Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny - ma juz koncowke ADS LX1100

14 Cze 2005 02:24 3431 16
  • Poziom 10  
    Witam,
    Ja mam pytanie odnośnie kolumn ale moze ktos poradzi.
    Pracuje jakos dj po różnych lokalach czasem mam oferty żeby przyjechać z własnym sprzętem. Mam już oświetlenie i końcówke ADS LX1100.
    Szukam jakiś głośników do tej końcówki.
    Moge na ten cel przeznaczyć do 1500zł za 2 sztuki.
    Mogą być nowe lub używane.
    Dziękuje za pomoc wszystkim
    Pozdrawiam

___
    Prosze precyzyjnie w temacie, bo bede wyrzucal do kosza...
    tom
  • Poziom 43  
    Nie ładnie tak kopiować swój temat. Dublet oczywiście skasowałem.

Proponowałbym na początek coś zbudowanego na 4 Soltonach craaftach (wpisz Solton w allegro i Ci znajdzie tego gościa co to sprowadza) po dwa na każdą kolumne, głośnik ma dużą średnice i cene dość przyzwoitą (około 190złotych). Do tego po jakiejś tubie tonsila. Mógłbyś kupić w takim przypadku uzywaną obudowe, albo uszkodzone kolumny 2x18"

niestety moc jednego to tylko albo, aż 200 Wat... No ale 400W ( W krótkich momentach 800Wmax/kanał) jest możliwe

jesli coś nowego to widze tylko Wharfedale albo Peaveya. Jakiś códów z allegro na alphardzie EW bym nie kupował.
  • Poziom 30  
    Hi Kew,

jaka muzyka, ile ludzi (przecietnie)i jakiej wielkosci lokale?.
    Bez tych podstawowych wiadomosci jest ciezko cos powiedziec.
    Pozdrowienia.
  • Poziom 10  
    Dlatego podwójnie temat, bo pozniej zobaczyłem ten temat odnośnie kolum i głośników.
    Dzieki Adminku za wyczerpującą odpowiedz.

Zależy mi głównie o dostosowanie głośników do mocy która mam na wzmacniaczu.
    Lokal średniej wielkości, tak do 100-150 osób.

Dodano po 12 [minuty]:

Muzyka: dyskotekowa, czasem techno, rmb, R&R.
    Gram wszystko zależnie do tego co ludzie preferuja tak więc od lat 60 do terazniejszych.
  • Poziom 35  
    Możesz kupić za 1700zł parę Yone'ów ZT-400. Kolumny są zbudowane na Deltach LF, Alphach 8 i APT - koszt głośników w sprzedaży detalicznej mniej więcej 600zł na jedną kolumnę, więc zysk producenta wynika głównie z tego, że ma głośniśniki z tanich źródeł (np. basowe OEM robione pierwotnie dla Peaveya, APT bez nadruku kupowane jako OEM w Tonsilu, jeszcze inne przywiezione z Niemiec, itp). Koszt zakupu jest więc mniej więcej taki jak budowy. Na czymś takim zagrasz spokojnie jakiś pop i disco bez subbasu. Do techna czy r&b może się przydać subbas, fajnie by było dwie Sigmy Pro w skrzyniach własnej roboty (koszt pary kolumn ok. 2000zł, do tego ADS LX 1400), ale to już marzenia o dalszej rozbudowie zestawu w przyszłości. Takim sprzętem nagłośnił byś już studniówkę na hali sportowej, na ok. 300 ludzi + nauczyciele:P Samimi Yone'ami nagłośnisz skutecznie ok. 100...150m^2, nie będzie bardzo nisko, ale głośno i solidnie. Brzmienie może być takie nieco rockowe;)

Inna możliwość, to zbudować kolumny na TC 15/200 + GDWT 12/19-150 (są na forum) i do tego basy na Gammach 15. Koszt głośników ok. 600zł na stronę, do tego obudowy i zwrotnice. Musiałbyś mieć pasywną zwrotnicę na ok. 120Hz, do podziału między bas a górę. W górkach zwrotnice są już o wiele prostsze. Taka zwrotnica pozwoliła by zaoszczędzić na drugiej końcówce, ale nie wiem czy nie wyjdzie droga / syfiasta. Jak ktoś ma jakieś doświadczenia w tej dziedzinie, niech napisze co o tym sądzi.

Trzecia opcja (o klasę lepsza od 2*TC + GDWT, którym już było), to kolumny na dwóch gammach i driverze PSD 2002 albo Beyma CP 380. Koszt głośników w jednej kolumnie wyniesie ok. 1000zł, ale będzie niezły bas i wykorzystasz całe 550W wzmacniacza.

Jeżeli nie chcesz kombinować z budową kolumn, to zacznij śledzić allegro, ja np. mam odruch zaglądania codziennie do działu "estradowe kolumny głośnikowe":)

--
    Hefi
  • Poziom 28  
    No nie hefi to normalnie mnie zgiąłeś. Yone nie bierze oem tylko ma zniżkę producenta i kupuje bez pośredników.....
    Co do zwrotnic na podział 120hz to ja bym się nie podjął nawiniećia cewek powietrznych za żadne pieniądze... Naprawdę warto już zainwestować w końcówkę niż patrzeć jak moc wzmacniacza idzie w grzanie drutu... Tym bardziej że to 4 ohm...
  • Poziom 35  
    > No nie hefi to normalnie mnie zgiąłeś. Yone nie bierze oem tylko
    > ma zniżkę producenta i kupuje bez pośredników.....
    Delty tak, ale basy na Omegach są na OEMie dla Peaveya. Sam mi tak napisał. W sumie nie ma się o co kłócić, bo w tym przypadku chodzi o inny głośnik, ważne, że jest tanio. Czy dobrze - są różne opinie, Silversound zaraz by zaczął krzyczeć (gdyby się udzielał), ale jego sprzęt to trochę inan cena, więc się nie dziwię. Za 800zł chyba warto.
    Jeżeli to ma kosztować 1500zł (powiedzmy 2000zł jak się człowiek szarpnie) i jechać z jednego wzmacniacza, to najlepsza była konstrukcja a la Toadi ma 2*15", albo coś z drugiej ręki. Z tą cewką, to potwierdziłeś moje obawy - jeżeli 14cm cewka przu podziale 800Hz waży kilo i ma 0,3oma, to nawet strach się bać tych 120Hz :D

--
    Hefi
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Hi,
    300W/8Ohm (550W/4Ohm) i tylko 1500 zl na dwie kolumny dla 150 osob to malo. Imprezy mniejsze do 70 osob mozesz od biedy "zalatwic" dwoma porzadnymi kolumnami na pojedynczym basie 15", ale nie bedzie to rewelacja( techno w ogole odpada !) Na imprezy wieksze do 150 osob musisz !!! te topy uzupelnic dwoma subami. Jesji grasz wiecej techno to suby na 2x15" ( bas nie schodzi tak nisko jak na glosnikach 18" ale jest szybszy ) jesli jednak grasz wiecej R&B, Oldies itp. to sub na pojedynczym glosniku 18" jest w porzadku.Bo jak sam chyba wiesz dyskoteka (impreza) bez basu to jak bigos bez miesa ;-);-)
    To na poczatek, a teraz sa dwie mozliwosci: kupic gotowe kolumny albo robic samemu.
    Jesli chcesz kupic cos nowego to bedzie ciezko. Kolumny firm Ravemaster, Reloop, Omnitronic i tanie Peaveye (Peavey chodzi dobrze dopiero od modelu UL- Messenger)mozna zapomniec. Jedyna kolumna ktora mozna za male pieniadze kupic i ktora mozna na poczatek polecic jest DAP AX-15. Bas 15" chodzi w tej kolumnie dobrze, glosnik wysokotonowy nie jest rewelacyjny , ale nie jest to piezo-zlom a jesli sie troche pobawi na EQ to mozna go tak ustawic ze gra w miare dobrze - za te pieniadze ok ! Obudowa jest ze sklejki 18mm, lakierowana, prawdziwa mechanika do zawieszania(podwieszania) kolumn- naprawde super ! Posluchaj tej kolumny w jakims sklepie naprawde warto (cena tu w Niemczech 200-220 Euro) Jesli jednak moze byc uzywanego to polecam Peavey serie Hi Sys np. model RX2 (500W 15"+1" 8 lub 4 Ohmy- dla Ciebie bylaby wersja 4 Ohmowa w sam raz) kolumna nie do zarzniecia- uzywam je sam wiec wiem co mowie. Dalsze uzywane kolumny to HK PR 115X (tez moge polecic na poczatek) ( 300W 8 Ohm 15"+3/4") no i jeszcze moze Yamaha SM15V lub CM15V ( 250W 8 Ohm 15"+1" ) bas jest w porzadku , przy wysokich mozna by sie "klocic"- mnie osobiscie nie za bardzo podchodza. Ale przy 150 osobach do tych topow potrzebujesz koniecznie suby, oczywiscie ciete aktywnie i druga koncowke mocy.
    A teraz druga alternatywa – robic samemu. Musisz wiedziec co robisz-miec o tym pojecie i najlepiej jak masz znajomego stolarza ktory wykona Ci obudowe.Topy w ukladzie 15"+1" lub alternatywnie 2x12"+1"( ok.500 do 600W / 4 Ohmy)na poczatek a potem do tego suby( jak u gory). Osobiscie nie budowalbym systemu 2x15". Kolumna schodzi troche nizej niz pojedynczy bas 15", ale nie tak dobrze jak system top+sub( dobrze policzony i wykonany), a do tego dochodza problemy transportowe
    ( wielkosc ok. 100 i wiecej cm wysokosci-chyba ze masz do dyspozycji transporter ) i ciezar.
    Czesto zdarza sie ze musisz caly sprzet sam taszczyc nie wspomne juz o osadzeniu takiej kolumny na stojaku, a taka kolumna wazy kolo 40 kg – to daje po krzyzu. Za takim ukladem przemawia jeden wzmacniacz czyli nizsze koszty.
  • Poziom 28  
    Tu w polsce zostaje ci z nowych Yone na tonsilach/eminencach lub ewentualnie Powersound na alphardach :) Dobra napiszę że z powersoundem żartuję bo jescze ostrzeżenie dostanę :)
  • Poziom 35  
    Mogą nawet być niezłe, ale koniecznie musisz posłuchać. Generalnie oldschoolowe:D

--
    Hefi
  • Poziom 30  
    Wyglada jak sprzet z lat 80 - tak kiedys sie budowalo zestawy.Te dwa okragle wysokotonowe glosniki z boku wygladaja na piezo - brrrrrr. Najprawdopodobniej bedziesz potrzebowal akywnej zwrotnicy i trzech wzmacniaczy.......
    Pozdrowienia
  • Poziom 28  
    Też tak myślę co do tych wzmacniaczy. Koniecznie musisz sam obejrzeć sprzęt, poza tym już cena podchodzi pod 2k pln więc bym sobie odpuścił.
  • Poziom 28  
    Napisz do yone2(malpa)wp.pl czego dokładnie oczekujesz to coś się poradzi. Pytanie nie kosztuje a może pomóc. Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Co do CP 380 - fajne, ale cena poszła nibezpiecznie wysoko. Zaraz dojdzie do 400zł / sztuka :D

Kup Muzyka albo Estradę i Studio i poprzeglądaj ogłoszenia. Poza ty google i hasło "sprzedam kolumny estradowe".

--
    Hefi
  • Poziom 10  
    Napisałem do youne, ciekawe co doradzi.
    Tak to jest jak sie wkleji jakas fajna oferte na forum to odrazu dziwnym trafem -> sprzedano
    Widocznie była to okazja.
    W sobote jade do sklepow ktore sie zajmuja naglosnieniami.
    Wielkie dzieki za pomoc.