bydysz
    Poziom 9  

CYRUS2 napisał:

To co masz zrobić to "mała fucha" a nie żadna modernizacja.

Zgadza się, jednak w protokole nie napiszę "mała fucha" tylko modernizacja, ewentualnie rozbudowa.

CYRUS2 napisał:
    Mierzysz to co ci kazali dorobić. Nie odpowiadasz za cały budynek.
    Może mieć to związek ze stanem pozostałej części instalacji ,ale wcale nie musi mieć związku. Fachowiec musi potrafić sam to ocenić.

Hmmm. Jak dla mnie to można pomierzyć Riso dla nowo położonego odcinka - przewód nowy, więc pomiar to tylko formalność, aczkolwiek skoro przecinam obwód i wstawiam tam puszkę rozgałęźną, to jest to ingerencja, przy której można zastanowić się nad pomiarem Riso dla całego obwodu, tak? Czyli muszę biegać i wykręcać świetlówki w każdej lampie, czy wystarczy, że połączę razem przewody czynne - niektóre oprawy mogą mieć już elektroniczny zapłonnik, oraz IPZ w każdym nowym wypuście.

CYRUS2 napisał:
    Nie ma czegoś takiego jak pomiary instalacji.
    Jest np.ocena ochrony przeciwporażeniowej w obiekcie.
    Pomiary są tylko środkiem, narzędziem do realizacji.

Zgadza się. W formalnej komunikacji nie ma czegoś takiego, jak pomiary instalacji, jednak każdy z branży wie o co chodzi. Podobnie, jak każdy wie o co chodzi w "fuszce", mimo, że to ewidentny folklor.

0
  • #9 18 Gru 2015 00:54
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

bydysz napisał:

aczkolwiek skoro przecinam obwód i wstawiam tam puszkę rozgałęźną, to jest to ingerencja, przy której można zastanowić się nad pomiarem Riso dla całego obwodu, tak? Czyli muszę biegać i wykręcać świetlówki w każdej lampie, czy wystarczy, że połączę razem przewody czynne - niektóre oprawy mogą mieć już elektroniczny zapłonnik, oraz IPZ w każdym nowym wypuście.

Nawet jak przetniesz obwód, wstawisz puszkę i połączysz nowe przewody na skręta bez izolacji do starej instalacji to miernik "powie" ok. Na co taki pomiar?
    Masz zmierzyć rezystancje tego co wykonałeś. Idąc Twoim tokiem rozumowania zamiast policzyć 150zł za dorobienie gniazda w pokoju, należałoby doliczyć 10.000zł za pomiary w całym bloku.

0
  • #10 18 Gru 2015 08:40
    bydysz
    Poziom 9  

Łukasz-O napisał:

Nawet jak przetniesz obwód, wstawisz puszkę i połączysz nowe przewody na skręta bez izolacji do starej instalacji to miernik "powie" ok. Na co taki pomiar?
    Masz zmierzyć rezystancje tego co wykonałeś. Idąc Twoim tokiem rozumowania zamiast policzyć 150zł za dorobienie gniazda w pokoju, należałoby doliczyć 10.000zł za pomiary w całym bloku.

Bardzo podoba mi się to, co napisałeś :D ja to zgadzam się z takim poglądem, ponieważ uważam, że jeśli miałbym wykonać coś źle w puszce, to albo wyjdzie na pomiarze IPZ, albo zadziała jakieś zabezpieczenie w rozdzielnicy, ale poglądy to jedno, a normy to drugie, a dostęp do norm jest ograniczony (swoją drogą to ciekawe, że trzeba płacić za dostęp do norm, które finansowane są z publicznych, czyli naszych pieniędzy). wczoraj czytałem opracowanie normy PN-HD 60364-6:2008 i tam wprawdzie piszą jasno i zrozumiale, to jednak nie poruszają wszystkich aspektów.

0
  • #11 18 Gru 2015 10:05
    CYRUS2
    Poziom 36  

bydysz napisał:
    ale poglądy to jedno, a normy to drugie, a dostęp do norm jest ograniczony (swoją drogą to ciekawe, że trzeba płacić za dostęp do norm, .
    Kolego, sugerujesz że można mieć poglądy inne niż zalecenia w nornach ?
    Uważasz,ze jedynym źródłem wiedzy jest zakup normy ?
    Oprócz norm są jeszcze książki.
    Książki ma ci ktoś kupować ?
    Zapewniam cie że jak zrobisz instalacje wg.książki profesora Markiewicza to będzie bezpieczna.
    Kolego w internecie są opracowania doktora Musiała - za darmo.
    Mam je wszystkie na kompie - dlaczego ty nie masz ?
    Kolego, zalecenia norm z komentarzem znajdziesz w internecie.

-1
  • #12 18 Gru 2015 13:47
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

bydysz napisał:

Bardzo podoba mi się to, co napisałeś :D ja to zgadzam się z takim poglądem, ponieważ uważam, że jeśli miałbym wykonać coś źle w puszce, to albo wyjdzie na pomiarze IPZ, albo zadziała jakieś zabezpieczenie w rozdzielnicy, ale poglądy to jedno, a normy to drugie, a dostęp do norm jest ograniczony

Mam wrażenie, że nie zrozumiałeś mojego przekazu. Pomiar rezystancji izolacji jest bardzo ważny ale ma się tyczyć w tym przypadku tylko Twojego nowego odcinka od miejsca przyłączenia.

0
  • #13 18 Gru 2015 14:45
    CYRUS2
    Poziom 36  

Uwążam za żartobliwe rozpatrywanie pomiarów i protokołu w tym przypadku.
    Dlaczego -bo to banalna sprawa.
    Ani słowa w od autora jaki to ma być typ instalacji.

0
  Szukaj w 5mln produktów