Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie sieci w momencie włączania urządzeń

waldii001 20 Gru 2015 00:14 522 4
  • #1 20 Gru 2015 00:14
    waldii001
    Poziom 9  

Zabezpieczenie sieci w momencie włączania urządzeń Witam,
    wykonywał mi elektryk instalację elektryczną w garażu, zabezpieczenie zainstalowane jest zgodnie z rysunkiem który załączam poniżej, w garażu mam dwie oprawy oświetleniowe oraz dwa gniazda wtykowe na 230V, problem mój polega na tym że mój garaż jest podłączony w jedną fazę z 4 innymi garażami, punkt połączenia jest wykonany w szafie z licznikami przed bezpiecznikiem mocy, pomijając kwestię opraw oświetleniowych problem dotyczy momentu w którym ktoś z moich sąsiadów włączy odkurzacz dużej mocy lub szlifierkę kątową do gniazda i próbuje włączyć urządzenie, nastepuję wtedy przepalenie się bezpiecznika mocy w złączu licznikowym, a zabezpieczenie w garażu pozostaje w stanie bez zmiany, muszę wtedy wzywać zakład eneregtyczny do naprawy awarii, zjawisko takie w ciągu ostanich 6 miesięcy wystąpiło 5 razy, po rozmowie z sąsiadami któryś z nich zawsze przyznawał mi się że nastąpiło to wtedy gdy coś próbował włączyć. Instalacja wewnątrz obiektu została wykonana zgodnie z projektem, natomiast złącze licznikowe należy do energetyki i oni wykonywali je zgodnie ze swoim projektem. Za każdym razem gdy przyjeżdzają montują taki sam bezpiecznik mocy- nie wiem jaka wartość ale twierdzą że taki sam jak był. Sugerują abyśmy to my sobie zmienili zabezpieczenia w garażach i nie włączali takich odbiorników, co jest dziwne ponieważ nie po to płacę za prąd abym nie mógł sobie poodkurzać auta w garażu. Gdy została wezwana niezależna firma elektryczna stwierdziła źle dobrane zabezpieczenia, nie zachowanie selektywności zabezpieczeń. Co mogę zrobić w takiej sytuacji??

0 4
  • Pomocny post
    #2 20 Gru 2015 00:29
    xury
    Poziom 38  

waldii001 napisał:
    Sugerują abyśmy to my sobie zmienili zabezpieczenia w garażach i nie włączali takich odbiorników, co jest dziwne ponieważ nie po to płacę za prąd abym nie mógł sobie poodkurzać auta w garażu.

To trzeba było pomyśleć o tym wcześniej i zamówić większą moc.
    waldii001 napisał:
    Gdy została wezwana niezależna firma elektryczna stwierdziła źle dobrane zabezpieczenia, nie zachowanie selektywności zabezpieczeń. Co mogę zrobić w takiej sytuacji??

Masz dwa wyjścia:
    1. Zmienić zabezpieczania dobierając selektywność.
    2. Zamówić większą moc.

0
  • Pomocny post
    #3 20 Gru 2015 00:34
    Rasel
    Poziom 21  

Trzeba zamówić większą moc

0
  • #4 20 Gru 2015 00:43
    waldii001
    Poziom 9  

A czy jest możliwe że coś jest nie tak z instalacją wewnatrzną, oświetlenie działa prawidłowo, problem jest zawsze gdy ktoś próbuje włączyć jakiś odbiornik większej mocy.

0
  • Pomocny post
    #5 20 Gru 2015 01:02
    Rasel
    Poziom 21  

Skoro bezpiecznik przepala się przy włączeniu odkurzacza lub szlifierki, to znaczy że ten bezpiecznik jest na zbyt mały prąd w stosunku do dołączonego obciążenia. Gdyby wszystko było tak jak należy w instalacji, to w takim przypadku przepaleniu uległby ten bezpiecznik, który jest najbliżej gniazdka sieciowego 230V. Skoro przepala się bezpiecznik przy liczniku, to znaczy, że to on jest na najmniejszy prąd. Jest to sytuacja nieprawidłowa.
    Aby temu zaradzić, należy zwiększyć prąd bezpiecznika przy liczniku. Ale jego prąd znamionowy jest uzależniony od mocy zamówionej u dostawcy energii elektrycznej. Dlatego trzeba zwiększyć zamówioną moc. Dostawca energii chętnie się na to zgodzi pod warunkiem, że sieć zasilająca wytrzyma taką moc (chodzi o przekroje zastosowanych przewodów).

0