Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel Combobox/VBA - parę podstawowych pytań

18 Gru 2015 20:53 1173 4
 • Poziom 9  
  Hej :)

  Jestem zielony jak pietruszka w temacie używania comboboxa oraz VBA, chociaż się uczę. Udało mi się napisać VBA makro automatycznie chroniące skoroszyt przed edycją.

  Mam jednakże problem z obsługą Combobox. mianowicie:

  1. ...Jak sprawić by po wpisaniu/wybraniu wartości z listy móc zatwierdzić pozycję Enter lub Tab, by kursor przeszedł do następnej komórki/comboboxa. :cry: <podstawa, wiem wstyd pytać się...>

  2. Dodałem do jednego z comboboxów zakres listy z wartościami. Jak sprawić by
  dopuszczalne do wpisania były tylko wartości z tej wybranej listy? Nie zadowala mnie rozwiązanie z ustawianiem we właściwościach w Locked wartości False.

  Będę wdzięczny za każdą wskazówkę!
 • Moderator Programowanie
  Są dwa rodzaje kontrolek: ActiveX i "formularzowe". Kontrolki mogą być na formie lub w arkuszu. Nie wiemy z czym walczysz. Przydałby się załącznik z przykładem...
 • Poziom 9  
  [UPDATE] zły załącznik... poprawiłem.

  Plik w załączeniu (sprawdzam sobie na nim różne funkcje). Formatka activeX

  1. Chciałbym z cb z kolumny Typ rozgrywki po wpisaniu wartości i zatwierdzeniu TAB-em przejść do cb z kolumny Login - czyli w bok.

  2. Chciałbym z cb z kolumny Typ rozgrywki po wpisaniu wartości i zatwierdzeniu Enterem przejść do cb, który jest poniżej.

  3. Chciałbym z cb z kolumny Login po TAB-ie przeskoczyć do komórki z kolumny Wynik

  4. W cb chciałbym móc wpisywać normalnie z palca tekst, który się autouzupełnia. Jednakże możliwe do zatwierdzenia są tylko wartości, które są podane w zakresie. Czyli losowy ciąg znaków skończyłby się błędem.


  Będę ogromnie wdzięczny za każdą wskazówkę w jakimkolwiek z przypadków
 • Moderator Programowanie
  ComboBox ma indywidualne zdarzenia i właściwości. Spróbuj oprogramować przy zmianie (set.focus lub range().select). Rozwinąć bez myszy można stosując Alt+DownArrow.

  W podanym przykładzie jednak, zamiast ComboBox'ów, o wiele łatwiej byłoby zastosować poprawność danych przez listę. Miałbyś większe możliwości "skakania" po arkuszu przy Workscheet.Change.
 • Poziom 9  
  Udało mi się :) Dziękuje za nakierowanie na poprawność danych przez listę.

  "skakanie" mam odpalane przez key_down.