Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryzator Pastuch na stwory leśne. Budow własna.

20 Gru 2015 16:55 3432 5
  • Poziom 13  
    Witam koledzy, tematów na temat budowy elektryzatora jest cała masa, lecz wszystkie konstrukcje głownie te z użyciem transformatorów stosowanych w pojazdach, są negatywnie oceniane.
    Założenia które chciałbym sobie postawić, to by elektryzator zapewnił skuteczne odstraszanie leśnych zwierząt (sarna, jeleń, dzik). Długość ogrodzenia to 500m z podwójnego drutu, czas powtarzania impulsu co sekundę ewentualnie co 1.5s.
    Głównym problemem mam z znalezieniem odpowiedniego transformatora który przekazał by zgromadzoną energię do ogrodzenia. O ile transformatorów od różnych pojazdów jest cała masa i to za groszowe pieniążki, to znaleźć gotowy jest problem.
    W EP był przedstawiony elektryzator z przetwornicą na transformatorze sieciowym która wstępnie ładowała kondensator do wartości 200 voltów, po czym został on rozładowany przez triak który był wysterowany przez układ Ne555.
    Moje założenia były by podobne, lecz zamiast przetwornicy na transformatorze zastosować przetwornice zbudowaną na tranzystorze MOSFET, która zapewniła by przy zasilaniu jej napięciem 12 voltów, wyjściowe napięcie około 300 voltów. Następnie to napięcie ładowało by kondensator o pojemności 10uF. Dalej zostało by standardowo za pomocą układu Ne555 kondensator został by rozładowywany przez triak/tyrystor.
    Nie sprawdziłem jeszcze wydajności przetwornicy ile potrzebuje czasu by kondensator 10uF został naładowany.
    Poniżej na rysunkach zostały pokazane schemat przetwornicy DC-DC 12V na 300V, oraz schemat elektryzatora z EP i redyka.
    Z chęcią posłucham dobrych porad, lecz nie chciałbym czytać wywodów co poniektórych forumowiczów, którzy zachowują się jak by wszystkie rozumy zjedli. Liczę na pomoc.

• Poziom 34  
    norbert-17 napisał:
    lecz wszystkie konstrukcje głownie te z użyciem transformatorów stosowanych w pojazdach, są negatywnie oceniane
    przez kogo i jakie wady wskazują? Mam schemat takiej ,,złej" z cewką zapłonową, cały układ na jednym tranzystorze (BC211) przetwornica na rdzeniu kubkowym pobór prądu ok.40mA zasilanie 4,5-6V więc praca na starej(dawnej)baterii płaskiej to ok 8 godzin i to wg mnie same zalety, gdzie więc wady? Czy będziesz miał dostęp do zasilania sieciowego ,,swojego wynalazku"? Czy będziesz co kilka godzin wymieniał akumulator? Elektryzator Pastuch na stwory leśne. Budow własna.
    Jeżeli mimo wszystko, zainteresuje Cię ten schemat mogę podać parametry Tr1
  • Poziom 13  
    Oczywiście możesz podać dane transformatora przetwornicy. I ciekaw jestem czy jest możliwość kupna gotowego.
    I najważniejsze czy podany schemat przez Ciebie, poradzi sobie skutecznie z leśnymi szkodnikami.
  • Poziom 34  
    norbert-17 napisał:
    zapewnił skuteczne odstraszanie leśnych zwierząt (sarna, jeleń, dzik)
    norbert-17 napisał:
    czy podany schemat przez Ciebie, poradzi sobie skutecznie z leśnymi szkodnikami.
    Trochę trudno pogodzić się z takim nazwaniem leśnych zwierząt ;-) dla nich to człowiek jest szkodnikiem ale to tylko opinia zwierząt ;-) Pastuch ma odstraszać, zniechęcić nie zabijać. Elektryzator Pastuch na stwory leśne. Budow własna.
    możesz zajrzeć tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2826775.html
  • Poziom 13  
    1. Jaki będzie współczynnik przenikalności AL oraz wysokość kubka ?
    2. Kolejności nawijania uzwojeń tak jak zaznaczono na rysunku ?
    3. Kierunek nawijania jednakowy dla wszystkich uzwojeń ?
    4. Rdzeń ma posiadać szczelinę powietrzną ?

Problem też jest z dostaniem rdzenia w lokalnych sklepach, czy nie ma innej możliwości zasilana przetwornicy, lub przewinięcia uzwojeń z transformatorów np. z zasilacza komputerowego?
  • Poziom 34  
    Początki uzwojeń- od góry schematu. Nawijać uzwojenia 1 i 3 a następnie 2 do wypełnienia szpuli (750 zw to orientacyjna ilość) Kubek jest typowej wysokości(ok2cm) szczelina jest. wartości AL nie znam.