Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka ariston al98x - błąd - jedno mrugnięcie LED

21 Gru 2015 14:09 1464 2
  • Specjalista Sieci, Internet
    pralka ariston al98x,
    Wymieniłem szczotki bo bęben nie kręcił, szczotki było zużyte 18-20mm, wyczyściłem szczeliny między stykami komutatora.

Załączyłem program odwiruj tylko dla testu, na początku kręciła bębnem ale potem coś się zacięło i pokrętło programatora zaczęło się kręcić i LED mruga 1 raz, dłuższa przerwa, 1 raz mrugnięcie, dłuższa przerwa ...

Co to oznacza ?

W czasie programu odwirowania, Pralka jakby próbuje wejść na wysokie obroty, rozkręca się ale potem zwalnia, w bębnie pusto.

Załączyłem na próbę program płukanie, objawy podobne, próbuje wejść na obroty i potem zwalnia, ale kod błędu inny, 2 mrugięcia LED, i pokrętło programatora kręci ciągle. Poza tym w obu testach, jak pralka wejdzie w stan błędu, to pompa kręci cały czas, nie wyłącza się. W pralce nie widać wody.

Wydaje mi się że oba kody to błędy silnika.
    Szczotki dopasowałem do komutatora, tzn, nawinałem na komutator papier ścierny i kręcąc wirnikiem z zamontowanymi szczotkami tak dopasowałem szczotki.

Wymieniałem szczotyki w tej pralce chyba ze 3 razy, nigdy nie było problemów.
    Słaby styk szczotki komutator ?

Czy możliwe że kiepskiej jakości szczotki ? poprzednie szczotki kupowałem w sklepie AGD podfrezowane, te kupiłem na allegro.

Czy może też załaczać w pralce program wiruj do skuku, aż się te szczotki dopasują ?

Pamiętam te podfrezowane szczotki dawały szczotkom zarys komutatora ale także miały rowki, jakby gwint, co pomagało w początkowym szybkim dopasowaniu szczotek do komutatora.

EDIT:
    W czasie programu wirowania, jak wchodzi na wysokie obroty, to kręci parę sekund dopóki LED nie mignie raz, i wtedy zwalnia obroty, i znowu próbuje.
    Raz udał mi sie cały program wirowania bez końcowego błędu, program zakończył się normalnie.
  • Pomocny post

Specjalista AGD
    Coś skopałeś z tymi szczotkami. Wyciągnij silnik jeszcze raz, włącz poza układem pralki i pumeksem dotrzyj szczotki do komutatora. Przyjrzyj się jak pracuje silnik (iskrzenie, zwalnianie obr, etc). Instrukcję jak to zrobić masz wyróżnioną na niebiesko.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Po paru programach "wiruj", nie ma błędu.
    Zróbiłem próbne pranie, wydaje się że odwirowane jest OK,

Musiały się dotrzeć szczotki do komutatora,

Cytat:

Sprawdzenie elektryczne silnika komutatorowego w pralkach. - elektroda.pl 2015.11
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic571469.html
    Sam komutator czyścimy naturalnym pumeksem. Nigdy papierem ściernym który zawiera związki krzemu, a to nic innego niż izolator.

Nie rozumiem czemu izolator jest zły ? To mam czyścić czymś czego reszki przewodzą i zwierają pola komutatora ? Ktoś mi to wytłumaczy ?