Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozszerzenie pamięci w Atari 65XE (1MB SimmEXP)

xangel 20 Gru 2015 21:26 8799 31
  • Witam wszystkich ponownie.
    Chciałbym zaprezentować tu moją Atarkę wewnątrz. Dołożyłem do niej rozszerzenie pamięci SimmEXp według schematu od Pasia:
    http://hardware.atari8.info/simm.php
    Mam tam tez zamontowane QMeg, wewnętrzny SpartaDos X oraz TTP, do tego potem jeszcze dolutowałem na testy AKI.
    Niestety w Atarce zrobił się straszny bałagan, więc postanowiłem z tym walczyć :)
    Prawdę mówiąc nie używam ani QMega, ani TTP ani SDX, więc wyleci to wszystko w kosz. Zostanie rozszerzenie pamięci, posiadam też SIO2SD, którego często używam, więc zrobię je wewnątrz na małej płytce. Dołożę też AKI, bo moja klawiatura w jednej sztuce Atari trochę szwankuje.
    Załączam fotki, jak to wyglądało przed robotą:
    Rozszerzenie pamięci w Atari 65XE (1MB SimmEXP) Rozszerzenie pamięci w Atari 65XE (1MB SimmEXP)
    Tak więc na razie wywaliłem stare rozszerzenie, zamontowałem nowe małe, które zaprojektowałem na jednej płytce w postaci modułu wtykanego w miejsce układu U34. Tak to się teraz prezentuje. Prawda, że ładniej? :)
    W stosunku do poprzedniej wersji zmiany:
    układy TTL w wersjach SMD,
    PALCE20V8H zamiast GAL20V8 ponieważ posiadam takich sporo,
    pamięci DRAM zdemontowane z modułu pamięci SIMM 1MB od peceta - zastosowałem dwie pamięci 4-bitowe

Reszta bałaganu wyleci po nowym roku, zaprojektowałem płytkę, montowaną nad gniazdo SIO, na której znajdą się SIO2SD oraz AKI.
    SIO2SD będzie bez wyświetlacza i klawiatury, konfigurowalne poprzez konfigurator, który ładuje się automatycznie po uruchomieniu ATARI (Ci, którzy używają SIO2SD pewnie go znają).
    Załączam schemat i pcb rozszerzenia w Eagle oraz wizualizację przyszłej płytki z SIO2SD i AKI.
    Załączam też datasheet zastosowanej pamięci TMS44400DJ oraz screen z memtesta.
    Rozszerzenie pamięci w Atari 65XE (1MB SimmEXP) Rozszerzenie pamięci w Atari 65XE (1MB SimmEXP)

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    xangel
    Poziom 18  
    xangel napisał 452 postów o ocenie 112, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Białystok. Jest z nami od 2003 roku.
    11111olo
    Poziom 42  
    Po co pokazujesz coś co będziesz przerabiał? Góra "makaronu" :D
    xangel
    Poziom 18  
    Z lewej strony bałagan "przed" i porządek "po"
    Zdjęcie całości, żeby pokazać jak duży był bałagan.
    Wizualizacja płytki, którą mam zamiar zamontować po to, aby pokazać jaka jest koncepcja - może ktoś będzie miał jakiś ciekawy pomysł co dorobić, zanim dam płytkę do płytkarni.

Tyle w temacie :)
    11111olo
    Poziom 42  
    Jakie "po"? Wszędzie jest bałagan i tyle. Jakieś projekty płytek które nie są wykonane. Teraz to tylko prototyp.
    danthe
    Poziom 30  
    Witam.

Tak odbiegając od tematu, chciałem zauważyć że dołożone peryferia mają znacznie większą wydajność jak podstawowy sprzęt. Atmega32 taktowana 16 MHz to ok. 16 MIPS, a 6502 w Atari to pewnie nie więcej jak 2 MIPS.
    xangel
    Poziom 18  
    11111olo napisał:
    Teraz to tylko prototyp.

Olo, Ty sam jesteś prototyp :P
    Weź łaskawie dojrzyj tam małą płytkę na czarnym laminacie, zamiast płytki uniwersalnej i modułu SIMM. Jeśli nie widzisz, to weź lepsze okulary...
    To już drugi mój wątek, gdzie wpadasz, piszesz coś i wypadasz. Wygląda na to, że albo nie czytasz, albo masz problemy ze zrozumieniem tekstu pisanego jak i pisma obrazkowego.
    Urządzenie jest zamontowane i działa. Natomiast mam w planie drugie, o którym może nie potrzebnie wspomniałem.

Co do mocy ATmegi to owszem, jest większa niż 6502, ale na ATmedze nie zaemulowałbyś Atari :) Atmega kosztuje niecałe 15zł i mamy piękny emulator stacji dyskietek - szkoda, że nie 30 lat wcześniej :)

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.9. Nie obrażaj drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

11111olo
    Poziom 42  
    Nie zaprzeczam aby "to coś" nie działało! To po prostu wygląda jak... Właściwie to nie wygląda i nie zachęca do montażu. Pajęczyna kabli!

ATmega32 jest w SIO2SD a to zewnętrzne urządzenie ;)

xangel napisał:
    Olo, Ty sam jesteś prototyp :P

To nie jest śmieszne tylko chamskie!
    nasty_photon
    Poziom 22  
    xangel napisał:
    Z lewej strony bałagan "przed" i porządek "po"
    Zdjęcie całości, żeby pokazać jak duży był bałagan.
    Wizualizacja płytki, którą mam zamiar zamontować po to, aby pokazać jaka jest koncepcja - może ktoś będzie miał jakiś ciekawy pomysł co dorobić, zanim dam płytkę do płytkarni.

Tyle w temacie :)

W jakim programie robiles wizualizacje? Czy to jest jakies nowe Eagle?
    11111olo
    Poziom 42  
    xangel napisał:
    11111olo napisał:

ATmega32 jest w SIO2SD a to zewnętrzne urządzenie ;)

No to weź jeszcze raz przeczytaj to co napisałem - u mnie będzie to wewnętrzne urządzenie.

SIO2SD jest zewnętrznym urządzeniem, gdyż jest projektowane aby je podłączyć do gniazda SIO. To jest wystawione na zewnątrz więc wątpliwości nie ma dlaczego zewnętrzne.
    Ty chcesz je zmieścić wewnątrz obudowy. Jest to wykonalne ale przez to nie stanie się wewnętrznym!
    To tak jak by ktoś STB (tuner DVB-T) włożył w obudowę TV i twierdził że teraz jest wewnętrzny ;)

Weź zaprojektuj płytki które obecnie są zrobione na prototypowych, pospinaj przewody i jakoś sensownie poprowadź, a całość będzie cieszyła oko.
    xangel
    Poziom 18  
    11111olo napisał:
    To jest wystawione na zewnątrz więc wątpliwości nie ma dlaczego zewnętrzne.

Idąc dalej tym torem u mnie nie będzie wystawione na zewnątrz, a będzie zamontowane wewnątrz i dlatego stanie się wewnętrznym.

Poza tym nie wiem skąd sobie wbiłeś do głowy, że SIO2SD jest urządzeniem zewnętrznym? Zostało zaprojektowane przez autora do pracy zarówno jako zewnętrzne i wewnętrzne. Świadczy o tym fakt, że wprowadzono do softu poprawki umożliwiające pracę bez wyświetlacza i klawiatury, oraz, że stan klawiszy można programowo czytać i zapisywać. Poczytaj sobie trochę więcej o tym urządzeniu, przejrzyj fora, zobaczysz ile osób ma je zamontowane wewnątrz bez wyświetlacza klawiatury.

Chyba w ogóle niepotrzebnie o tym wspomniałem...
    Tak więc temat jest o rozszerzeniu pamięci (które jest zamontowane i działa) i proszę tylko ten temat komentować.
    11111olo
    Poziom 42  
    Po to coś prezentujesz aby to komentować. Jak tego nie chcesz zamknij wątek!
    Jakie możliwości ma SIO2SD doskonale wiem. Urządzenie nigdy nie było projektowane do montażu wewnątrz, a co robią ludzie to inna sprawa.
    Co do ramu. Działać działa i nic więcej pozytywnego o tym powiedzieć się nie da. Montaż koszmarny.
    11111olo
    Poziom 42  
    xangel napisał:
    Natomiast powiedz mi co jest koszmarnego w montażu rozszerzenia RAM?

11111olo napisał:
    Weź zaprojektuj płytki które obecnie są zrobione na prototypowych, pospinaj przewody i jakoś sensownie poprowadź, a całość będzie cieszyła oko.
    xangel
    Poziom 18  
    Powiedz mi którą to płytkę prototypową mam zmienić, bo ja widzę tu zaprojektowaną płytkę:

Powiedz mi też, które kabelki mam ułożyć, bo nie bardzo wiem. Podpowiem Ci, że te po prawej nie są od rozszerzenia pamięci, i jak pisałem wylecą przy kolejnej modernizacji.
    tplewa
    Poziom 38  
    Powiem tak platanina jak tam plontanina :) w prototypowaniu moze wystepowac. Choc w takiej formie wiszacej na kablach mi troche ciarki przechodza ze zaraz zrobi sie jakies zwarcie i cos poleci w "kosmos".

Eksperymenty fajne - lubie takie zabawy z klasykami. Jednak ja jestem chyba konserwatysta i jak widze dziurawienie obudowy i pakowanie takich przelacznikow to az szkoda mi komputera.
    11111olo
    Poziom 42  
    xangel napisał:
    Powiedz mi też, które kabelki mam ułożyć, bo nie bardzo wiem.

Zaznaczyłem płytki prototypowe a cały "makaron" który do nich dochodzi chyba nie budzi wątpliwości że wygląda słabo.
    11111olo
    Poziom 42  
    Napiszę to dosadniej. Pokazujesz coś co jest wykonane przyzwoicie ale obok jest bałagan.
    Robisz to w jakimś celu więc Twoja praca świadczy o Tobie. Sądzę że chciałbyś same pochlebne opinie ale takich nie dostaniesz. Czemu już napisałem.

Przykład podobny. Kupiłeś nowy samochód. Robisz mu zdjęcie na tle gnojownika. Sądzisz że wszystkie komentarze będą związane wyłącznie z samochodem?
    xangel
    Poziom 18  
    Zaczynasz mówić z sensem.
    Mile widziane są wypowiedzi w temacie rozszerzenia pamięci, a nie na temat kabelków które widać obok. Napisałem wyraźnie co to za bałagan, z czym jest związany i co zrobię z tym bałaganem i kiedy - płytki są już zamówione, jak tylko dojadą, wstawię i pokażę porządek z drugiej strony.

Tak więc jeśli piszesz o płytkach prototypowych i bałaganie, to pisz, że chodzi Ci o te kabelki nie związane z tematem, które napisałem, że wywalę niebawem i będzie git.

Po prostu nie miałeś do napisania nic sensownego o rozszerzeniu i jego wykonaniu, to napisałeś o kabelkach obok - i tak powstaje 11tys postów o niczym.
    11111olo
    Poziom 42  
    Zawsze jest z sensem ;)

Nie myśl że to co piszę jest w złym kontekście. Chodzi o to abyś nie robił chałtury ;)
    Czekam na resztę płytek i zobaczymy jak to wyjdzie.
    tplewa
    Poziom 38  
    xangel napisał:

Mile widziane są wypowiedzi w temacie rozszerzenia pamięci, a nie na temat kabelków które widać obok.

A o czym tutaj wiele mowic :) bajer dla bajeru - fajnie ze dziala. Zreszta jak inne tego typu modyfikacje robi sie bardziej dla frajdy.

Natomiast wszystkie te modyfikacje spokojnie mozna by upchac na malej plytce z jednym FPGA i buforami zapewniajacymi zgodnosc logiki (tak aby latwiej bylo dostac uklad) :) To tak od technicznej strony jak bym mial czas na zabawy :)

Ja tam aktualnie uzywam tylko SIO2SD w mojej modyfikacji (po prostu robione z tego co mialem w szufladzie wiec wyladowal ARM)... srodka nie tykam na razie - moze kiedys... choc na pewno tak aby nie dziurawic obudowy... Wiec jak bedzie potrzebne jakies sterowanie to moze po radiu lub IR (osobny pilot)...
    xangel
    Poziom 18  
    A soft sam sobie napisałeś? Bo jeśli tak, to powiem Ci, że w oryginalnym SIO2SD masz możliwość konfigurować wszystko konfiguratorem, czyli takim programem, który ładuje się w momencie startu. Wtedy nie potrzebujesz ani wyświetlacza ani klawiatury więc nie musisz robić otworów w obudowie.
    A co do połowy Atari w FPGA to obadaj Ultimate 1MB:
    http://arsoft.netstrefa.pl/ultimate1mb.htm
    http://www.lotharek.pl/product.php?pid=67
    W tym rozszerzeniu sporo logiki Atari siedzi w FPGA.
    tplewa
    Poziom 38  
    Wiesz akurat z tego powodu ze jestem programista, a na atari zaczynalem pierwsza przygode z Assemblerem to sobie czasem cos tam dlubie i soft pisze za zwyczaj samemu (wieksza frajda)... Natomiast co jest dostepne do atari to wiem... z tym ze ja sobie robie to hobbystycznie, nie bawi mnie kupowanie od kogos czy kopiowanie gotowych rozwiazan. Czasem z jakis projektow komercyjnych zostaja mi elementy to szukam czasem szalonych zastosowan aby je wykorzystac...

Do tego nie chodzi mi tez o upychanie polowy logiki Atari w FPGA, bo nie o to chodzi - mozna upchac cale Atari... Po prostu zamiast 10 tysiecy procesorow typu Atemega itp. TTL-i itp. mozna sobie to upchac obecnie o wiele nowoczesniej.

BTW dostep do karty SD czasem warto miec jakis normalniejszy :) dlatego wole zewnetrzne rozwiazanie :)
    xangel
    Poziom 18  
    Pewnie tak, ale:
    W rozszerzeniu pamięci masz jeden układ GAL i dwa TTL - prawdopodobnie z powodu timingów nie upchano tych TTL do struktury PLD. Poza tymi układami to już tylko pamięć - tego chyba nie zrobisz w PLD (chociaż pewnie w najnowocześniejszych zrobisz - nie wiem).
    Co do układu SIO2SD to też tylko Atmega i karta SD- ktoś na siłę upchał tam ten TTL, bo bez niego też działa (mam tak w jednym SIO2SD).
    Co do AKI to jeden PIC i tyle.

Prawdopodobnie można by te 3 rozszerzenia upchnąć w jeden układ FPGA czy CPLD, ale i tak ilość sygnałów, jaką byś musiał doprowadzić, byłaby kosmiczna. A niestety w Atari nie występują one "na jednym układzie".
    tplewa
    Poziom 38  
    Ilosc sygnalow byla by taka sama :) Natomiast co do timingow to obecnie sa na tyle szybkie wersje ukladow ze z tym nie bylo by problemow, owszem w przypadku stosowania leciwych GAL czy PAL moga takie problemy wystepowac.

Jednak to co mowie to jakies tam moje pomysly na przyszlosc ktore bede chcial zrealizowac, dlaczego tak... to juz mowilem zapewne wykorzystam jakies elementy ktore mam. Natomiast obecnie kupuje do projektow to co jest na rynku czyli za zwyczaj szybkie nowoczesne uklady... Co do SIO2SD to w sumie wykorzystalem prototyp innego urzadzenia ktory sie idealnie nadal - wystarczylo tylko oprogramowac. Ot powstalo bardziej przez przypadek :)

BTW nawet z TTL-i mozna dostac obecnie cholernie szybkie uklady:

http://www.ebay.pl/sch/potatosemi/m.html?_nkw=&_armrs=1&_ipg=&_from=
    xangel
    Poziom 18  
    Z tymi sygnałami to bardziej chodzi mi o to, że jakbyś zrobił jedną płytkę z tymi wszystkimi możliwościami, to musiałbyś ją połączyć całą wiązką kabli porozrzucanych po całym kompie.

A tak będą dwie płytki, ale jedna (SimmEXP) bardziej w okolicy pamięci i stamtąd potrzebne sygnały, a druga w okolicy PIA i POKEY i do niej tez z tamtej okolicy sygnały.

Rozbite na dwie płytki, ale kabelkologia wewnątrz mniejsza więc i wrażenia estetyczne lepsze.

A te układy z serii G to niezła ciekawostka :)
    tplewa
    Poziom 38  
    Kombinowac mozna roznie, co do przewodow to wszystko kwestia przemyslenia...
    Na razie nad tym nie myslalem, czasem z nostalgii odpale sobie atari i pogram w stare tytuly nad ktorymi siedzialo sie po nocach. Jedynie SIO2SD zrobione dla wygody i co by nie dobijac juz leciwej stacji dyskow (szkoda by bylo zajechac)...

Moze jak kiedys bede mial wiecej czasu na zabawe to podlubie cos wiecej przy atarynce :) Na razie bardziej plany poskladac cos na Z80 od podstaw :)

Z drugiej strony fajnie ze ludzie ciagle cos robia przy tych komputerach...

Co do tych ukladow to ciekawe i rozne historie mozna uslyszec. Podobno firma robila do jakiegos satelity i technologia zostala wiec sprzedaja (ale nie wiem na ile w tym prawdy). Fakt jest taki ze sie sprawdzaja lepiej niz CBT itp. no i ceny maja atrakcyjne
    xangel
    Poziom 18  
    Zbaczając mocno z tematu, wszelkie Spectrumy są już w wersjach na FPGA jak i na oryginalnych układach. Kupiłem w tym roku płytę do SPECCY od kolegi zaxoniec, jestem na etapie kupowania jakiegoś Amstrada z UK :)
    Brakuje mi paru dużych scalaków, drobnica już polutowana.
    Co do dziurawienia Atari, to moje nie jest i nie będzie kolekcjonerskie. Jest pożółkłe, kupione nie wiadomo po jakich przejściach, do tego nie jest to okaz muzealny, raczej jest cały czas użytkowane, więc rodzynek to to nie jest i nie miałem oporów z wierceniem.
    Co do rodzynków, to sprzedałem w tym roku Unipolbrit pewnemu koledze zapaleńcowi :)

A wracając do rozszerzenia pamięci, uważam, że moja wersja jest jedną z najbardziej kompaktowych, jakie widziałem. Krótkie linie adresowe i danych, wszelkie sterujące też bardo krótkie oprócz sygnałów PB1, 6 i 7
    Na pewno z powodu montażu w miejsce układu U34 nie pasuje do wielu Atarynek, ale akurat do dwóch moich pasowało idealnie.