Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł Atmega8 do płytki stykowej

20 Dec 2015 15:41 5598 13
Altium Designer Computer Controls
  • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    User removed account
    User removed account  
    User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    dr.hannibal
    Level 22  
    Ciekawy i fajny pomysł na uproszczenie sobie życia, chociaż ja bym zrobił to nieco inaczej.
    Mianowicie, podstawka od LCD chyba lepiej żeby była większa (o powierzchnię pod LCD z podstawkami z tworzywa sztucznego, tak żeby cały LCD oparł się na nich) - moim zdaniem bardziej bezpieczne rozwiązanie.
    Co do podstawki pod uP, to bardzo fajna, ale do małych projektów, gdzie nie potrzeba dużej ilości pinów podłączanych do różnych elementów zewnętrznych. Robiłem projekty, gdzie na Atmega32 brakowało mi pinów i wtedy uP musi być ulokowany na środku płytki stykowej - inaczej nie ma szansy sensownie rozmieścić inne elementy.
    User removed account
    User removed account  
    adversus
    Level 32  
    No w końcu kolega zaprezentował całkiem udany projekcik, bardzo użyteczny jest interfejs pod LCD (pewnie się pokuszę o podobny) i za to duży plus.
    Mam pewne obawy co do użytego stabilizatora, zwłaszcza że nie ma radiatora i nie jest w wersji izolowanej, poza tym przy napięciu zasilania rzędu 20V i więcej stabilizator się po prostu ugotuje, zwłaszcza jak jeszcze dołączysz wyświetlacz z podświetleniem. Sugeruje użyć tu jakiś stabilizator impulsowy o rozkładzie jak 7805, co pozwoli na modyfikacje bez przerabiania płytki. Sam mam opracowaną płytkę stabilizatora na takie okazje na różne napięcia 3,3V czy inne w zależności od dzielnika napięcia na 34063 w wersji smd z rozkładem nóżek jak wspomniany 7805 i praktycznie nie wiele większą. Sprawdza się wyśmienicie bo napięcie zasilające do ponad 30V nie stanowi problemu a i układ się nie grzeje.
  • Altium Designer Computer Controls
    SylwekK
    Level 32  
    Pomysł w sumie fajny, ale... Chciałem kiedyś zrobić coś podobnego, właczyłem eagla, zacząlem rysować połączenia do procka z niezbędnikami typu kwarc, zworki, kondensatorki... Jak już prawie skończyłem przypomniało mi się też oczywiście o wiązce kabli wyświetlacza, która to nie raz mi się wypinała z płyty - myślę dodam... Jakieś 2-3 godziny później miałem projekt gotowego zestawu uruchomieniowego z niezbędny i peryferiami czyli, kilka led, przycisków, potencjometr, IR i ogólnie rzeczy, z których korzystam na bieżąco, żeby płyta nie była przeładowana :-) . Aha, zamiast atmega88 była tam już atmega32.
    Puenta - przyjdzie taki czas autorze, że stykówka na tyle cie zirytuje, że pójdziesz w moje ślady :-)
    Jeśli jednak będziesz kontynuował zabawę w klocki to wstaw przy procku chociaż stabilizator LDO - mniej się będzie grzał, a najlepsza by była przetwornica 5V z przekazaniem napięcia stykówce.
    User removed account
    User removed account  
    slawkalke
    Level 8  
    Dobrze by było jak byś podał schemat układu ;)
    adversus
    Level 32  
    Ja stosuje taki stabilizator na wspomnianym 34063
    Moduł Atmega8 do płytki stykowej Moduł Atmega8 do płytki stykowej Moduł Atmega8 do płytki stykowej Moduł Atmega8 do płytki stykowej
    User removed account
    User removed account  
    piterek-23
    Level 33  
    Ogólnie taki mini projekt, ale ciekawy ;)
    Sam dużo "tworzę" na stykówkach i rzeczywiście czasami potrafią wkurzyć :(
    SylwekK wrote:
    Aha, zamiast atmega88 była tam już atmega32.
    Puenta - przyjdzie taki czas autorze, że stykówka na tyle cie zirytuje, że pójdziesz w moje ślady

Możesz się pochwalić projektem?
    dondu
    Moderator on vacation ...
    Każda taka konstrukcja ma tę zaletę, że się przydaje częściej lub rzadziej ze względu na swoje ograniczenia. Najważniejsza jest satysfakcja autora i umiejętności nabyte podczas jej projektowania i tworzenia.

Dla wszystkich, którzy narzekają na płytki stykowe:

Nie katujcie ich, to będą służyć latami jak mnie :)

Córki uczyłem, by szanowały kabelki telefonów, dysków zewnętrznych, zasilaczy komputerowych, sieciowych, itp., z marnym skutkiem. Dopiero jak posypał się problem z dyskiem, zaczęły uważać na to co robią , a gdy zmusiłem do zaprawnienia uszkodzonego kabla sieciowego we własnym zakresie problem zniknął - nagle kable przestały się psuć :)
    User removed account
    User removed account