Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

transformator 105 do halogenów - nieprawidłowe napięcie na wyjściu

21 Gru 2015 13:13 1284 4
 • Poziom 7  
  Znajomy poprosił mnie o pomoc. W mieszkanku ma taką małą gablotkę, którą oświetla żarówkami halogenowymi (12V, 20W). Przestało mu to świecić, więc poprosił mnie o pomoc w diagnostyce. Sprawdziłem żarówki - wszystkie 4 sztuki są ok. Sprawdziłem, czy jest napięcie w oprawach - nie ma. No to sprawdzam, czy na wyjściu transformatora jest napięcie (powinno być 11,5 V wg producenta). Nic nie było pomimo, że na zaciskach wejściowych napięcie sieciowe było. Powiedziałem, żeby kupił nowe trafo, a to stare mi podrzucił do sprawdzenia.
  Na warsztacie sprawdziłem ten transformator: Halostart 105W (ANSSlink). Zgodnie z oznaczeniami, na wyjściu powinienem mieć 11,5V. Sprawdziłem napięcie, gdy nic nie było podłączone. Miernik wskazał niecałe 6 V. Uznaję to za uszkodzenie.
  Później znajomy dzwoni, że kupił i wymienił trafo, ale mu nie działa. Ta sama historia: biorę na warsztat i sprawdzam. Tym razem inny producent: SET 105-K (Kanlux). Napięcie na zaciskach wyjściowych to niecałe 2 V. Czyli co, nowe trafo i uszkodzone? Znajomy mówił, że gdy na próbę odpalił oświetlenie z jedną żarówką, to ona tak jakby pulsowała.
  I sam już nie wiem co tu się dzieje. Zrobię jeszcze testy z podłączoną na krótko żarówką. Ale w międzyczasie, może ktoś miał podobny przypadek?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 7  
  Czyli muszę mieć kilka tych żarówek. Być może one stanowią problem. Tak właśnie myślałem, że to może być przetwornica. Bo po otwarciu obudowy spodziewałem się czegoś innego. W końcu na obudowie jest wyraźnie napisane, że na wyjściu ma być 11,5 VAC.
 • Moderator Elektrotechnika
  Kolega niech zacznie od sprawdzenia obwodu 12V tych halogenów bo tam jest przerwa nie musi być na wszystkich, a nie będzie świecić . Minimalne wymagane obciążenie to 35W (jeśli mnie pamięć nie myli) proszę sprawdzić w instrukcji . Tak więc odłączyć zasilanie i omomierzem sprawdzić ciągłość przewodów po stronie 12V. Nie potrzebnie naraził go kolega na wydatki.
 • Poziom 30  
  kosmonauta80 napisał:
  Miernik wskazał niecałe 6 V

  Taki transformator pracuje z wysoką częstotliwością, nie ma tam 50Hz, musisz sprawdzić zakres pomiarowy miernika.