Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung UE32D4003 - Bardzo słabe pod¶wietlenie

20 Gru 2015 19:53 10779 11
  • Poziom 23  
    Koledzy mam telewizor trzy letni samsung oznaczenie UE32D4003. TV się wł±cza obraz jest przez sekundę prawidłowo pod¶wietlany po czym pod¶wietlenie ginie i pojawia się ledwo widoczny ( obraz jest prawidłowy kłopot z pod¶wietleniem ).
    Napięcia z zasilacza na płytę cyfrow± wychodz± prawidłowe.
    Na wyj¶ciu CNL802 z którego jest zasilane pod¶wietlenie matrycy w momencie wł±czenia jest 104V. Po chwili ma warto¶ć 0V i ponownie pojawia się i wynosi 60V. Pod¶wietlenie jest ledwo widoczne. Wymieniłem stabilizator LM431 -IC9501 ( wcze¶niej na CNL802 było 46V po wymianie 60V ). Wymieniłem również układ ICQ9101 to też TL431 ale również nie zmieniło nic. Zmierzyłem C9110 ( 8,2uF/400V) oraz C9121 1uF/350V i s± ok. Proszę pomóżcie schematem lub nakierujcie co sprawdzić żebym mógł namierzyć usterkę.
    Oznaczenie Matrycy to : LTJ320AP02-J
    Oznaczenie zasilacza to: BN44-00472A

Dodano po 1 [minuty]:

Ważna informacja to przy regulacji pilotem pod¶wietlenia napięcie na zł±czu pod¶wietlenia ledów nie zmienia się wcale.
  • Spec od monitorów
    Szukaj na forum jako
    BN44-00472A posiada:
    STRW6053S,
    podswietlenie LED SEM5025, + klucze polowe min: MDD3752, D4184,MDD5N40+ LM358 + troszkę tranzystoów bipolarnych.
    Link_ mowa o SEM5025
    Szukaj po słowie: SEM5025
    Tam ma być 145V na ... LED linijki

Np. PSU BN44-00458A (PD46A1D_BSM, PSLF151A03D) ma też SEM5025.
    Podobnie BN44-00460A
  • Poziom 20  
    Trzeba rozbierac matryce- niestety, no i LED-y po kolei sprawdzac.
  • Poziom 23  
    Z pomiarów wstępnych zasilacza led wynika że raczej powinien być sprawny. Bo skoro po wł±czeniu pokazuje się przez ułamek sekundy logo Samsunga w pełnym pod¶wietleniu to znaczy że albo jedna lub więcej diod posiada zwarcie i działa protekcja ponieważ pr±d płyn±cy przez diody poł±czone szeregowo jest za duży albo zasilacz daje za wysokie napięcie na wyj¶ciu i działa jakie¶ zabezpieczenie obniżaj±ce napięcie zasilacza Led do bezpiecznego poziomu. Jak upewnić się że pod¶wietlenie LED (diody) jest dobre i należy się jeszcze bardziej przyjrzeć zasilaczowi? Czy dobrym rozwi±zaniem jest zbudowanie prostego zasilacza na np. 100V żeby podł±czyć go pod ledy pod¶wietlaj±ce matrycę i w ten sposób znaleĽć lukę w pod¶wietleniu? A może odpi±ć gał±Ľ odpowiadaj±c± za protekt ?
  • Poziom 20  
    Kolego tak czy siak musisz rozebrac matryce, a co tam zobaczysz to nie wiem moze juz na pierwszy rzut oka bedzie widac, moze przy wlaczeniu ktoras sie nie zapali, moze trzeba bedzie pomierzyc diody po kolei. Nie wiem jakie tam podswietlanie tylne czy co gorsze krawedziowe(gorsze dlatego ze trzeba piec minut wiecej poswiecic na sprwdzanie diod) W kazdym razie usterke masz w miare latwa do namierzenia a czy do naprawy to sie okaze.
  • Spec od monitorów
    Można poczytać na tym forum o led driver LC6523A, ponieważ na SEM5025 brak datasheet.

W BN44-00421 jest też SEM5025/ + MAP3201
    Podobno ten SEM5025 podobny jest do HV9911, brak tylko pin.opisanego jako Vin

MAP3201

W BN44-00359A jest HV9963
  • Poziom 20  
    lisek napisał:
    Można poczytać na tym forum o led driver LC6523A, ponieważ na SEM5025 brak datasheet.

W BN44-00421 jest też SEM5025.
    Podobno ten SEM5025 podobny jest do HV9911, brak tylko pin.opisanego jako Vin

Samsung UE32D4003 - Bardzo słabe pod¶wietlenie'

W BN44-00359A jest HV9963

OK tylko po co?
    w sumie wiedzy teoretycznej nigdy nie za wiele.
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    Na wyj¶ciu CNL802 z którego jest zasilane pod¶wietlenie matrycy w momencie wł±czenia jest 104V. Po chwili ma warto¶ć 0V i ponownie pojawia się i wynosi 60V.

Przelutuj polowe klucze na wyj. drivera LED, .... oraz inne "elementy siłowe" na wyj.częsci invertora LED.

BN44-00421 z SEM5025
    Masz teraz SM i pomy¶l... dlaczego najpierw masz , potem ginie i brak regulacji?!

• Poziom 23  
    Koledzy matrycę rozebrałem. Wszystkie diody s± sprawne. A więc usterka jest tylko w zasilaczu LED. Lisek przelutowałem cały obszar odpowiedzialny za U zasilaj±ce LEDY.
  • Poziom 42  
    Szukaj usterki (jeżeli schemat od Liska jest podobny) , tam gdzie "wytwarza się napięcie do pod¶wietlania -tranzystor , cewka , kondensatory elektrolity.
    SprawdĽ też jaki masz napięcie na sprzężeniu zwrotnym klucza "ujemnego" , ma być w okolicach 0,8V.
  • Poziom 23  
    Koledzy ponownie sprawdziłem czę¶ć odpowiedzialn± za pod¶wietlenie. Tym razem również nie znalazłem żadnej usterki. Sprawdziłem wszystkie diody oraz tranzystory. Rezystory te które miały w druku " inne wskazania " wylutowałem i sprawdziłem poza obwodem. Rezystory tu kodowanie maja literowo -cyfrowe. Wszystko OK na miernik. Wylutowałem i pomierzyłem również cewkę przetwornicy. Ma ona około 0,324mH. Po tym sprawdzaniu i lutowaniu elementów na wyj¶ciu przetwornicy w momencie wł±czenia jest około 165V i po kilku sekundach spada do 145V. Niestety diody LED zachowuj± się dziwnie tzn jakby przygasały,pulsowały. Ale napięcie 145V które idzie na nie zmienia się tylko w granicach około 0,4V. Po jakim¶ czasie napięcie wynosi ponownie około 165V i pod¶wietlenie jest ok. Jak zmieniam kanał telewizyjny czasem napięcie znowu spada do 145V i ponownie pod¶wietlenie lekko faluje/zmienia się jego warto¶ć. Jak reguluję pilotem pod¶wietlenie to napięcie id±ce na linijkę pod¶wietlenia LED zmienia się w zakresie około 1,2V.
    Czyli przelutowanie CO¦ pomogło.
  • Poziom 17  
    Miałem podobny problem. Słabe pod¶wietlenie, lub nawet zanik pod¶wietlenia. Po chwili wracało, lecz słabe. Wymiana SEM 5025 rozwi±zała problem.