Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwer NAS z serwerem WWW na pokładzie

18 Gru 2015 14:50 1224 6
  • Poziom 35  
    Witam

Planowałem zakup jakiegoś serwera Dell PowerEdge ale stwierdziłem, że nie potrzebuję maszyny, która będzie zjadać dużo prądu i hałasować. Do moich zastosowań wystarczy serwer NAS.

Cena: umówmy się wstępnie że max 400zł za NAS bez dysków.

Wymagania:
    - minimum dwa porty USB
    - dwie kieszenie wewnętrzne
    - karta sieciowa oczywiście 1 Gbps
    - możliwość zdalnego łączenia się spoza mieszkania. Posiadam internet HFC 100/10 Mbps.
    - serwer www, ftp
    - php i mysql
    - możliwość instalacji phpMyAdmin

Co chcę przechowywać:
    - tysiące zdjęć ( rawów i jpg );
    - wirtualne dyski dla wirtualnych maszyn VirtualBox (tutaj nie wiem jak z wydajnością po sieci, może ktoś tak działał i da znać jak to działa);
    - chcę odciążyć bieżący serwer, na którym pracuję więc wszystko co było postawione na xampp chcę przenieść na serwer www w NASie;
    - chcę podłączyć dysk sieciowy do programu NetBeans aby wykonywał mi kopie zapasowe projektów;

Póki co zainstaluję tam dysk WD Blue 1TB SATAIII, docelowo będzie to jakiś WD Red 2TB.

Patrząc po testach chyba nie ma sensu pakować tam dysków SATAIII.

Co sądzicie o Zyxel NSA320s ?

Przy okazji zapytam - czy phpMyAdmina da się zainstalować na każdym dostępnym w sprzedaży NASie czy tylko w droższych modelach określonych producentów ?
  • Poziom 12  
    Zacznijmy od tego:
    Wystawianie NAS na zewnątrz daje Ci niemal 100% pewność, że zostaniesz złożony jak paczka gwoździ jak tylko jakiś nicpoń namierzy twoje IP. NAS`y mają to do tego, że są jak MediaMarkt "dla idiotów".
    Ich soft to zawsze linux, z ładną nakładką graficzną, pełną pakietów WWW, Bóg wie czego - generalnie wszystko w jednym.
    Miałem Zyxela, miałem WD, teraz mam Synology. Z doświadczenia stwierdzam, że SYNOLOGY to potęga. Potęga ale ciut droższa.
    Zainteresowałbym się na Twoim miejscu czyms z rodziny SYNOLOGY DS21x np DS215J, DS215j+ czy coś takiego. Cena wiem, że trochę wyższa, ale czasami warto.
    Synology jako pierwsa zaczęła robić NAS`y i ma najwięszke doswiadczenie w tym co robi. Ich system operacyjny to LINUX - dodają od siebie chmurę do backupu. Posiada mnóstwo pakietów (typu one click instalation) jak: joomla, wordpress, phpbb, phpmyadmin, mysql, itd itp. Ma wbudowaną obsługę Domeny Windows, SAMBY, FTP, SSH itd. Generalnie jest to prosty serwer wszelakiego uzytku - od FTP po skomplikowany serwer WWW.
    I tu zaczynają się schody. Czy to co chcesz wystawić na zewnątrz jest aż tak ważne, że musi stać na zewnatrz? Czy możliwość utraty tego nie jest ważniejsza niż samo posiadanie danych na zewnątrz?
    Ja osobiście straciłem swojego pierwszego SYNOLOGY DS214 ponieważ chłopaki włamali i się na niego i zrobili sobie z niego kopalnie bitcoinów. Nie wiedziałem o tym, bo nie używałem zewnętrznego dostepu przez kilka tygodni a oni sobie w tym czasie za moj prad kopali bitcoiny...

Osobiście doradzałbym Ci coś innego. Zakup serwera dedykowanego - np. takiego jak ja mam - płacę 4 ZŁ miesięcznie. Mam swoje IP, mam swoje 20GB powierzchni, swoje IP i czystego LINUXA. Oczywiscie mozesz miec takze juz preinstalowanego np pod www za ta sama cene.
    Proponuje Ci to co sam uzywam https://www.arubacloud.pl/ i pakiet S.
    4PLN miesiecznie - a wszystko smiga i nie ma najmniejszych problemow i masz swoje wlasne zewnetrzne IP.
    Acha i wazna rzecz ... nie przejmujesz sie wydajnoscia ... o to juz oni dbaja :)
  • Poziom 35  
    Nie wiem czy do końca mnie zrozumiałeś.

Mam złożony serwer, na którym pracuję na co dzień. Chciałbym go odciążyć poprzez przeniesienie wszystkich solucji z xampp na serwer www na nas-ie.

Te projekty nie mają być widoczne na zewnątrz !
    Ten serwer nie ma hostować stron na moim adresie IP tylko mam mieć możliwość podglądu tych projektów wewnątrz domowej sieci.

Jeśli chodzi o dane ( a nie serwer www / ftp ) to chciałbym mieć dostęp do nich z każdego miejsca. Może da się to jakoś zrobić na przykład poprzez DDNS ? Jeśli okaże się to niebezpieczne, to obok Zyxela postawię jakiegoś netbooka, do którego będę łączył się poprzez Teamviewer aby uzyskać dostęp do danych na Zyxelu.
  • Poziom 12  
    Nie ma znaczenia czy wystawiasz apacha / czy FTP na zewnątrz ...
    Dziury daemonow dziurami, ale złożą Ci go przez dziury w sofcie samego NAS`a.
    Wszystko to jest wystawione z rzeczy gotowych prędzej czy póżniej legnie.
    Ja Zyxela nie polecam, ze względu na podatność na DDOS - pada juz pod minimalnym obciązeniem i na wydajność RAID`a ... jest po prostu słaba.

Co do samej idei to trzymanie tego jako magazynu danych jest super rozwiązaniem, bo ja też takie stosuje, ale do łączenia się ze swoim synology z zewnatrz uzywam SSH, ktore to Synology w sobie ma. Niczego otwartego na zewnatrz nie wystawiam, bo juz raz kopalnie mialem zrobiona :D
  • Moderator Samochody
    Zyxel ma chmurę, konkretnie ownCloud... ma też możliwość zainstalowania serwera www i MySQL. Mam model z jednym dyskiem (NSA310), jedyne co musiałem zmienić to skrypt sterujący wentylatorem, by go całkowicie wyłączał, a nie tylko puszczał na wolnych obrotach. Raz mi się ktoś na FTPa włamał (mimo niestandardowego portu), ale nie miałem nieudanych prób logowania więc wnioskuję, że zalogowałem się na niego z jakiegoś zainfekowanego komputera i ktoś przejął dane logowania.

Dostęp z zewnątrz mam przez VPN PPTP ma routerze.
  • Poziom 35  
    Zyxel NSA320s zakupiony. Jak dotąd jestem zadowolony cichą i niezawodną pracą oraz szybkością.

Temat zamykam.