Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modem LTE Huawei E3372, niska szybkość, jaką antenę zewnętrzną wybrać ?

19 Gru 2015 23:20 2307 6
  • Poziom 9  
    Witam, zakupiłem ostatnio modem Huawei E3372 wraz z routerem Dovado 3GN, LTE w praktyce z play. Do przekaźnika około 450m więc niby blisko, jednak router z modemem wyciągają max 3-6Mbit/s, jak wyszedłem kawałek poza dom to odrazu wzrosło do 15-20Mbit/s.
    Prawdopodobnie coś przeszkadza po drodze(sporo domów), dlatego wymyśliłem żeby kupić antenę zewnętrzną do modemu i umieścić ją na dachu.

Tutaj już dalej nie wiem jaką antenę kupić? I jak dużo ona ewentualnie może zmienić?

Pozdrawiam
  • flexghzflexghz
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jaka to wersja E3372 zwykła czy HiLink? Jaki masz poziom sygnału LTE? Przy odległości 450m od BTS-a LTE1800Play nie powinno być żadnych problemów z zasięgiem, wewnątrz domu i bez anteny. Mam tak samo i parametry sygnału idealne. Skąd jesteś, ten BTS na pewno działa? Poza tym test na zewnątrz wykonany tylko na samym modemie ? Zrób taki sam w domu pomijając Dovado 3GN . Możliwe, że router przycina prędkości.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 9  
    Dokładny model to E3372s-153 więc chyba ten zwykły? Siła sygnału to 2-3 kreski(na 5). Bez routera jest tak samo, nic się nie zmienia. Mieszkam w Krakowie, BTS znajduje się przy ul. Generała Roi 6. W sumie nie mam pojęcia czy on działa, znalazłem go przez beta.btsearch.pl Mieszkam jednak dość mocno w dole względem przekaźnika i wydaje mi się że to może być problemem.
    Że E3372s-153 to się domyśliłem ale czy wersja zwykła( łączysz się z nim przez Mobile Partnera) czy HiLink ( łączysz się przez 192.168.8.1)? Raczej HiLink bo ten stary Dovado 3GN obsługuje tylko HiLinka na tym FW 5.0.18 z Tele2. Poziom sygnału w kreskach nic nie mówi, od tego jest diagnostyka sygnału. Prawdopodobnie BTS to tylko pozwolenie. Inne w pobliżu to Zakopiańska 9, Kamieńskiego,Dobczycka 20 i Zakopiańska 91. Pewnie część działa. Warto zrobić test w ich pobliżu i wybrać najlepszy( o najw. prędkościach). Play w Krakowie bywa obciążony. dualna antena kierunkowa na 1800MHz pozwoli połączyć się z tym wybranym, leżą na różnych kierunkach. Przy tych odległościach wystarczy http://www.cybertech.com.pl/p129,antena-dualna-lte-4g-10dbi-do-huawei-e3272-e3372-mimo.html z kablem maks 10m.
  • Poziom 9  
    Łączę się przez IP czyli HiLink. FW routera musiałem do 5.0.18-t2 aktualizować bo modemu nie wykrywał.
    RSSI: -77dBm
    RSRP: -105dBm
    Jeśli ta antena pomoże to prawdopodobnie ją zakupię. Testy raczej zrobię dopiero z anteną, bo 100Mbit/s przy samym BTSie raczej mi nic nie da jak u mnie będzie 5Mbit/s.
    Poziom sygnału na tyle niski, że nawet antena http://www.cybertech.com.pl/p130,antena-dualna-lte-4g-15dbi-do-huawei-e3272-e3372-mimo.html z kablem 10m będzie odpowiednia. Po jej zastosowaniu zyskasz około 20dBi zysku. z tego 10-11dBi to zysk samej anteny( 10m kabla to strata około 4-5dBi) reszta to około 10dB z tytułu przeniesienia poboru sygnału na zewnątrz domu( tłumienie ścian). antena poprawi sygnał ale trudno stwierdzić czy przełoży się to na znaczny przyrost prędkości. Ale dzięki niej wymusisz po kolei połączenie z każdym z nich. Sam test warto zrobić wcześniej aby wiedzieć czego się można spodziewać i czy BTS-y ne są masakrycznie przeciążone o co w Play teraz nie trudno w dużych miastach.
  • Poziom 1  
    Witam,mieszkam w tych samych okolicach,miałbym pytanie czy ten przekażnik na ul Generała Roi będzie dalej istniał?nie wiem czy warto kierować antene zewętrzną na niego bo trwają tam prace budowlane a jest tak nisko położony że ten pas drzew skutecznie mi go blokuje a mieszkam od niego może 700 metrów w linii prostej, a w ogóle to z anteną zewnętrzną nie jest tak prosto ,przekażnik przy Galerii w Bonarce mam też blisko(ok 1km) i antena dachowa widzi się z nim idealnie ale co z tego jak w dni robocze jest tak maszcik dociążony i te pingi powyżej 80 ms są osłabiające, stąd pytano do znawców tematu,bo mam antene mimo i ona dość dobrze wzmacnia mi sygnal z tego nadajnika aż za dobrze, czy jak obrócę ja na inny przekażnik (który jest troche dalej ok 2km) lekko w bok, to ruter mi się przestawi na ten nadajnik?sygnał z niego jest troche słabszy ale w domu bez problemu sie z nim łączę w jednym miejscu i nie jest dociążony,dziękuję i Pozdrawiam