Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPC - Instalacja do kablówki.

17 Gru 2015 23:28 2097 3
  • Poziom 9  
    Witam,

Kończę nowe mieszkanie, w którym w lato w sobotni wieczór przeciągaliśmy okablowanie - stąd kabel antenowy kupiony najdroższy jaki był w markecie budowlanym, ale jaki to nie wiem ;) Kablówka UPC doprowadzona peszlem do skrzynki w lokalu, rozdzielona na 2 gniazda przez montera UPC - jedno do TV, drugie do modemu. Problemów jest kilka, mimo że wszystko działa dobrze. Nie było mnie w domu, więc nie miałem jak reagować.

Monter zacisnął F-ki na kablach w skrzynce, ale ich nie skrócił.
    Wywalił gniazda antenowe Legrand Niloe i zamontował niskotłumienne poczwary, na które nie można zapiąć ramki poczwórnej (bo gniazda są obok LANu i prądu).
    TV i modem podłączył sztywnymi przewodami antenowymi z kompresyjnymi końcówami, ale niestety obydwa kable są koszmarnie długie (i sztywne).

Próbowałem, szperałem, ale się nie znam. Nigdzie nie widzę rozwiązań. Albo widzę, ale nie mam jak zastowować.

1) Czy gniazda montowane przez UPC można wymienić na coś innego? Czy jakiś Legrand albo inny system ma coś, co da radę? Rozumiem, że mają mieć bardzo niskie tłumienie, ale nie wiem co jeszcze ma znaczenie. Na tych nie mogę zapiąć ramki, nie ma też frontu - dostarczany z logo UPC to ohydny plastik przykręcany na śrubę ...

2) Czy nakręcane wtyki pogorszą mocno sygnał? Muszę coś zrobić z tymi długimi kablami w skrzynce w lokalu, bo póki co ledwo mi się zamyka, a jest tam też switch LAN.

3) Chcę powiesić TV blisko ściany i schować albo powiesić modem. Potrzebuję więc wymienić kable antenowe do TV i modemu na krótsze i z kątowymi wtykami. Obawiam się jednak nakręcanych - czy jest jakiś inny system i wtyki, które mogę zmontować sam? Jakieś samozaciskające kątowe kompresyjne? Ewentualnie, czy ktoś podpowie sklep w Warszawie, gdzie mogą mi zacisnąć na miejscu mając dobre wtyki kątowe, żebym miał gotowe? Próbowałem na WGE, ale niestety nie dało rady. Potrzebuję dwa kable antenowe - F-F najlepiej szybkie a nie gwint a drugi F-IEC.

Dla ułatwienia oceny mojej sytuacji - aktualnie na modemie:
    dosył SNR 36.844-37.356 dB / moc 8.70-9.97 dBmV
    zwrot moc 43.50-45.50 dBmV

Będę wdzięczny za podpowiedź, bo choinkę trza ubierać, a kable wyją na ścianach. Goście świąteczni zobaczą i się będą naśmiewać...
  • Specjalista Sieci, Internet
    omulec napisał:
    Czy gniazda montowane przez UPC można wymienić na coś innego?

Nie - bo to nie gniazdo - tylko zwrotnica multimedialna.
    omulec napisał:
    Czy nakręcane wtyki pogorszą mocno sygnał? Muszę coś zrobić z tymi długimi kablami w skrzynce w lokalu, bo póki co ledwo mi się zamyka, a jest tam też switch LAN.

Powinny być takie jak są - kompresyjne - wezwać serwis niech to poprawi.
    omulec napisał:
    czy jest jakiś inny system i wtyki, które mogę zmontować sam? Jakieś samozaciskające kątowe kompresyjne?

Można takie dostać F CAP - ale co kompresyjna wtyczka to kompresyjna.
    omulec napisał:
    Potrzebuję więc wymienić kable antenowe do TV i modemu na krótsze i z kątowymi wtykami.

Nie trzeba zmieniać wtyczek - zakupić odpowiednie przejście kątowe.
    omulec napisał:
    Potrzebuję dwa kable antenowe - F-F najlepiej szybkie a nie gwint a drugi F-IEC.

Do modemu tylko nakręcane, do tv jak piszesz.
  • Poziom 9  
    No chwila, jest jeden rodzaj gniazda i koniec? W drugim mieszkaniu z wielkiej płyty mam stare kable i taką samą opcję - cufrowa TV i internet 60Mb/s. Kable to zwykły koncentryk z nakręcanymi końcówkami. Zero gniazd

Zwrotnicę multimedialną to mam zamontowaną w skrzynce w przedpokoju, dzieli sygnał na TV i modem. A tutaj są ciężkie gniazda podtynkowe. Ktoś gdzieś pisał, że muszą być 5-1000 MHz i praktycznie zerowe tłumienie. Tylko nigdzie na gniazdach, które są nie widać parametrów i nie wiem czego szukać.

Serwis niestety kabli antenowych nie poprawi, mają tylko tej długości, nie ma kątowych. Więc pytanie, czy mogę zastosować kątowe złączki dla gniazda F i dla IEC. Czy jakość kabla ma tu duże znaczenie. No i ponawiam pytanie, czy gdzieś w warszawie mogę dorobić na długość dobrze ekranowany antenowy z wtykami kompresyjnymi? Wie ktoś?
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    omulec napisał:
    No chwila, jest jeden rodzaj gniazda i koniec?

UPC nie stosuje żadnych gniazd - stosują tylko zwrotnice multimedialne (a obecnie już nawet tego nie stosują, tylko zwykły splitter - dla usługi cyfrowej i netu to wystarczy).
    Jeśli się już uparłeś na gniazdko - powinno mieć napis DATA/TV - DATA dla modemu, TV dla telewizora/dekodera, albo nawet DATA/DATA - jest tam modem, więc musi być izolacja KZ (Kanału Zwrotnego).
    omulec napisał:
    Tylko nigdzie na gniazdach, które są nie widać parametrów i nie wiem czego szukać.

Szukaj gniazd TRIS, Tratec (nie jest łatwo je kupić).
    omulec napisał:
    czy mogę zastosować kątowe złączki dla gniazda F i dla IEC. Czy jakość kabla ma tu duże znaczenie.

Wtyczki mogą być, kabel powinien być dobry jakościowo (TRISET 113).
    omulec napisał:
    czy gdzieś w warszawie mogę dorobić na długość dobrze ekranowany antenowy z wtykami kompresyjnymi? Wie ktoś?

Tu nie pomogę - ale szukaj wśród monterów tv SAT - oni bardzo często maja zaciskarki kompresyjne i odpowiednie wtyczki.