Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie LED z tradycyjnego trafo AC - jaki prostownik?

Ramon 19 Gru 2015 13:37 984 20
  • #1 19 Gru 2015 13:37
    Ramon
    Poziom 10  

Koledzy!
    Mam spory transformator toroid z napisem 200VA, który zasila żarówki halogenowe w kuchni. Wkurza mnie to, że ciągle się przepalają no i mocy też zżera to sporo, więc chcę przejść na diody. Szkoda wywalać trafo skoro wystarczy zrobić prostowniczek za parę złotych. Sęk w tym, że trzeba wiedzieć jak. Elektronik ze mnie żaden, wiem że można kupić za 2zl gotowy popularny mostek prostowniczy np na 10A i 1000V tylko czy coś takiego będzie optymalne? Do tego jakaś filtracja ale czy pojedynczy kondensator wpięty równolegle wystarczy? I jakiej pojemności?
    Zmierzone napięcie przy obciążeniu ok 75W wyszło mi raptem 10,9V czyli jakieś słabe, jak dojdą straty na mostku to będzie jeszcze mniej.
    Będę wdzięczny za podpowiedzi naprawdę łopatologiczne, bo hasło np "wrzuć stabilizator napięcia" niewiele mi mówi, więc od razu potrzebuje informacji jaki (z podanym przykładem z Allegro :)) i jak podłączyć.
    Ile diód chcę zasilać - 6 lampek każda po niby 4W
    Czy nie moge kupić gotowego zasilacza za 40zł - pewnie że mogę ale wolę się pobawić ;)

• #2 19 Gru 2015 13:47
    Freddy
    Poziom 43  

Ramon napisał:
    Nie diód, ale diod!.
    Cytat:

Czy nie moge kupić gotowego zasilacza za 40zł - pewnie że mogę ale wolę się pobawić
    No to skoro chcesz się bawić, zrób zasilacz źródła prądowego, bo tak się zasila diody.
    Co to za lampki masz? Może więcej szczegółów, bo wróżki mają już ferie zimowe.

• #3 19 Gru 2015 17:13
    2510814
    Usunięty  
  • #4 19 Gru 2015 17:26
    Ramon
    Poziom 10  

Chętnie bym pokazał o jakie lampki chodzi ale linku do Allegro nie wolno wklejać, numeru aukcji na której kupiłem te lampki też. Moderator już 2 razy wyciął mój wpis. Okrągła płytka, na niej 15 diod typu 5730 połączonych jakoś przez producenta, tak że można je zasilać z 12V DC w oprawkach G4. Nic więcej nie wiem. Wydaje mi się że typ diod nie powinien tu mieć wielkiego znaczenia. Chodzi raczej o to jak zrobić mały śmiesznie tani prostowniczek o gładkim napięciu na wyjściu. Może sie mylę ale to niech mnie ktoś naprowadzi. Spojrzę jeszcze na trafo i wkleję parametry. To tez wytniecie???

• #5 19 Gru 2015 17:45
    Freddy
    Poziom 43  

Ramon napisał:
    Chętnie bym pokazał o jakie lampki chodzi ale linku do Allegro nie wolno wklejać, numeru aukcji na której kupiłem te lampki też. Moderator już 2 razy wyciął mój wpis.
    Miał rację, wklej zdjęcia lampki
    Cytat:
    ... To tez wytniecie???
    Bezczelny jesteś kolego!

• #6 19 Gru 2015 17:51
    Ramon
    Poziom 10  

1. Nie mogę wkleić zdjęć bo lampek jeszcze nie mam a zdjęcia z Allegro sa nie moje (prawa autorskie)
    2. Próbuję jakoś pokazać te lampki odwołując się do nieszczęsnego Allegro ale to jest niezgodne z regulaminem.
    3. Czy jestem bezczelny dlatego, że przyznaję się do niewiedzy i najuprzejmiej proszę Was o pomoc, czy dlatego, że zastanawiam się jak bardzo można być więźniem regulaminu?

• #7 19 Gru 2015 19:31
    Freddy
    Poziom 43  

Ramon napisał:
    1. Nie mogę wkleić zdjęć bo lampek jeszcze nie mam a zdjęcia z Allegro sa nie moje (prawa autorskie)
    No to nie możemy Ci udzielić pomocy, bo nie wiemy co masz.
    Cytat:
    2. Próbuję jakoś pokazać te lampki odwołując się do nieszczęsnego Allegro ale to jest niezgodne z regulaminem.
    Pokaż wreszcie te fotki, albo usuń temat. Wróżki mają ferie.
    Cytat:

3. Czy jestem bezczelny dlatego, że przyznaję się do niewiedzy i najuprzejmiej proszę Was o pomoc, czy dlatego, że zastanawiam się jak bardzo można być więźniem regulaminu?
    Nie domyślasz się?
    Cytat:
    To tez wytniecie??

• #8 19 Gru 2015 21:20
    2510814
    Usunięty  
  • #9 19 Gru 2015 21:55
    NIXIE_123
    Poziom 28  

Nie rób prostownika, nie wyważaj otwartych drzwi. Gotowy prostownik to po prostu 4 diody w jednej obudowie. Kondensator daj co najmniej 2200uF/16V lub lepszy. Pamiętaj, że łączysz go równolegle + do + - do - inaczej eksploduje.

6*4W=24W
    P=U*I
    I=P/U
    I=24/12
    I=2A
    Jeżeli lampki mają faktycznie 4W każda, to 6 takich przy napięciu 12V będzie pobierać 2A

• #10 19 Gru 2015 22:05
    kazikszach
    Poziom 33  

Czy masz te lampki u siebie?
    Zrób ich zdjęcie, bo może one są zasilane też napięciem AC, z takimi też miałem do czynienia i wtedy wystarczy podłączyć tylko do samego transformatora.

• #11 20 Gru 2015 11:28
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Mój szwagier też miał transformator toroidalny o mocy 200VA i do tego cztery mocne halogeny. Chciał abym mu to przerobił na led-y. Okazało się jednak, ze gdy w sklepie zapytał o tego typu zamienniki (halogen na led), to sprzedawca bez problemu dał mu takowe. Włożył je zamiast halogenów i działa mu już bodajże rok bezproblemowo na tym samym transformatorze bez żadnych przeróbek.

• #12 20 Gru 2015 20:09
    Ramon
    Poziom 10  

Dzięki koledzy! :) Po prostu hasło dobierz pojemnośc do pobieranego prądu niewiele mi mówi a jak już mam zaproponowaną konkretną wielkość to już coś. Wiem że można kupić gotowy mostek i wiem że nóżki AC i DC są oznaczone ;) nie wiem tylko czy taki mostek na 1000V będzie pasował na 12V?. Teoretycznie jeżeli potrzebuję na 12V to bez znaczenia czy on będzie na 24 czy na 2400V (poza ceną) ale czy na takich diodach na wyższe napięcie nie będzie tez większego spadku napięcia?
    Jak pisałem mam trochę niskie napięcie -poniżej 11V i nie chce żeby mi wyszło na końcu 9V. Czy można jakoś podnieść napięcie? Np kondensator równolegle po stronie AC? Czy jakiś stabilizator za mostkiem tylko on chyba potrzebuje napięcia odniesienia.
    Wiem że można kupić sobie lampki gotowe na AC ale one są robione oszczędnościowo (za małe kondensatory?) i często jest bardzo widoczny efekt stroboskopowy a ja go bardzo nie lubię - dlatego kombinuję sam, żeby mieć napięcie porządnie wyprostowywane i przefiltrowane.
    Ten kondensator równolegle całkowicie wystarczy? Czy daje się jeszcze jakiś dławik szeregowo?
    Ze względu na BHP obiecuję wstawić bezpiecznik.

• #13 20 Gru 2015 20:18
    Freddy
    Poziom 43  

Tego typu lampki "halogen LED" są zwykle uniwersalne. Maja w sobie prostownik i przetwornicę na MC34063. Działają poprawnie w zakresie 7-17V.
    Sprawdź dokładnie jaka jest ta, która chcesz kupić. Zamieść zdjęcie na forum.

• #15 20 Gru 2015 21:36
    NIXIE_123
    Poziom 28  

12vdc, prostownik musi być

• #16 20 Gru 2015 21:55
    vodiczka
    Poziom 42  

Czy nikt z kolegów nie zwrócił uwagi na poniższe:

Ramon napisał:
    Mam spory transformator toroid z napisem 200VA, który zasila żarówki halogenowe w kuchni. Wkurza mnie to, że ciągle się przepalają no i mocy też zżera to sporo, więc chcę przejść na diody.
    Ramon napisał:
    Nie lepiej sprzedać toroid i kupić zasilacz 25W albo bawić się z transformatorem mniejszej mocy?

• #17 20 Gru 2015 21:59
    Freddy
    Poziom 43  

vodiczka napisał:
    Czy nikt z kolegów nie zwrócił uwagi na poniższe:
    Ramon napisał:
    Mam spory transformator toroid z napisem 200VA, który zasila żarówki halogenowe w kuchni. Wkurza mnie to, że ciągle się przepalają no i mocy też zżera to sporo, więc chcę przejść na diody.
    Ramon napisał:
    Nie lepiej sprzedać toroid i kupić zasilacz 25W albo bawić się z transformatorem mniejszej mocy?
    ... a to zauważyłes?
    Ramon napisał:
    Czy nie moge kupić gotowego zasilacza za 40zł - pewnie że mogę ale wolę się pobawić

• #18 20 Gru 2015 22:02
    elktrod
    Poziom 6  

Z własnej doświadczalnej podobnej przeróbki dla takich LED jak Twoje do toroida wystarczy mostek prostowniczy jak ktoś także wyżej napisał 4A i napięcie nie ma znaczenia o ile nie jest mniejsze od 20V i napięcie kondensatora też nie ma większego znaczenia gdy będzie powyżej 20 V ale pojemność kondensatora dałbym mniejszą, nie tak jak ktoś wyżej napisał, bo po wyłączeniu oświetlenia przy małym obciążeniu to ledy świecą się i świecą jeszcze nawet minutę... :) Ja wstawiłem 10 mikrofaradów na 50 V dla 8 mb paska ledowego i już dwa lata świecę i nic nie wybucha... :) a po wyłączeniu ledy szybciej gasną...
    Oczywiście gdybyś zamówił LEDY na 12V AC/DC to nie musiałbyś niczego dorabiać bo sam toroid by to obsłużył.... pzdr
    Pobór mocy przez toroid na biegu jałowym lub przy małym obciążeniu jest również mały, więc zawsze jest oszczędność przechodząc na LEDY a zasilacze kupne elektroniczne niestety wysiadają jak i Twoje halogeny co wiąże się z kosztami, których toroid z ledami nie wygeneruje...
    Zresztą zawsze teraz i potem możesz poszerzyć swoją ilość źródeł światła przed remontem kuchni o LEDy AC/DC czy same AC podłączając je obok już zamówionych po prostu przed mostkiem czyli na sam toroid...
    Gdybyś chciał zasilić 50 sztuk samych LEDów DC po 4 W co daje 200W czyli pełny zakres mocy toroida to musisz zastosować 200W/11 V = 18,8 A czyli mostek co najmniej 20 Amperowy... to wszystko...
    Schemat masz tu:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_transformatorowy
    stabilizator niepotrzebny bo tętnień nie zauważysz przy samym kondensatorze a kondensator w praktyce tak jak tam pisze i jak ja piszę wyżej z doświadczenia może być o wiele mniejszej pojemności niż wyliczonej z podanego tam wzoru a i tak tętnień nie zauważam...

• #19 20 Gru 2015 22:19
    vodiczka
    Poziom 42  

Freddy napisał:
    ... a to zauważyłes?
    zauważyłem i dlatego napisałem
    vodiczka napisał:
    albo bawić się z transformatorem mniejszej mocy
    Tłumacząc <ciach>: Proponuję za pieniądze uzyskane ze sprzedaży toroidu kupić gotowy zasilacz albo transformator mniejszej mocy.

Moderowany przez dondu:

Zbędne wyciąłem, bo raporty lecą.

• #20 21 Gru 2015 12:13
    Ramon
    Poziom 10  

OK! Myślę, że teraz ju z jestem w stanie zmontować co trzeba. Tylko nie do końca rozumiem wątek zamiany transformatora na mniejszy - będą mniejsze straty na magnesowanie rdzenia czy jak? Co zyskam (nie licząc różnicy w cenie którą zapewne pochłonie koszt przesyłki)?
    Na razie proszę nie zamykać wątku do czasu aż dostanę wszystkie graty, bo może jeszcze czekają na mnie jakieś niespodzianki.
    Dziękuję.

• #21 21 Gru 2015 12:51
    vodiczka
    Poziom 42  

Ramon napisał:
    Tylko nie do końca rozumiem wątek zamiany transformatora na mniejszy - będą mniejsze straty na magnesowanie rdzenia czy jak?
    Zalecane jest obciążenie transformatora powyżej 50% mocy znamionowej, jednak przy tych mocach oszczędność będzie symboliczna. Najbardziej widoczna w cenie, jeżeli uda się korzystnie sprzedać duży i kupić mały przy transakcji "z ręki do ręki", koszty przesyłki faktycznie mogą "wyzerować" zysk.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME