Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5102 [NIE TE] - Trzeszczący głośnik po zwarciu plusa i minusa

loW 20 Gru 2015 00:26 582 11
  • #1 20 Gru 2015 00:26
    loW
    Poziom 12  

Witam!

Mam nietypowy problem gdyż nie wiem czy poszła końcówka mocy czy co. Prawdopodobnie złączył się plus z minusem z wyjścia 25W bo jak przyszedłem do domu to kabel leżał na podłodze, odczepił się od kolumny i spadł. Po podłączeniu głośnik nie grał jak wcześniej tylko trzeszczał, charczał. Grać grał ale słuchać się tego nie dało... Nie jestem pewien czy to końcówka mocy bo gdyby się spaliła to to nie powinno w ogóle chyba grać? Bezpieczniki wszystkie sprawne, niepopalone. Gdy zapytałem się typa ile za naprawę powiedział 200zł więc odmówiłem bo co jak co to chyba zdeczka za dużo. Także proszę o jakieś porady co mogło strzelić. Pozdrawiam!

• Pomocny post
    #2 20 Gru 2015 00:40
    Setel
    Poziom 25  

"Strzeliła" końcówka mocy. Będziesz musiał wrócić do "typa". Swoją drogą miałeś potężnego pecha z tym spadającym kablem... :-)

• #3 20 Gru 2015 00:41
    xury
    Poziom 38  

loW napisał:
    Bezpieczniki wszystkie sprawne, niepopalone.

Na pewno? Na płytce końcówki też?

• Pomocny post
    #4 20 Gru 2015 01:11
    Setel
    Poziom 25  

Najszybszym bezpiecznikiem jest tranzystor. Stara prawda. Instalowane bezpieczniki topikowe są bardzo zawodne przy mocnych zwarciach - najpierw "leci" tranzystor. Bezpieczniki sprawdzają się jedynie w przypadku przeciążeń, czyli zwarć "miękkich", niegroźnych dla tranzystora mocy.

• #5 20 Gru 2015 09:24
    loW
    Poziom 12  

Wszystkie nawet te na płytce są całe. Czyli końcówka mocy do wymiany? Czy da się ją jakoś naprawić? Na allegro chyba widziałem za 25zł taką

Moderowany przez trymer01:

Link usunięto - Regulamin, pkt 3.1.18.

• Pomocny post
    #6 20 Gru 2015 15:21
    SlawekKedra
    Poziom 39  

Końcówkę mocy da się naprawić. Można też wymienić na nową jeśli ktoś nie ma pojęcia jak się zabrać za naprawę.

• #7 20 Gru 2015 16:55
    loW
    Poziom 12  

Opłaca się kupić za 25zł?

• Pomocny post
    #8 20 Gru 2015 17:32
    SlawekKedra
    Poziom 39  

Co jest dla kogo opłacalne to ja nie wiem.
    Oprócz tej płytki są tam jeszcze tranzystory mocy na radiatorze, które też mogą być uszkodzone tak więc wymiana płytki nie koniecznie musi doprowadzić do poprawnego działania ten sprzęt

• #9 20 Gru 2015 17:39
    loW
    Poziom 12  

To co prędzej poszło ta płytka czy tranzystory? W końcu z głośnika leci muzyka tylko trzeszcząca. Płytkę bym kupił a tranzystor o ile tam jest jeden do sprawdzenia to mogę wylutować i sprawdzić tylko musiał bym wiedzieć czy się opłaca.

• Pomocny post
    #10 20 Gru 2015 20:47
    SlawekKedra
    Poziom 39  

loW napisał:
    To co prędzej poszło ta płytka czy tranzystory?

Tego nie można wiedzieć bez sprawdzenia.
    loW napisał:
    a tranzystor o ile tam jest jeden do sprawdzenia to mogę wylutować i sprawdzić

Na radiatorze jest po trzy tranzystory w każdym kanale, dwa duże i jeden mniejszy. Jeśli one są sprawne, to coś będzie nie tak na płytce. Jeśli są niesprawne to wymiana płytki i tak by nie pomogła dlatego trzeba je sprawdzić w pierwszej kolejności

• Pomocny post
    #11 21 Gru 2015 09:38
    tomek1guz
    Poziom 20  

Trzeba mieć wielkiego pecha, żeby uwalić końcówkę mocy w tym amplitunerze. Kiedyś egzemplarz miał zadrutowane bezpieczniki i zwarły się przewody od wyjść 25W. Okopciły się tylko rezystory emiterowe, a końcówka mocy przeżyła. Piszesz, że bezpieczniki są całe, a sprawdź czy oprawki dobrze przewodzą. Może być słaby styk.

• #12 21 Gru 2015 10:27
    loW
    Poziom 12  

Raczej nie w tym problem gdyż wcześniej wszystko działało. Tylko prawdopodobnie złączył się plus i minus.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME