Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgrzewarka stołowa. - Zgrzewanie rękawów foliowych - jaki transformator?

18 Gru 2015 13:09 996 3
 • Poziom 11  
  Witam!

  Potrzebuje pomocy...
  Użytkuję stołową impulsową zgrzewarkę do rękawów foliowych, typ jak w linku poniżej:
  http://zenter.pl/zgrzewarka-impulsowa-z-blatem-frt-p600

  Wg. danych z tabliczki moc zasilacza to 550W, bezpiecznik 5A ( co już wzbudzą mą wątpliwość ad. moc 550W ), transformator ( kostka ), włącznik on/off, stycznik do uruchomienia i czasowy regulator cyklu pracy - nic więcej.

  Po zakupie wszystko działało poprawnie lecz seryjne druty grzewcze/oporowe przepalały się średnio po 10h pracy.
  Drut o długości 683mm szerokość 1mm ( dopuszczalne wg. producenta do 3mm), grubość 0.0000 nic... nie do zmierzenia suwmiarką.
  Dokupiliśmy więc nieco szersze by obniżyć ich temperaturę oraz zwiększyć żywotność. Zabieg zniwelował problem upalania końcówek, drut nie rozgrzewał się już do czerwoności lecz oczywiście transformator zaczął cierpieć i w przypadku dłuższej pracy dość mocno się grzał. Po roku przeciążony dostał zwarcia i.. po nim. Chwilowo zastosowaliśmy zamiennik lecz o nie znanych bliżej parametrach, efekt taki że jest zbyt słaby i drut ciężko ma osiągnąć temperaturę pracy.

  Właśnie zmierzyłem druty i obecnie stosowane mają szerokość 2mm

  Chciałbym po prostu kupić nowy transformator, pytanie tylko jaki, dystrybutorzy nie oferują go jako część zamienna... a ja jako totalny laik w temacie przepływu prądu im dalej szukam i więcej czytam tym mniej z tego wiem...

  Pomiary jakie udało mi się wykonać to:
  napięcie pierwotnie 230V,
  na uzwojeniu wtórnym 25V ( zmienny ), pod obciążeniem spada do 24V,
  używając dwóch mierników natężenie wychodzi 0,1 Ampera...
  drut ma opór 1 Ohm

  Ma ktoś pomysł jaki transformator zastosować? Kupie zbyt mały będzie zimno.... dam zbyt duży drut będzie robił za żarówkę.... posiadane dane nic mi nie mówią :-( a wydać znowu kupę kasy żeby kupić nową większą i mocniejszą jakoś gryzie mi się z sumieniem ( oszczędność polaka )
  Kwadratowy czy toroidialny?

  Za pomoc stawiam dobrego czteropaka :-D
 • e-miernikie-mierniki
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Używając prostej zależności oporność 1 Ohm i 24 V wychodzi ze prąd po stronie wtórnej wynosi 24A, to z kolei przekłada się na moc 24x24 co daje 576W i to by się pokrywało z mocą całej spawarki jaka podałeś czyli 550W.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 11  
  24A na wtórnym - a zabezpieczenie główne poprzez bezpiecznik 5A. Wiem laik jestem totalny ale no jedno z drugim właśnie się mi gryzie bo na chłopski rozum żeby urządzenie mogło pracować z pewną wydajnością zabezpieczenie musi być trochę wyższe.
  Chociaż... Bezpiecznik pewnie jest na pierwotnym gdzie nie ma żadnych obciążeń....

  Skłaniam się więc do zakupu mocniejszego 800W - ograniczając cykl pracy z obecnych 9 sek do nawet 1sek powinno być dobrze.  janszy3643 napisał:


  podeślij na mejla swój adres żebym mógł wysłać co obiecałem ;)
  nosek86(malpa)wp.pl