Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Grande Punto 8v 77KM - tarcie (metaliczny odgłos) przy rozruchu silnika

remicco 19 Dec 2015 14:15 2937 13
Automation24
 • #1
  remicco
  Level 8  
  Drodzy Forumowicze. Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w rozwiązaniu poniższego problemu, gdyż:

  ASO Fiata w moim mieście nie potrafi usunąć usterki polegającej na nietypowym metalicznym odgłosie Fiata Grande Punto podczas rozruchu silnika. Można to usłyszeć na nagranych przeze mnie filmikach, które dołączam.

  Dziwny odgłos **nie** pojawia się za każdym razem, ale częściej zdarza się, gdy silnik jest zimny, np. po nocy. Samochód jest garażowany. Akumulator zdaje się być w porządku (nie był wymieniany jednak od nowości). Wymieniono po zauważeniu tego problemu świece zapłonowe, ale jak widać, to nie było to.
  Serwis dwukrotnie w odstępie dwutygodniowym nasmarował tylko części teoretycznie odpowiedzialne za problem, gdyż nie dopatrzył się ich zużycia.

  Proszę o pomoc, co może być przyczyną opisywanego problemu. :?: :cry:

  Radek

  PS: Auto ma przebieg 56 tys. km i poza opisywanym problemem wszystko jest okay. Żadne kontrolki ostrzegawcze nie świecą.
 • Automation24
 • #2
  siewcu
  Level 34  
  Czy obecność tego dźwięku jest zależna od tego, czy pedał sprzęgła jest wciśnięty?
 • Automation24
 • #3
  remicco
  Level 8  
  Na to nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć. Zawsze zapalam przy wciśniętym pedale sprzęgła, natomiast nie wiem, jak odpalali go w serwisie. Niemniej jednak zgłosiłem w serwisie, w jaki sposób zawsze zapalam i zapytałem, czy to nie jest związane przypadkiem ze sprzęgłem. Usłyszałem w odpowiedzi, że nie, bo inaczej słyszałbym podobny odgłos po zatrzymaniu się np. na skrzyżowaniu.

  Czy wg Pana pomogłoby to wskazywać na problem związany ze sprzęgłem?
 • #4
  siewcu
  Level 34  
  Podobne dźwięki to słyszałem przy uszkodzonym rozruszniku, łożysku wyciskowym sprzęgła i czymś jeszcze(ale już nie pamiętam co to było). Ciężko postawić diagnozę przez internet na podstawie filmów, może podasz lokalizację i uda się polecić jakiś bardziej kompetentny warsztat? Chyba że auto na gwarancji, no to wtedy zostaje pismo do importera, że ASO nie potrafi naprawić...
 • #5
  remicco
  Level 8  
  Dzięki za te sugestie.
  Jestem z Tarnowa (małopolskie). Już niestety dawno po gwarancji (rocznik 2008). Ostatnio oddałem go w tej sprawie w poniedziałek po południu i było do odbioru dopiero w piątek. Dziś rano przekonałem się, że niczego nie naprawili.
 • #6
  siewcu
  Level 34  
  To jeśli wzięli pieniądze za usunięcie usterki to oddaj auto jeszcze raz, skoro usterka nie została naprawiona - nie możesz przecież płacić za nic...
 • #7
  remicco
  Level 8  
  Tak, wzięli pieniądze za pierwszym razem, tj. 2 tyg. temu za wymontowanie/wmontowanie rozrusznika i jego nasmarowanie. Wczoraj już nic więcej nie wzięli, poprawili tylko raz jeszcze smarowanie nie dopatrując się zużycia części.
 • #8
  manta
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Niestety masz uszkodzony rozrusznik, ściślej linię śrubową wałka przekładni planetarnej. Koszt naprawy większy od zakupu drugiego.
 • #9
  remicco
  Level 8  
  Dziękuję za sugestię. Pytałem o koszt rozrusznika od razu, powiedzieli, że 700 zł. Więc pewnie trzeba je będzie wyłożyć...
 • #10
  siewcu
  Level 34  
  Poszukaj poza ASO. Auto po gwarancji więc możesz znaleźć tańszy serwis... Ale powinni go wymienić za darmo, jeśli go rzekomo naprawili - skoro skuteczna naprawa została opłacona, niech będzie zrealizowana. Tylko rozmowę trzeba twardo przeprowadzić...
 • #11
  jerry1960
  Level 36  
  Oddaj rozrusznik do regeneracji w firmie zajmującej się rozrusznikami . Objaw typowy jak na ten silnik . Koszt regeneracji poniżej około 100zł . Ewentualnie szukaj zregenerowanego na znanym portalu.
 • #12
  remicco
  Level 8  
  A czy raczej wykluczać tu winę akumulatora? Ma on, jakby nie patrzeć, ponad 7 lat.
 • #13
  jerry1960
  Level 36  
  Zmierz napięcie akumulatora pod obciążeniem , ewentualnie podmień akumulator na inny.
 • #14
  remicco
  Level 8  
  Byłem dziś w firmie zajmującej się rozrusznikami. Wynik diagnozy:
  -obudowa OK (oczyszczona)
  -wirnik OK
  -szczotki OK
  -automat OK
  -bendiks OK
  -tulejki: wymieniono na nowe
  -śruby OK
  -luzy OK

  Podjechałem też do innej firmy zbadać akumulator, który ma 7 lat i nigdy nie był doładowywany. Wyszło 186A/250A. Cena nowego akumulatora takiego jak mój to 240zł, jak powiedział sklep.
  Czy warto go wymienić na nowy przy takich wartościach?