Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston MBA 4042 się nie włącza - czy to moduł czy coś innego?

wstep_bronislaw 21 Gru 2015 11:53 777 1
  • #1 21 Gru 2015 11:53
    wstep_bronislaw
    Poziom 8  

Mam problem z załączaniem się lodówki MBA 4042

Pierwsze 3 lata bez zarzutu, potem problemy z wiązką (pomagało naprawianie żył). Jakieś 6 lat temu łatanie wiązki przestało pomagać (wyświetlacz martwy) ale to zdawało się nie martwić lodówki która przez ostatnie kilka działała bez podłączonego modułu w drzwiach.

Od pewnego czasu lodówka się wyłącza (nie mrozi, nie chłodzi, w środku ciemno i ponuro).
    Na początku pomagało po prostu wyłączenie i włączenie zasilania, ale stopniowo sprawy się degradują - czyli załączenie wymaga wielu prób i cierpliwości.

Dodatkowo jeżeli lodówa się wyłączy to ponowne wprawienie jej w ruch od razu będzie niemożliwe - trzeba jej dać odpocząć 30-60 minut i prawdopodobieństwo sukcesu wzrasta.

W szczegółach możliwości przy próbach reanimacji wyglądają tak:
    1. Po włączeniu napięcia nic nie słychać, w lodówce ciemno - to oznacza fiasko operacji. Trzeba spróbować jeszcze raz.
    2. Po włączeniu zasilania zaczyna pstrykać miarowo przekaźnik w module sterującym, po paru sekundach pstryka jakiś przekaźnik gdzieś na dole urządzenia i robi się głucho. Też fiasko, trzeba próbować jeszcze raz.
    3. Po włączeniu zasilania zaczyna pstrykać w obłąkanym tempie przekaźnik w module sterującym. Oświetlenie też mruga obłąkańczo. Po chwili robi się głucho. Fiasko.
    4. I wreszcie: Po włączeniu zasilania zaczyna pstrykać miarowo przekaźnik w module sterującym. Jak pstrykanie nie ustanie po paru sekundach oznacza to sukces - w środku robi się widno i przyjemnie a po paru minutach wesoło zaczyna burczeć agregat.

Jak dotąd wymieniłem przekaźnik i sugerowane w innym wątku kondensatory. Bez rezultatu.

Pytanie do forumowiczów to oczywiście ogólne rady co dalej (magik z serwisu AGD "naprawiamy wszystko" nie chciał nawet zajrzeć tylko zalecił stanowczo zakup nowej lodówki).

W internecie wygrzebałem firmę która naprawia moduły do MBA. Niestety skorzystanie z ich usług to tydzień bez zamrażalnika, tak że chciałbym mieć pewność że to rzeczywiście to - a mam wątpliwości biorąc pod uwagę że lodówka musi "odpoczywać" przed ponownym uruchomieniem.

Bronek

0 1
  • #2 27 Cze 2016 15:05
    wstep_bronislaw
    Poziom 8  

Zamykając własny temat - to był moduł.
    Pierwsze podejście to zakup na olx.pl nowego modułu.
    Tu niestety okazało się ze 4042C rok młodsza lodówka ma inne moduły. Pasować pasowały, ale działała tylko zamrażarka.
    Wymieniłem w moim oryginalnym module elektrolity i jak ręka odjął.

0
  Szukaj w 5mln produktów