Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampki choinkowe. Nie działa jedna linia/żyła.

kami007 19 Gru 2015 11:44 1455 9
 • #1 19 Gru 2015 11:44
  kami007
  Poziom 5  

  Witam.
  Jako, że nadszedł czas świąt to ubieramy choinki no i problem polega na tym, że jedna linia/żyła nie świeci. Lampki są sterowane jakimś układem i można ustawiać różne kombinację więc może i być problem z samym pcb/układem sterującym.
  Dodam jeszcze, że rok temu nie świeciły dwie lampki lecz nie mam pojęcia czy były z tej żyły/linii.

  Więc czy jest możliwość wycięcia tego całego kontrolera i spięcia na sztywno co by tylko świeciły i nic więcej? I czy się nie spalą?

  Poniżej zamieszczam kilka zdjęć jak to wygląda i na jednym zaznaczyłem o która ta linia/żyła nie działa
  Pozdrawiam

  Lampki choinkowe. Nie działa jedna linia/żyła. Lampki choinkowe. Nie działa jedna linia/żyła. Lampki choinkowe. Nie działa jedna linia/żyła. Lampki choinkowe. Nie działa jedna linia/żyła.

  0 9
 • #2 19 Gru 2015 12:30
  Robert 1960

  Poziom 32  

  Witam !
  Zdjęcia tego co pokazujesz nic nie dają, rozbierz sam sterownik i zobacz co się dzieje w środku, ewentualnie zrób zdjęcia - ostatnio miałem podobne lampki i w środku był uszkodzony kondensator elektrolityczny, więc raczej tam musisz szukać przyczyny, jak również posprawdzać poszczególne diody w linii nieświecącej.

  0
 • #3 19 Gru 2015 12:35
  krzysiozak
  Poziom 35  

  Nie widzimy czy te lampki są połączone szeregowo czy równolegle, po jednej widocznej lampce sądzę że szeregowo wynika, że w tej linii uszkodzonej mogła uszkodzić się jedna lampka i przerwać cały obwód, należało by ją odnaleźć i wymienić gdzie znalezienie takiej samej aby cały układ działał poprawnie będzie trudne. Można by zewrzeć tą uszkodzoną lampkę po uprzednim jej znalezieniu, ale to może spowodować że kolejne będą lecieć. Mogło uszkodzić się też sterowanie tej linii, co można sprawdzić woltomierzem. Nawet nie wiemy czy całe urządzenie jest zasilane ~230 V AC Czy może ogniwami.

  0
 • #4 19 Gru 2015 15:26
  kami007
  Poziom 5  

  Z tego wszystkiego by wynikało, że trzeba szukać uszkodzonej lampki ehhhh :/
  To jest szukani igły w stogu siana...
  A z tego co zaobserwowałem większość jak nie wszystkie te oporniki/rezystory w lampkach są już brązowe a po dłuższym świeceniu się są gorące.
  Możliwe, że są chińskie lub jakieś badziewne bo były tanie.

  0
 • #5 19 Gru 2015 15:43
  Robert 1960

  Poziom 32  

  Jeżeli prosisz o pomoc to zrób cokolwiek z tego co piszemy, nikt Ci tego zdalnie nie naprawi, a jeżeli nie chcesz nic robić to je wyrzuć po prostu i nie proś o pomoc !

  0
 • Pomocny post
  #6 19 Gru 2015 16:00
  kowara
  Poziom 14  

  Z doświadczenia, sterownik w tym komplecie jest raczej w porządku, najczęściej korodują luty przy diodach i tam trzeba szukać. Sprawa wymaga cierpliwości i pewnej wprawy w lutowaniu. Najczęściej przewód to stalowa linka (taniość) i dlatego koroduje. Powodzenia

  0
 • #7 19 Gru 2015 16:15
  kami007
  Poziom 5  

  Spokojnie. Kolega napisał, że sterowniki są zwykle ok a ja chciałem go wyciąć. A wersja z lampką jest bardziej wiarygodna tym bardziej, że mają dopiero 3 sezony licząc ten a szukanie po jednej lampeczce która to to jest dużo roboty. Na płytkach i lutowaniu się nie znam więc chyba po prostu kupię nowy komplet.

  A rozbierać mi się nie widzi gdyż to jest jakoś tak an stałe zespojone gdyż nie widzę śrubek

  W każdym bądź razie dziękuję za pomoc.

  0
 • #8 19 Gru 2015 18:35
  krzysiozak
  Poziom 35  

  kami007 napisał:
  szukanie po jednej lampeczce która to to jest dużo roboty. Na płytkach i lutowaniu się nie znam więc chyba po prostu kupię nowy komplet.
  A rozbierać mi się nie widzi gdyż to jest jakoś tak an stałe zespojone gdyż nie widzę śrubek.
  W każdym bądź razie dziękuję za pomoc.

  Można szukać metodą dzielenia na pół, ale to wymaga zasilacza laboratoryjnego z regulowanym napięciem, i multimetru. Sam sobie takie komplety naprawiam, ale dla kogoś nie podjął bym się naprawy, i nowy komplet z 20 lampkami był przez chwilę dostępny w pewnej sieci sklepów za 5 zł. I racja trzeba być hobbystą, emerytem albo rencistą, aby zająć się takimi zabawkami. Znajduję czasami takie komplety w Elektro- śmieciach i przywracam im drugie życie.

  0
 • #9 19 Gru 2015 18:56
  kami007
  Poziom 5  

  Emerytem nie jestem ani nie mam takich przyrządów nie mówiąc o umiejętności obsługi ich. Więc albo zostawię tak jak jest albo kupie nowy komplet. Jeśli byłaby ta płytka to bym to jakoś wyciął a tak to nie bardzo. Mimo wszystko przepraszam za kłopot jaki sprawiłem i jeszcze raz dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam :)

  0
 • #10 19 Gru 2015 19:13
  zyzy52
  Poziom 26  

  Bardzo pomocny przy takich naprawach jest próbnik z diody led z rezystorem i grotem wykonanym z igły.

  0