Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie kotła gazowego / grzejników

19 Gru 2015 02:29 2085 2
 • Poziom 9  
  Posiadam kocioł atmosferyczny otwartego spalania laura 20/20
  instrukcja
  parametry
  Niestety produkt nie informuje przy jakiej temperaturze C.O. kocioł jest najwydajniejszy . Sterowany przez jeden panel w najchłodniejszym miejscu domu (korytarz )
  Mam grzejniki aluminiowe .
  W dzień i w nocy różnica temperatur powinna być max 2 C .
  Z tego co wyczytałem powinienem ustawić temperaturę wody na 75-80 C
  i regulować grzejnikami tak aby woda wypływająca miała ok 55 C
  Celem jest jak najmniejsza ilość startów palnika

  Kolejny problem to mój dom
  http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12hu#

  Grzeje właściwie tylko parter , 1 piętro mam wszystkie grzejniki na 1 na 5 poziom przepustowości . Czy nie powinienem całkowicie ich odciąć ?
 • Poziom 16  
  Z uwagi na rodzaj swojego pieca nie masz za dużego pola manewru.
  Kotły z otwartą komorą spalania nie mają szerokiej modulacji palnika a ich sprawność wynosi trochę ponad 88 - 92 % i to jeszcze zależy od jakości gazu.
  Najwłaściwszym rozwiązaniem do twojego domu i instalacja byłby kocioł kondensacyjny którym poprzez szeroką regulację palnika 20 - 100% można osiągnąć twój cel czyli jak najmniejszą ilość startów pieca.
  Piec pracuje wówczas dłużej z niską temperaturą zasilania 35 - 55'C nie tracąc na swojej wydajności a zyskując na odzysku energii z powstającego kondensatu.
  Przy piecach atmosferycznych dolną granicą wydajności jest temperatura 65 - 70 'C w zależności od modelu i konstrukcji.
  Oscylując taką temperaturą jesteśmy w stanie osiągnąć w miarę ekonomiczną wydajność oraz pogodzić z nią najmniejszą ilość startów pieca.
  Ta zaś zależy jeszcze od termiki budynku oraz inteligencji regulatora w piecu. Zimne nieocieplone pomieszczenia szybko wychładzają wodę w grzejnikach co powoduje z kolei częstsze włączanie pieca
 • Poziom 15  
  Ja napiszę odnośnie grzejników. Pod głowicami termostatycznymi są zwory termostatyczne. Głowica nie będzie dobrze regulowała temperatury jeśli zawór nie jest odpowiednio ustawiony.
  Link do fotki zaworu znanej firmy:
  Ustawienie kotła gazowego / grzejników

  jak widać na zworze jest jakaś skala, ustawia się ja odpowiednio do mocy cieplnej grzejnika (nominalnej). Nie wiem jakie masz zawory, ale one też mają możliwość ustawienia wstępnego kryzowania i dane powinien udostępnić producent.