Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wieża Sony RXD7 - Problem z potencjometrem, oraz napędem?

Wiktor2002ZPL 19 Gru 2015 07:47 999 24
  • #1 19 Gru 2015 07:47
    Wiktor2002ZPL
    Poziom 16  

Witam.
    Jakiś czas temu po dłuższej przerwie w działaniu uruchomilem ta wieżę. Wcześniej stała i sie kurzyla, później rok na budowie. Wyczyscilem ja i wygląda jak nowa. Stary bolec od anteny wypadł (zlamal sie ale pozostal pusty srodek) ale znalazłem odpowiedni drut ("obrany" kabel) i chodzi jak dopasowany- RadioFM łapie świetnie.
    Ale jest problem z potencjometrem: chcąc podlosic raz łapie A raz nie, lub tylko podglasza itp
    Nie jestem pewien lecz napęd chyba także jest uszkodzony- płyty w formacie Audio CD nie przeczytał (chyba ze zły format).
    Mam więc pytanie: jak przywrócić choćby potencjometr do prawidłowego działania, I jeśli można to też napęd.
    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

0 24
  • Pomocny post
    #2 19 Gru 2015 08:07
    gib
    Poziom 15  

Po objawach wnioskuje że masz tam enkoder a nie potencjometr ( kręci się w kółko w nieskończoność?) Najlepiej było by go wymienić. zobacz jaki to model i dokup podobny. datasheet-y są dostępne w necie. Jeśli nie uda się go kupić możesz próbować wyczyścić. Rozbierz go bardzo delikatnie i wyczyść izopropanolem, kontaktem. Benzyna ekstrakcyjna też powinna się nadać.

Po pracy na budowie optyka napędu też pewnie będzie zasyfiona. Także możesz próbować ją wyczyścić, tylko pamiętaj żeby nie używać do takiego mycia byle chemii. Opisy jak to zrobić znajdziesz bez problemu na tym forum i w innych zakątkach internetu

0
  • #3 19 Gru 2015 08:29
    Wiktor2002ZPL
    Poziom 16  

Na budowie niezbyt się kurzylo i było tam ciepło.
    Spróbuję zrobić jak piszesz lub dam do serwisu.
    I tak, nim się kręci w nieskończoność.

Dodano po 7 [minuty]:

Nagralem płytę w audio cd w x4, może to za szybko?

0
  • #4 19 Gru 2015 10:34
    gib
    Poziom 15  

NIe. To wystarczająco wolno. Najlepiej spróbuj z płyta oryginalnie tłoczoną

0
  • #5 19 Gru 2015 16:53
    Wiktor2002ZPL
    Poziom 16  

Kiedyś tych płyt miałem A teraz gdy potrzebne żadnej nie ma. Napiszę jak sprawdzę czy czyta.

0
  • #6 20 Gru 2015 10:22
    Wiktor2002ZPL
    Poziom 16  

Oczywiście wszystkie oryginalne płyty są głęboko w szafie... A w jakiej prędkości (tak na przyszlosc) mogę nagrywać płyty cd dla tej wieży? x8?

0
  • #8 20 Gru 2015 21:42
    Wiktor2002ZPL
    Poziom 16  

Enkodera trochę boje się ruszać, Ale laser mogę spróbować wyczyścić.
    Jaki to środek musi być? Prosiłbym o link z aukcji na allegro.

Dodano po 2 [godziny] 49 [minuty]:

0
  • #9 21 Gru 2015 20:07
    Wiktor2002ZPL
    Poziom 16  

0
  • #10 21 Gru 2015 20:38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Wiktor2002ZPL napisał:

Wiktor2002ZPL napisał:
    I
    Wiktor2002ZPL napisał:

le razy jeszcze masz zamiar powtórzyć ten post?
    Wiktor2002ZPL napisał:
    Jaki to środek musi być?
    Kilkukrotnie bywały już podobne tematy i za każdym razem efekt był podobny - Ma to być środek SPECJALNIE do mycia układów optycznych i płyt CD. Zarówno płyta, jak i soczewki są wykonane z akrylu - teoretycznie więc każdy uzna, ze czysty izopropanol im nie zaszkodzi... i czasem ma rację. Jednak w wypadku optyki laserowej sprawa nie jest taka prosta - soczewka i pryzmat są pokrywane powłoką antyrefleksyjną, a ta może się zniszczyć pod wpływem takiego (czystego) środka. Wielu wytwórców pisze ogólnie; "Do optyki, obiektywów i płyt" nie ostrzegając o możliwości uszkodzenia tej powłoki użytkownika. Osobiście używałem preparatów KONTAKT CHEMIE o nazwie VIDEO90, ale też kilka razy mi się "udało" zniszczyć tą nieszczęsną powłokę i laser był do śmieci...
    Od dość dawna nie miałem okazji naprawiać nic z CD, więc nie wiem jak obecnie wygląda rynek - dość dawno miałem jakiś polski sprej, który spisywał się świetnie, ale raz - było to dość dawno, więc nie wiem czy nadal jest dostępny, a dwa - nie pamiętam nawet nazwy....
    Trzeba szukać i uważnie czytać etykiety - no i ewentualnie podpytać fachowców w serwisach; co prawda niechętnie się dzielą swoimi zawodowymi tajemnicami (no i tu ich rozumiem...), ale może?

0
  • #11 22 Gru 2015 19:13
    Wiktor2002ZPL
    Poziom 16  

Post wysłałem raz, widocznie Internet (U mnie norma) wysłał wielokrotnie. Środka który Pan podał spróbuję poszukać i zakupić.

0
  • #12 22 Gru 2015 19:37
    L_M
    Poziom 32  

Proponuję oddać do serwisu ponieważ soczewka w laserze brudzi się nie tylko z wierzchu ale również od spodu do tego jeszcze dochodzi pryzmat pod soczewką do którego nie ma dojścia bez rozkręcenia zespołu lasera ,który dzisiaj kosztuje od 15-40zł zależnie od typu i nie ma sensu się z tym bawić ponieważ efekt czyszczenia optyki jest zwykle krótkotrwały a ceny nowych podzespołów są stosunkowo niskie.Co do enkodera to zwykle czyściłem preparatem KONTAKT 60 a potem pokrywałem specjalnym smarem który zapobiega korozji.

Dodano po 2 [minuty]:

Preparat KONTAKT CHEMIE o nazwie VIDEO90 służy do czyszczenia głowic magnetowidowych i nie nadaje do czyszczenia optyki.

0
  • #13 22 Gru 2015 20:06
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

L_M napisał:
    Preparat KONTAKT CHEMIE o nazwie VIDEO90 służy do czyszczenia głowic magnetowidowych i nie nadaje do czyszczenia optyki.
    Widocznie Kolega ma lepsze wiadomości niż wytwórca tego środka...

Wieża Sony RXD7 - Problem z potencjometrem, oraz napędem? Wieża Sony RXD7 - Problem z potencjometrem, oraz napędem?

0
  • #14 22 Gru 2015 20:33
    L_M
    Poziom 32  

Stosowałem ten preparat od początku lat 90 do czyszczenia głowic video z bardzo dobrym efektem a do czyszczenia laserów stosowałem spirytus izopropylowy ze skutkiem zależnym od stopnia zabrudzenia .

0
  • #15 22 Gru 2015 20:41
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Aha. Więc jeśli nie wiesz, czemu piszesz że się nie nadaje?
    Moim zdaniem mniej nadaje się do mycia optyki lasera czysty izopropyl niż Kontakt VIDEO 90.
    Wyjaśnienie w poście #10.

Wesołych Świąt.

0
  • #16 22 Gru 2015 20:53
    L_M
    Poziom 32  

Nie będę się z tobą spierał o to czy się nadaje czy nie, ja tego preparatu prostu do tego celu nie używałem i tyle. Jeśli chodzi o lasery to ja jestem zwolennikiem wymiany na nowy i najlepiej razem z mechaniką co przy dzisiejszych cenach uważam za najlepsze rozwiązanie.

0
  • #17 22 Gru 2015 23:21
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

L_M napisał:
    ja tego preparatu prostu do tego celu nie używałem

Ależ właśnie o to chodzi! Nie używałeś ale nie przeszkadza Ci to na rozpowszechnianie tak jednoznacznych opinii:
    L_M napisał:
    VIDEO90 służy do czyszczenia głowic magnetowidowych i nie nadaje do czyszczenia optyki.

L_M napisał:
    Jeśli chodzi o lasery to ja jestem zwolennikiem wymiany na nowy
    Nawet jeśli jedyną usterką jest brudna soczewka? Ciekawe...
    Poza tym - tak się składa, ze dość często naprawiałem sprzęt audio (ostatecznie kilkadziesiąt lat w serwisach) - w tym często bywały problemy z CD. W 1/4 przypadków pomagało mycie, w 3/4 wymiana była konieczna, bo emisja światła laserowego spadła z naturalnego starzenia się sprzętu. W wielu wypadkach zmuszony byłem (bo miałem również możliwość dostania laserów oryginalnych - z serwisów autoryzowanych) do kupowania od sprzedawców internetowych (sklepów - nie jakichś handlarzy!) - i ZAWSZE po zakupie miałem obawy : będzie działać, czy nie?
    W wielu wypadkach działał, ale nie zawsze. Czasem zależało to od partii towaru, czasem od szczęścia. Bywało również tak, ze na 4 zakupione lasery 3 nie działały w ogóle, a czwarty był gorszy od tego co czekał na wymianę. Potem reklamacje, kłopoty, klient czeka i się (słusznie!) denerwuje...
    Zawsze byłem i jestem zdania, ze należy najpierw wyczerpać opcje podstawowe, zanim się sięgnie po ciężki kaliber. Zaczynam ZAWSZE od mycia i obserwowania na ile to poprawiło funkcjonowanie sprzętu. Jeśli znacznie, i CD pracuje pewnie, bez żadnych fanaberii - zostawiam oryginał. Wymieniam tylko wtedy gdy wiem na 100% że sprzęt tego wymaga; a i to zawsze się staram zdobyć oryginały - a te nie kosztują kilkanaście złotych, ale kilkadziesiąt - co najmniej.

0
  • #18 23 Gru 2015 19:18
    Wiktor2002ZPL
    Poziom 16  

Chyba proste ze lepiej zobaczyć czy coś działa niż wyrzucać od razu.
    Widzę że ma Pan spore doświadczenie- z Pana obserwacji, co najczęściej "sypalo" się w enkoderach, czy też całe do zmiany szły?
    Wesołych świąt :)

0
  • Pomocny post
    #19 23 Gru 2015 20:15
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

W encoderach najczęściej występował taki objaw jak u Ciebie - albo nie reagował wcale, albo źle.
    Powodem był zawsze smar, którym nasączone były okolice POD talerzykiem (jak rozbierzesz będziesz wiedział o co chodzi) i na ośce. Smar z założenia gęsty i lepki miał za zadanie hamować ruch encodera; żeby nie było to zbyt łatwe. Jednak po kilku - kilkunastu latach przedostawał się NA talerzyk a konkretnie na paski styków. A ponieważ gęsty i lepki - podczas obrotu "właził" pomiędzy styki stałe - z których odbierany był sygnał.
    Naprawa polegała więc na usunięciu NADMIARU (bo pod talerzykiem i na ośce powinien zostać!) smaru ze styków talerzyka, ze styków stałych i (ewentualnie) delikatnym (!) podgięciu tych ostatnich tak, żeby mocniej dociskały do talerzyka po złożeniu. Ja tuż przed złożeniem encodera dawałem jeszcze na styki talerzyka odrobinę (dosłownie kropelkę) wazeliny w spraju. Zabezpiecza ona przed zbyt szybkim pokryciem się styków siarczkami, tlenkami i co tam jeszcze się na nich osadzało.

Wesołych Świąt!

1
  • #20 23 Gru 2015 20:16
    L_M
    Poziom 32  

398216 Usunięty napisał:
    Nawet jeśli jedyną usterką jest brudna soczewka? Ciekawe...

Nie wiem co kol.sugeruje,bo to się rozumie samo przez się że wymienia się laser po wyczerpaniu prostych zabiegów typu czyszczenie soczewki ,regulacja prądu itp.nie myślałem że nie trzeba tego kol.tłumaczyć łopatologicznie bo z poprzednich postów kol.wynika że kol.nie jest amatorem któremu trzeba wszystko tłumaczyć krok po kroku.A jeśli chodzi o tą niefortunną wypowiedź na temat VIDEO 90 to wynikła ona z tego ,że kupowałem preparat bezpośrednio w Niemczech,a nie znając dobrze niemieckiego nie doczytałem się informacji że może jeszcze służyć do czyszczenia optyki w laserach.

0
  • #21 23 Gru 2015 20:23
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

L_M napisał:
    Nie wiem co kol.sugeruje,bo to się rozumie samo przez się że wymienia się laser po wyczerpaniu prostych zabiegów typu czyszczenie soczewki ,regulacja prądu itp.nie myślałem że nie trzeba tego kol.tłumaczyć łopatologicznie bo z poprzednich postów kol.wynika że kol.nie jest amatorem któremu trzeba wszystko tłumaczyć krok po kroku.

Niczego nie sugeruję. Po prostu przeczytałem uważnie Twój post:
    L_M napisał:
    w laserze brudzi się nie tylko z wierzchu ale również od spodu do tego jeszcze dochodzi pryzmat pod soczewką do którego nie ma dojścia bez rozkręcenia zespołu lasera ,który dzisiaj kosztuje od 15-40zł zależnie od typu i nie ma sensu się z tym bawić ponieważ efekt czyszczenia optyki jest zwykle krótkotrwały a ceny nowych podzespołów są stosunkowo niskie.

Może więc zakończ już z tą próbą przekręcania sensu własnych wypowiedzi.

Wesołych Świąt!

0
  • #22 23 Gru 2015 20:46
    L_M
    Poziom 32  

398216 Usunięty napisał:
    nie ma sensu się z tym bawić

Widzę że jednak trzeba łopatologicznie "nie ma sensu się z tym bawić"odnosi się do rozbierania zespołu lasera i czyszczenia soczewki oraz pryzmatu od spodu co zwykle kończyło się na stracie czasu i trzeba było zamówić nowy laser.
    Na tym kończę życząc kol. WESOŁYCH ŚWIĄT!

0
  • #23 23 Gru 2015 21:34
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

L_M napisał:
    Widzę że jednak trzeba łopatologicznie "nie ma sensu się z tym bawić"odnosi się do rozbierania zespołu lasera i czyszczenia soczewki oraz pryzmatu od spodu co zwykle kończyło się na stracie czasu i trzeba było zamówić nowy laser.

Łopatologicznie - jak sobie w ogóle wyobrażasz rozbieranie lasera? A ściślej mówiąc jego ponowne złożenie?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12124680#12124680
    Z powyższego linka wynika ( a jestem skłonny bardziej wierzyć temu autorowi), że to jest pozbawione jakiegokolwiek sensu - nie da się złożyć idealnie optyki, tak, jak była złożona i ustawiona fabrycznie. A ponieważ precyzja w laserze CD (a jeszcze bardziej np. w VCD) jest sprawą ważniejszą nawet od jakichś drobnych pyłków, można uznać że Twój post nakłaniał Autora do strzelenia sobie w stopę... Szczerze mówiąc to do głowy nawet mi nie przyszło, że chcesz nakłaniać kogokolwiek do rozbierania lasera na części pierwsze, żeby umyć mu lusterka...No, ale jak tak to powiedz: co bardziej jest bezsensowne w Twojej wypowiedzi:
    Niszczenie lasera przez jego rozbiórkę (bo po złożeniu to, że w ogóle cokolwiek "zobaczy" graniczy z cudem), czy nakłanianie do kupna nowego, nie wnikając jak bardzo jest brudny?
    A! I nie pisz mi, że miałeś na myśli wcześniejsze umycie soczewki i sprawdzenie - ja to akurat wiem, Ty pewnie też (ostatecznie napisałeś tak, więc nie mam powodu by nie wierzyć), ale czy Autor o tym wie? Jemu przecież odpowiadałeś - pisałeś w Jego temacie!
    Nie wiem naprawdę - gorszym pomysłem jest destrukcyjna porada rozebrania lasera przez Autora, czy kosztowna wymiana go na nowy (nie pisz mi też o laserach za 15 złotych, bo to śmieć, który tylko MOŻE działać co najwyżej, a nawet jeśli już, to góra tydzień), jeśli okaże się, ze jest ona niepotrzebna?
    Ze mną możesz się spierać o duperele, czy niedopowiedzenia - Piszesz w Temacie Autora i TO ON ODCZYTA TWOJE POSTY...To On może potem kląć, że rozebrał, wyszorował i nie działa, albo, że kupił nowy za całe 15 zł (plus przesyłka) i też nie działa...
    Innymi słowy - nie występuję tu jako użytkownik - jeden z wielu tysięcy, ale jako (może za dużo powiedziane) strażnik poprawnych i nieszkodliwych porad.

Wesołych Świąt już było, a więc - Szczęśliwego Nowego Roku!

0
  • #24 23 Gru 2015 21:40
    L_M
    Poziom 32  

398216 Usunięty napisał:
    Łopatologicznie - jak sobie w ogóle wyobrażasz rozbieranie lasera? A ściślej mówiąc jego ponowne złożenie?

Ano nie wyobrażam sobie i dlatego napisałem poprzedni post.

0
  • #25 23 Gru 2015 22:03
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Widocznie ja ślepy jestem, chociaż widzę to co pisałeś, a teraz też widzę, że próbujesz odkręcić wszystko - co by Ci tylko pasowało.
    Ponieważ dalsze ciągnięcie tej dyskusji może się skończyć udowodnieniem z Twojej strony, że
    To co napisałeś - to ja napisałem...
    Zdrowia Życzę.

0