Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet GCO-DP-13-10-13/21 - Ciągłe zwiększanie się ciśnienia 3.0+ i błąd E9.

21 Gru 2015 08:45 2124 8
  • Poziom 9  
    Witam. Mam problem z piecem TERMET Mini Max Plus GCO-DP-13-10-13/21.
    Problem polega na tym, że ciągle nawet przy wyłączonym ogrzewaniu/piecu ciśnienie się zwiększa.
    Zawór dobijający wodę jest zakręcony. Zawór odcinający wodę przed dobijającym nie da się zakręcić bo jest zakamieniały. A co gorsza na liczniku od wody nie widzę żadnych ruchów, a ciśnienie wolno bo wolno się zwiększa. Przy błędzie E9 spuszczam wodę z układu do nawet 0,8 Bara i piec działa po czym znowu na końcu jest błąd E9 z ciśnieniem od 2.6 do 3.2 nawet.
    Zawór bezpieczeństwa raczej działa bo zauważyłem dziś wodę na podłodze.

Czyżby zawór dobijający przepuszczał wodę?
    Ale jak to wytłumaczyć brakiem wskazań na liczniku wody?
    Odkąd jest ten problem spuściłem już z 6-7 L wody z układu.
    Żaden grzejnik nie jest zapowietrzony.

Proszę o pomoc.
  • Poziom 27  
    Przetwornik ciśnienia do wymiany lub brak ciśnienia w naczyniu przeponowym.

Zacznij od pkt. 2. Opisane jest to szeroko na forum w co 5 temacie...
  • Poziom 37  
    Brak ciśnienia w naczyniu przeponowym skutkowałby ogromnymi skokami ciśnienia w układzie, zależnymi od temperatury wody. Wydaje mi się, że po upuszczeniu wody do 0,8 bar, nie byłoby potrzeby powtarzania operacji. Na mój chłopski rozum, woda z sieci przedostaje się do układu. Licznik wody nie wskaże tak minimalnego przepływu.
  • Poziom 17  
    Skora spuszczasz wodę z układu znaczy się zawór dopuszczający nieszczelny, inaczej dodatkowa woda by się nie pojawiała, wymień tez zawór na nowy i problem powinien zniknąć.
  • Poziom 9  
    Wodę spuszczam litrami. A nie ma ruchów na liczniku nawet w 0,0001 części :<

W naczyniu przeponowym faktycznie nie było ciśnienia - uszkodzony wentyl wypuszczał powietrze i został wymieniony. Ciśnienie uzupełnione w naczyniu.

Ale ciśnienie na piecu cały czas rośnie.

Zaworu dopuszczającego nie da się wymienić ze względu na konstrukcję instalacji. Nie da się go tak po prostu wykręcić :not:
  • Poziom 23  
    Najlepiej na noc zakręcić główny zawór od wody użytkowej i spuścić wodę z kranu żeby odprężyć instalację. Zanotować wartość ciśnienia w co. Rano sprawdzić czy ciśnienie na kotle wzrosło (może zmaleć). Jeżeli nie to znaczy że że zawór dobijający przepuszcza. Nie było ciśnienia, nie dobijał.
    Nie ma że się nie da, jak się musi to trzeba ciąć rury i wymienić.
  • Poziom 9  
    Mam taki zawór, zaraz przy głównym, który jak odetnę to mam tylko zimną wodę w kranie, a w piecu nie da się dobić wody.
    Jak go zakręciłem to c.w.u. nie było, zimna była normalnie i ciśnienie na kotle nie rosło. Przyjrzę się temu dokładniej.

Mam zamiar zostawić grzejący piec na noc żeby c.o. normalnie chodziło z zakręconym właśnie tym zaworem i zobaczyć czy będzie rano dalej normalne ciśnienie i piec dalej by pracował. Zwykle było tak, że rano się budziłem w zimnym mieszkaniu i z ciśnieniem 3.0 bara i E9 oraz kałużą pod zaworem bezpieczeństwa.

Teraz zawór bezpieczeństwa jest wyprowadzony wężem ogrodowym do zlewu.

Chyba, że lepiej to zrobić na wygaszonym na noc kotle?

Zaprzyjaźniony serwisant mówi, że "może być nawet problem z wymiennikiem, że kocioł dostaje wodę z jednego z dwóch obwodów".
    Nie bardzo rozumiem i nie wiem czy dobrze pamiętam co powiedział dokładnie.

Co do przeróbek to mieszkanie jest wynajęte, ale biorę to pod uwagę.

23-12-2015 9:47 EDIT: Przed zakręceniem na noc zaworu ciśnienie wynosiło 2.0 [bar]. Rano po całej nocy użytkowania kotła ciśnienie dalej utrzymywało się na poziomie 2.0 [bar].
    Jak tylko zawór odkręcę to ciśnienie dalej rośnie. Powoli ale rośnie.
  • Poziom 23  
    Twój znajomy poruszył problem który dotyczy najczęściej wymienników bitermicznych czyli nagrzewnica 2 w 1. W tym kotle wymienniki są rozdzielone i takiego zdarzenia nie miałem. Natomiast przepuszczanie zaworu dobijającego się zdarza od czasu do czasu.
    Zawór bezpieczeństwa tak eksploatowany, niebawem zacznie cieknąć i będzie do wymiany.
  • Poziom 9  
    Tak się składa, że wymiennik jest tutaj 2 w 1...