Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fiat 126p - Kupno auta,umowa

xou1337 21 Gru 2015 07:22 1287 16
  • #1 21 Gru 2015 07:22
    xou1337
    Poziom 4  

Witam. Mam pytanie
    Chcialbym zakupic Malucha ale zeby nie pisac umowy na mnie.
    Wiem ze od czasu zakupu mam 30 dni zeby go przerejstrowac na siebie.
    Ubezpieczenie konczy sie 29 grudnia
    Chodzi o to ze nie oplaca mi sie przerejstrowywac go na mnie bo bede go trzymal max 2 miesiace
    Moze spisac umowe na jakąs osobe fikcyjna?
    Jakie sa sposoby zeby to jakos ominac?
    Z gory dzieki i jezeli zly dzial to przepraszam ale pisze z telefonu i zle tu szukac.
    Dodam takze ze po tych 2 miesiacach bede mial zamiar go sprzedac komus zeby sobie wytukł do konca.

0 16
  • #2 21 Gru 2015 08:24
    kwok
    Poziom 39  

Kupujesz normalnie na siebie jeśli ma OC na dłużej niż te 2 miesiące i potem sprzedajesz dalej. Ważne jest tylko żeby zgłosić umowę do Urzędu Skarbowego. Termin 30dzni na zmianę w papierach owszem jest ale nie ma paragrafu na karanie za nie dotrzymanie terminu.
    Musisz zachować umowę żeby przekazać ją następnemu bo w wydziale komunikacji wymagają ciągłości umów.

0
  • #3 21 Gru 2015 08:38
    pietryna
    Poziom 12  

Nie musisz zgłaszać żadnej umowy w skarbówce. Tylko PCC-3 musisz wypełnić i wysłać. Można elektronicznie, czy listownie.

Niektóre wydziały komunikacji w których pracują jacyś niedouczeni idioci wymagają do rejestracji świstka że opłaciłeś haracz. Jeśli by ci się chciało to pytasz urzędasa o podstawę prawną i patrzysz jak się miota bo taka nie istnieje. Z ciekawości pytałem się w łódzkim bo znajomy powiedział, że w częstochowskim starostwie chcą. Dostałem odpowiedź, że to sprawa skarbówki i ich to nie interesuje w żaden sposób.

Ale jak nie chcesz przerejestrować to faktycznie, możesz to olać bo nikt ci nic nie zrobi. Ważne żeby mieć OC ważne na siebie, bądź na poprzedniego właściciela (to z jakim sprzedał) i wozić ze sobą umowę w dowodzie rejestracyjnym jakbyś miał kontrolę.

0
  • #4 21 Gru 2015 08:41
    andrzej20001
    Poziom 43  

Za bobla za grosze do kwoty 1000zł nie płacisz i tak.

0
  • #5 21 Gru 2015 08:53
    xou1337
    Poziom 4  

Problem jest z tym ze OC konczy sie 29 grudnia
    Mowilem wlascicielowi ze dam mu 100 zl zeby to oplacil na kolejne pol roku a on mowi ze nic takiego nie bedzie robil.
    Wiec jak bym dzis z nim spisal umowe to musze jakos ubezpieczenie zaplacic a zeby to zrobic to musze je przerejstrowac na siebie

0
  • #6 21 Gru 2015 09:03
    pietryna
    Poziom 12  

Jak kupujesz w swoim powiecie to na tablice nie będziesz musiał i tak wydawać więc koszt będzie sporo niższy. Możesz zawsze znaleźć innego.
    Malucha do 1000zł to teraz chyba trudno kupić, przynajmniej przez internet. Tam to same pamiątki po PRL, jedyny taki, zobacz.

1
  • #7 21 Gru 2015 09:39
    andrzej20001
    Poziom 43  

Wez próbne blachy i ubezpiecz po 2 miechach na złom. Latasz na czerwonych i wszystko.

0
  • #8 21 Gru 2015 12:00
    DamianVWB5
    Poziom 19  

Przyłączę sie do tematu;

W 2013.09 sprzedałem auto poprzez komis. Mam fakture. Fakture o sprzedaży auta przedstawiłem u agenta ubezpieczeniowego gdzie było ubezpieczone auto. W 2014 i dziś przyszło zawiadomienie o konczącej sie polisie OC, gościu nie przerejestrował go zapewne na siebie bo ze stacji diagnostycznej przyszedł papier ze kończy sie przegląd. Wszystkie papiery na mnie przychodzą a auta nie posiadam ponad dwa lata. Ponownie dziś przedstawiłem papiery że sprzedałem auto. Gościu jeździ na moje nazwisko w dowodzie rejestr. i opłaca składkę OC na moje nazwisko i tym samym podrabiając mój podpis. Agent ubezpieczeniowy powiedział że jak fundusz gwarancyjny dopatrzy że jest przekręt to zapłaci nawet 3000pln kary bo nie ma składek OC na nowego właściciela od dnia zakupu auta. Grozi gościowi cos w tej sprawie? Auta nie wyrejestrowałem w WK ale chcę to zrobić zaraz po świętach bo nie chce mieć problemów przez gościa jeśli zrobi jakąś stłuczkę lub (tfu tfu) wypadek ....

0
  • #9 21 Gru 2015 13:18
    wqq
    Poziom 21  

DamianVWB5 napisał:
    Auta nie wyrejestrowałem w WK

I do kogo masz pretensje że dalej przychodzą na Ciebie papiery polis itp...

xou1337 napisał:
    Problem jest z tym ze OC konczy sie 29 grudnia

Kupujesz idziesz z umową do ubezpieczyciela ten Ci przelicza twoją składkę, opłacasz na siebie i jeździsz bez przerejestrowania...

0
  • #10 21 Gru 2015 13:32
    andrzej20001
    Poziom 43  

DamianVWB5 napisał:
    Auta nie wyrejestrowałem w WK

2 lata :)

0
  • #11 21 Gru 2015 14:50
    DamianVWB5
    Poziom 19  

Jeszcze nie słyszłem o obowiązku wyrejestrowania auta!! Tylko gościu nie zarejestrowal go na siebie. Proste i nie musze chyba 2 razy wyjaśniać wiec nie potrzebne zbędne komentarze a zapytałem normalnie bez pretensji. Bo nie chce żeby przychodziły papiery z OC i stacji diagnostycznej(przypominające). Papier ubezpieczycielowi od razu pokazłem po sprzedaży auta a on dalej wznawia umowe. Czyja wina moja?

0
  • #12 21 Gru 2015 14:59
    andrzej20001
    Poziom 43  

Umowę jak masz podbitą z pieczątką ,datą i podpisem u ubezpieczyciela to nic więcej cię nie interesuje. Ty zgłosiłeś a następny właściciel nie dopełnił formalności. Tylko tej umowy nie zgub bo fotki z fotoradarów na ciebie też polecą.

0
  • #13 21 Gru 2015 15:20
    krisxxl
    Poziom 27  

Witam

DamianVWB5 napisał:
    Jeszcze nie słyszłem o obowiązku wyrejestrowania auta!! Tylko gościu nie zarejestrowal go na siebie. Proste i nie musze chyba 2 razy wyjaśniać wiec nie potrzebne zbędne komentarze a zapytałem normalnie bez pretensji. Bo nie chce żeby przychodziły papiery z OC i stacji diagnostycznej(przypominające). Papier ubezpieczycielowi od razu pokazłem po sprzedaży auta a on dalej wznawia umowe. Czyja wina moja?

W przypadku zbycia pojazdu, zobowiązany jesteś złożyć do właściwego Wydziału Komunikacji zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Postawa prawna:

> Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137, z póżn.zm.).
    > § 13 rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2014 r., poz. 1522, z późn. zm.).
    > Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdów do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz. U. z 2014 r., poz. 1727, z późn. zm..).
    > Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2014 r., poz. 1628, z późn. zm.).
    > Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267, z późn. zm.).

Druga rzecz to firma ubezpieczeniowa: wszystko wysyłaj listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. To, że komuś coś pokazałeś, to tylko słowa, do tego nic nie warte. Ubezpieczyciela zawiadamiasz o zbyciu pojazdu i dodajesz do korespondencji kopię umowy. Od tej pory pryszcz jest na głowie firmy ubezpieczeniowej a Ty masz mówiący papier na ochronę swojej...

Pozdrawiam

Krystian

0
  • #14 21 Gru 2015 17:12
    DamianVWB5
    Poziom 19  

Ubezpieczyciel dostał kopie papierów sprzedaży. Tylko że gość wznawia i opłaca... nie wiem jakim cudem skoro dostali fakture o sprzedaży auta. Sprzedałem też dwa inne auta i nie mam z nimi problemu, zostały przerejestrowane a gosciu tego nie zrobił...

Dodano po 2 [minuty]:

andrzej20001 napisał:
    Umowę jak masz podbitą z pieczątką ,datą i podpisem u ubezpieczyciela to nic więcej cię nie interesuje. Ty zgłosiłeś a następny właściciel nie dopełnił formalności. Tylko tej umowy nie zgub bo fotki z fotoradarów na ciebie też polecą.

Mam. Dostałem dwa egzemplarze po sprzedaży auta, jeden poszedł do ubezpieczyciela drugi leży u mnie, mam też papier ze komis sprzedał auto w moim imieniu.

Gościowi cos grozi że nie dopełnił formalności po nabyciu auta?

0
  • #15 21 Gru 2015 20:00
    Staszek49
    Poziom 34  

Kolego popełniłeś błąd, o czym była już mowa wyżej i nie ma co się obrażać. Dla swego dobra, zawsze po sprzedaży auta biegłem do WK i ubezpieczyciela, gdzie zgłaszałem taki fakt i otrzymywałem stosowne pieczątki na kopiach umów sprzedaży. Po takim zabiegu nikt (tj. zarówno WK jak i ubezpieczyciel) nie molestował mnie drukami, tak jak Ciebie. Takie postępowanie leży też w Twoim interesie, bowiem nabywca auta może dopuścić się różnych czynów na drodze i będziesz się tłumaczył np. przed Policją. Do czasu właściwego załatwienia tej sprawy (żartuję) musisz mieć alibi.
    Przypuszczam, że nabywca Twego auta jeździ na Twoich "dokumentach" bez OC, albo zmienił ubezpieczyciela, o czym nie musiał Cię przecież informować.

0
  • #16 22 Gru 2015 17:21
    DamianVWB5
    Poziom 19  

Ja sie tam nie obrażam :) Może i powinienem wyrejestrować auto.... ale nigdy nie było problemów... ojciec sprzedawal auta i nie wyrejestrowywał, ja 3 juz sprzedalem tylko z jednym problem.... Nie długo kolejne bede sprzedawał.
    Gosciu który ma to auto (bmw) wykupił polise, agent ubezp., sprawdził w systemie. Dzwoniłem do biura agencji ubezp i pytałem o co w tym chodzi to tak jak pisałem nie wiedza dlaczego agent ubezp wznawia umowę ale jest wszystko opłacone. Podejrzewam że jest to młody kierowca i korzysta z moich pełnych zniżek. 30.12 jade do WK i wywale z siebie auto. Oc ważne do 16.01.2016. Mi coś grozi za niewyrejestrowanie w terminie?

0
  • #17 31 Gru 2015 12:36
    DamianVWB5
    Poziom 19  

Zgłosiłem do WK "zbycie-sprzedaż" pojazdu. Nie jest to obowiązkiem, można zgłosic aczkolwiek nie koniecznie jesli nabywca rejestruje pojazd na siebie, wtedy automatycznie jest zdejmowany z poprzedniego wlaściciela. A gościowi ktory go zakupił grozi fundusz gwarancyjny. Tyle w temacie. Można zamknąć.

Szczęśliwego Nowego Roku Dla Wszystkich Użytkowników Elektrody :)

0