Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz YAMAHA A-S501 i SB LIVE! 5.1 - Połączenie coaxial

wrublos212 20 Gru 2015 17:37 699 8
  • #1 20 Gru 2015 17:37
    wrublos212
    Poziom 10  

Witam,
    Próbuje połączyć wzmacniacz stereofoniczny A-S501 z kartą dźwiękową Sound Blaster LIVE! 5.1 Digital (model SB0220) przy pomocy przewodu coaxial. Niestety bez rezultatu. Wydaje mi się że problem tkwi w skompresowanej transmisji ac-3 gdzie wzmacniacz obsługuje jedynie postać PCM. Niestety nie mogę wymusić działania karty dźwiękowej aby nadała takowy sygnał. Wzmacniacz poprawnie działa podłączony pod złącze cyfrowe coaxial w płycie głównej(Asus M3N78), niestety maksymalne parametry jakie mogę uzyskać to 48kHz/16bit. Korzystam ze sterowników kX (ver. 3552) i Win7 64bit. Czy ktoś wie jak taką konfiguracje zmusić do działania i czy ma to większy sens ? Karta dźwiękowa jest dość leciwa i czy nie warto by było pomyśleć o nowej, ale o to spytam w innym dziale żeby zachować czystość forum.

Dziękuję i pozdrawiam :)

0 8
  • #2 21 Gru 2015 00:33
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

wrublos212 napisał:
    Sound Blaster LIVE! 5.1 Digital

A jakimi maksymalnymi wartościami dysponuje ta karta?.

Sam mam SB Gamera i tam na wyjściu cyfrowym! jest tylko 96 kHz i 24 bit.

0
  • #3 21 Gru 2015 18:23
    wrublos212
    Poziom 10  

Nie wiem jakimi maksymalnymi parametrami (cyfrowymi) charakteryzuje się ta karta, nawet nie potrafie w sterowniku kX zmienić parametrów ac-3. Posiadając taką kartę jak Ty raczej bym nie łączył jej ze wzmacniaczem przez złącze cyfrowe bo ma lepsze parametry od wbudowanego DAC (PCM5101A) we wzmacniaczu :)
    Podglądając status złącz SPDIF w karcie można zobaczyć że pracuje w trybie 24 bit.
    Zamieszczam screen. Wzmacniacz YAMAHA A-S501 i SB LIVE! 5.1 - Połączenie coaxial

0
  • #4 22 Gru 2015 13:57
    matifcb
    Poziom 15  

Przepraszam, że się podepnę pod temat ale chciałbym kupić ten wzmacniacz i wiem ze optyk będzie zajęty przez tv a sporadycznie gram w konsole playstation 3 i się zastanawiam czy ona może być podpięta właśnie przez coaxial ?

Mam do niej taki kabel może tym da się tez dźwięk puścić na wzmacniacz nie tracąc jakości ?
    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Playstation-composite-cables.jpg

0
  • #5 22 Gru 2015 14:09
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

wrublos212 napisał:
    nie potrafie w sterowniku kX zmienić parametrów ac-3.

Pamiętaj, że to już leciwa karta - swoją świetność miała kilka lat temu - wtedy jeszcze nikt nie myślał o takich wynalazkach jakie mamy obecnie w audio.
    Mój SB Gammer też sobie nie ze wszystkim radzi.

Mogła by pomóc (ale to raczej przypuszczenie niż pewność) paczka kodeków SB dla swoich kart DD i DTS (ale trzeba zapłacić kilka $ za klucz do aktywacji takowych).

@matifcb
    Temat zakłada się swój własny.

Tym kablem NIE puścisz audio cyfrowego w takiej formie - tym kablem idzie tylko zwykły analog.
    Potrzebny konwerter optical->coaxial.

0
  • #6 22 Gru 2015 14:20
    matifcb
    Poziom 15  

Hmm to lepiej poszukać już wzmacniacza z 2 optykami.. albo narzazie podłączenie zwykłego analogu.

0
  • #7 22 Gru 2015 21:07
    wrublos212
    Poziom 10  

Masz racje, z tym że nie oczekuje od karty żadnych niezwykłych (nawet jak na tamte czasy) funkcji. AC-3 (wielokanałowy) który jest obecnie nadawany przez SB jest chyba bardziej zaawansowany od tradycyjnego PCM (stereo) który to nadawały odtwarzacze CD ponad 15 lat temu z wyjściem coaxial/toslink. A takowy sygnał chciałbym uzyskać :/

0
  • #8 22 Gru 2015 21:42
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

matifcb napisał:
    to lepiej poszukać już wzmacniacza z 2 optykami.. albo narzazie podłączenie zwykłego analogu.

Konwerter aż tak drogi nie jest (tańszy niż następny wzmacniacz) - albo jak piszesz - połączyć bez wydatków analogiem.

@wrublos212
    Tylko tu może iść o "gęstość" zapisanego pliku audio - bitowość zapisanego strumienia.

U siebie mam takie maksymalne wartości (sterownik dedykowany producenta karty pod Windowsa 10 w trybie zgodności z 7):

0
  • #9 23 Gru 2015 19:49
    wrublos212
    Poziom 10  

Niesamowite że nawet Twoja karta nie obsługuje trybu PCM tylko same skompresowane formaty. Mogło by się wydawać że nieskompresowany PCM to podstawowy tryb pracy.

Takie są tryby pracy leciwego Soundblastera

Takie są tryby pracy karty zintegrowanej (co ciekawe HDMI nadaje przez Coaxial i wszystko działa)

Czyli wynika na to że nic nie wymyśle, szkoda że zintegrowana karta nie obsługuje wyższych parametrów. Jedyne możliwe wyjście to zakup nowej dźwiękówki i kierowanie się przy wyborze wyjściem cyfrowym bądź analogowym (DAC wewnątrz wzmacniacza cechuje się SNR 106db, istnieje wiele kart o lepszych właściwościach np. twoja KOCUREK1970)

Dziękuję za zainteresowanie tematem :)

0