Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DRT-960-24 - Zasilacz / transformator na 24V - Sterowanie+silniki+siłowniki.

20 Gru 2015 23:12 927 5
  • Poziom 6  
    Witam,

W swoim projekcie potrzebuje dobrać zasilacz co okazało się dużo trudniejszą rzeczą niż wcześniej mi się wydawało.

W projekcie w części DC zasilam sterownik, switche, cewki styczników(do części AC) oraz... 11 sterowników SMC LECP6 do siłowników i chwytaków elektrycznych - wszystko 24V. Poza tym muszę sterować również trzema silnikami DC 24V z motoreduktorem.

Moje obliczenia wyglądają następująco:
    NazwaIloscPobor praduPrad rozruchu[A]Calosc w stanie pracy[A]Calosc w chwili rozruchu[A]
    Chwytak40,451,83(0,45*4)1,837,32
    Siłownik71,164,64(1,16*4) 8,1632,48
    Silnik32,610,4(2,6*4)7,831,2
    SUMA17,7971

Do tego należy doliczyć częśc odpowiadającą za sterowanie, zasilanie sterownika panelu około 8-10A.

Do tej pory założyłem sobie zasilacz Mean Well DRT-960-24 960W 40A (patrz załącznik). Jednak posiada on ochronę przed przeciążeniem 125% wartości znamionowej. Co może spowodować wyłączenie się przy rozruchu kilku napędów naraz. Oraz oczywiście obawiam się że może "nie wydolić".

Zastanawiam się nad zmianą tego zasilacza np. na BREVE TMM 1600 (1600VA)
    Tylko znowu ten nie ma separacji galwanicznej.

Co byście Panowie poradzili ? Czy ewentualnie spiąć dwa zasilacze 40A przewodem minusowym i zasilać część z jednego część z drugiego zasilacza?

Pozdrawiam,
    Laplace293
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Jeśli zasilacz nie ma galwnicznej izolacji, a urządzenia nim zasilane są narażone na zmienne warunki atmosferyczne to użycie jego grozi śmiertelnym porażeniem. Sądzę, że optymalne byłoby zastosowanie dwóch zasilaczy DRT-960-24, z rozdzieleniem urządzeń zasilanych na dwie grupy. Każda obejmująca sterowanie i zasilanie współpracujących urządzeń. Jest to droższe rozwiązanie, ale gwarantujące w razie awarii jednego zasilacza, wyłączenie tylko urządzeń.współpracujących, bez zagrożenia powstania stanów nieustalonych.
    Proszę wybaczyć te ogólne porady, ale bez szczegółowego schematu współpracy poszczególnych podzespołow nie istnieje możliwość uszczegółowienia.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam
    a nie prościej właśnie rozdzielić zasilacze blokowe - sterowanie, odbiorniki mocy? Prostsze i praktyczne podejście do tematu?
  • Poziom 18  
    Zastosownie 2 zasilaczy wynika z przewidywanego poboru prądu w momencie rozruchu. Zasilacz MeanWell ma za małą wydajność prądową w chwili rozruchu
    przewidywanych urządzeń, notomiast Breve Tmm nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Szczegółową konfigurację grupowego rozdziału zasilania można ustalić znając kolejność i współpracę zasilanych urządzeń (silników, siłowników itp.). A to już późniejsza sprawa. Sądzę, że Laplace 293 jest dopiero na etapie rozeznania i ew. zakupów.
  • Poziom 6  
    Witam Panowie,

Dziękuje za pomoc!

Problem jest taki że jeszcze nie znam sekwencji pracy maszyny. Mogę się jedynie domyślać. Na pewno w jednym czasie wszystkie napędy nie zostaną uruchomione.
    Problem jest w tym że część odpowiedzialna za sterowanie nie może za bardzo być rozdzielona (musi być wspólny minus -> PLC - komunikuje się z gatewayem firmy SMC który to komunikuje się ze sterownikami SMC LECP6 które to sterują chwytakami lub siłownikami tejże firmy). Poza tym sterownik PLC poprzez wyjścia analogowe będzie sterował sterownikiem silnika DC 24V.

Czy jest możliwe takie podłączenie zasilaczy impulsowych jak poniżej?

DRT-960-24 - Zasilacz / transformator na 24V - Sterowanie+silniki+siłowniki.

Przez to chciałbym zachować wspólną masę którą to finalnie i tak uziemiam w celu uzyskania układu PELV i uniknięcia doziemień i załączenia urządzeń wykonawczych w przypadku uszkodzenia izolacji.

Myślałem żeby na jednym zasilaczu zostawić Sterownik, sterownik safety, panel operatorski, styczniki, przekazniki, switch, gatway + silniki DC i ich sterowniki.
    A na drugim sterowniki LECP6 które sterują siłownikami i chwytakami.

Co sądzicie ?

Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Wspólny minus jest możliwy pod warunkiem zrównoważenia ( zbilansowania) mocy pobieranej z każdej gałęzi tak aby obydwa zasilacze były równomiernie obciążone.
    Podstawowym warunkiem jest zachowanie ciągu logicznego we współpracujacych urządzeniach, ale to już dalsza sprawa. Cieszę się, jezeli moje uwagi się przydały.
    Życzę powodzenia w realizacji.