Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa starego elektronicznego dzwonka produkcji ZSRR Sonata-1

Piotr160292 19 Dec 2015 00:50 1713 8
    Piotr160292
    Level 38  
    Witam, dzisiaj w piwnicy wyszperałem dzwonek taki jak tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=EkkVi0SvWps .
    Problem jest tej natury, że nie działał w ogóle, więc dla celów edukacyjnych postanowiłem chociaż podjąć próbę jego reanimacji. Udało mi się po części go ożywić, ponieważ okazało się, że wtyczka ma mosiężne bolce, które zaśniedziały i przewód 230V nie miał przejścia. Niestety przyniosło to tylko taki efekt, że po chwilowym zwarciu przewodów w zacisku do podłączenia włącznika słychać tylko "puk" z głośniczka i na tym koniec jego reakcji. Sprawdziłem kondensatory elektrolityczne, wyschnięty jest lekko 1uF/160V, który łączy głośnik z U2. Reszta kondensatorów posiada nawet większą pojemność, niż ta podana na obudowie.
    Mógłby ktoś jeszcze podpowiedzieć jak się za to zabrać, aby sprawnie zwęzić obszar poszukiwania do minimum? Niestety nie mam zbyt dużego doświadczenia w naprawie elektroniki, ale ten dzwonek to tylko 3 układy scalone, trochę diod, tranzystorów i rezystorów. Potrafię posługiwać się miernikiem i spr. nim półprzewodniki, więc myślę, że przy udzieleniu wskazówek zrobię go. Nie bardzo uśmiecha mi się na pałę rozlutowywać całego PCB i na pałę testować wszystko po kolei, dlatego proszę o pomoc Z tego co widzę na schemacie chyba jest wszystko ładnie na tacy podane co do czego, bo widać, że są po przecinkach wymienione elementy i są do nich jakieś komentarze jakby, tylko no właśnie - trzeba znać rosyjski, a ja go nie znam... Wiem, niby mogę skorzystać z translatora. Próbowałem już i wyrzuca mi takie kwiatki, że pożal Boże...
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    User removed account
    User removed account  
    Edisan
    Level 18  
    Jeśli napięcie przekraczało 5,5V to mogły zostać uszkodzone układy scalone.
    Rosyjskie scalaki nie mają dużej tolerancji na przepięcia.
    Jeżeli kostki są w podstawkach to połowa kłopotów, bo można dobrać zamienniki.
    Gorzej jeśli " wsad" do kości pamięci się "rozjechał".
    W swojej bibliotece miałem katalog zamienników. Gdybyś był zdecydowany na tak poważną wymianę to poszukam danych o zamiennikach.
    Uwaga na schemacie dotyczy zmian, które zadaniem producenta nie mają wpływu na pracę urządzenia.
    Piotr160292
    Level 38  
    No i strzał w 10... Zmiast 5V jest 0,03... Ok, mam już punkt zaczepienia, więc sobie poradzę, bo to już żadna filozofia iść za kreskami na schemacie i sprawdzać po drodze wszystkie elementy. Tematu nie zamykam na wypadek gdybym gdzieś utknął na identyfikacji jakiegoś elementu, lub czymś innym.

Dodano po 2 [godziny] 58 [minuty]:

Wychodzi na to, że R14 PADŁ, bo nie wychodzi z niego napięcie. Napięcie z transformatora wychodzi na C1 i wszystkie pozostałe elementy, gdzie to napięcie być ma, a jak mierzę na V16 i.in. elementach z linii 5V, to napięcia brak...
    Piotr160292
    Level 38  
    Dzięki, może to nie zabrzmi zbyt grzecznie, ale mam nadzieję, że się nie przyda i rzeczywiście skończy się na wymianie tego potecjometru.
    Piotr160292
    Level 38  
    Się zobaczy. Jak wiadomo jutro niedziela, więc nic nie zdziałam, tak więc w poniedziałek podjadę do elektornicznego, kupię ten potencjometr, kupię na wszelki wypadek nowe kondensatory/wymienię i może zadziała. Oby... Wydaje mi się, że powinno się udać, bo tak pisałem, napięcie 20V z gł. kondensatora jest, więc biorąc pod uwagę, że napięcie na potencjometr wchodzi, ale za nim nigdzie napięcia nie ma to dla mnie wszystko jest jasne.

Dodano po 4 [godziny] 44 [minuty]:

Mogę prosić o pomoc odnośnie ukł. D3? Wolę dmuchać na zimne i pościągać sobie datasheety do tych scalaków, żeby od razu namierzyć piny VCC i GND oraz zweryfikować poprawność napięć i niestety do tego nie mogę sobie poradzić ze znalezieniem.