Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar parametrów sygnału VGA

21 Gru 2015 15:57 504 3
  • Poziom 6  
    Witam,

Mam problem następującej natury. Badam parametry czasowe sygnału VGA i utknąłem w momencie pomiaru przedziałów wyrównawczych i impulsu synchronizacji, chodzi tu o pomiar w pionie ( linie ), załączam tabelkę z wartościami jakie powinny mi wychodzić (wartość znajdujące się po lewej stronie linii udało mi się zmierzyć). Problemem jest brak wiedzy jak takie impulsy pomierzyć.

Wrzucam również parę zrzutów z dotychczasowych pomiarów

-pomiar jednej linii z wykorzystaniem impulsów synchronizacji poziomej

- pomiar całej ramki wraz z impulsem synchronizacji pionowej

Z góry przepraszam za jakość posta, zdaję sobie sprawę że niektórych może porażać owa jakość.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 6  
    Poprzedni problem udało mi się rozwiązać lecz trapi mnie kolejne zagadnienie a mianowicie.

Od strony elektrycznej w standardzie VGA sygnały barw podstawowych RGB są sygnałami analogowymi o amplitudzie 0,7V +- . Niestety niegdy nie udało mi się osiągnąć takiego poziomu ( wrzucam przykładowe zdjęcie ). Jak widać zaznaczyłem poziomymi markerami ( wyszło ponad 1,5 V).

Dane sygnały badam następująco :
    Z wyjścia oscyloskopu podpięte są dwie sondy ( zdjęcie ich parametrów)

Sondami wpinam się bezpośrednio pod odpowiednie piny wyjścia kart graficznej.
    Jedna sonda pod synchronizację druga pod jeden kanał RGB.

Pytanie moje jest następujące, dlaczego poziom sygnału jest taki duży?
    Jak pomierzyć to teoretyczne + - 0.7V ? Gdzie tkwi błąd??

Pozdrawiam
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 6  
    Przyszło mi na myśl czy powodem tak wysokiego poziomu sygnału może być :
    - mierzenie sygnału poprzez przejściówkę (z DVI na VGA) ?
    - brak kalibracji sondy ?
  • Poziom 6  
    Z góry przepraszam za "męczenie" tematu, rozwiązania do poprzednich problemów uzyskałem dzięki tutejszym użytkownikom.

Został mi ostatni problem, a mianowicie tyczy on się sygnałów synchronizacyjnych.

Dlaczego sygnały synchronizacyjne zmieniają polaryzację? tzn. badając sygnał HD 720p i 1080p występują różne polaryzacje impulsów synchronizacyjnych. Czym jest to spowodowane? Gdzie jest ta wartość graniczna zmiany??

Pozdrawiam !!!