Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux EWF1408WDL Pralka nie włącza się (nie reaguje na przycisk on/off)

PrzemekWerc 21 Dec 2015 17:32 9000 6
    PrzemekWerc
    Level 9  
    Objawem uszkodzenia pralki Electrolux EWF1408WDL jest brak reakcji na wciskanie przycisku ON/OFF. W moim przypadku przyczyną usterki był uszkodzony kondensator (spełniający funkcję zasilacza opartego na dzielniku rezystancyjno pojemnościowym) w obwdzie przekaźnika 12 V OMRON (dwie cewki R/S). Kondensator LE473 0,047µF 275V~ można zastąpić takim samym jednak ze względu na możliwość wystąpienia podobnego uszkodzenia w niedługim czasie warto rozważyć podobny klasy X2 jednak o wyższym napięciu. Kondensator znajduje się w pobliżu gniazda złącza 230V kabla sieciowego. Przed zdjęciem złączy i otworzeniem modułu :
    - sprawdzić czy mamy aktualne uprawnienia SEP w zakresie jak poniżej :-)
    - wyciągnąć wtyczkę z gniazda
    - odczekać 5 min
    - zdjąć pokrywę pralki
    - zrobić zdjęcie listw na górnej pokrywy sterownika i wyjąć złącza z gniazd (rozpoczynając od złącza 230 V a kończąc na PE)
    - zdjąć pokrywę listwy bocznej
    - zrobić zdjęcie złączy listwy bocznej
    - odszukać uszkodzony kondensator LE473

Podaje katalogowe dane kondensatora:
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/319255/OKAYA/LE473.html

Moja pralka żyła 29 mc, i mam nadzieję dotrwać z nią przynajmniej do zakończenia gwarancji na motor.

Pozdrawiam
    Przemek
    11111olo
    Level 42  
    PrzemekWerc wrote:
    zasilacza opartego na dzielniku rezystancyjno pojemnościowym
    PrzemekWerc wrote:
    Kondensator LE473 0,047µF 275V~

Co to za "nowy" zasilacz beztransformatorowy? Niech kolega napisze jaką ma wydajność prądową? 0,01mA czy jeszcze mniejszą?
    To prędzej wygląda na uszkodzony filtr PZ.
    PrzemekWerc
    Level 9  
    Tak.... zapewne ta pojemność świetnie nadaje się do filtra jednak tym razem funkcjonuje jako prosty dzielnik napięcia czy „nowy” w sensie odkrywczym?... Tak od czasów Pana N. Tesli :-)
    Uszkodzenie (rozwarcie) pojemności w filtrze obwodów zasilających nie przerywa zasilania (przynajmniej w moje pralce :-) a jedynie może zmienić udział harmonicznych ... inne układy filtrów zgoda ale nie PZ wiem bo moja pralka maleńka jest i tak wielki kondensator by sie w niej nie zmiescil. Zapewne Kolega policzy :-).

Prad ukladu policzyć?... Można policzyć szacując impedancje, nie będzie to więcej jak 3,2 mA zakładając na wyjściu dzielnika 12V i 1f zasilanie na RC... ale uwaga... czy polegałbym na dzielniku jako jedynym zrodle energii podczas zamknięcia klucza do wzbudzania cewki przekaźnika 12VDC R/S? Na miejscu producenta elektrolit przed kluczem a po mostku bym wstawił gdyż prąd dzielnika jak kolega słusznie zauważa szacuje znacznie poniżej katalogowego dla tego przekaźnika/przerzutnika 2x cewkowego.
    Niestety naszej ciekawości nie zaspokoję rozbierając pralkę ponownie :-) .
    Pomijając teoretyczne rozważania... praktycznie zycze wszystkim czytelnikom bezpiecznej pracy i wylacznie tak drobnych usterek.

Wesołych Świat
    11111olo
    Level 42  
    47nF/275V~ to zdecydowanie niewielki kondensator, chyba że pomyliłeś się przy przepisywaniu pojemności.
    Monter Nr3
    Level 14  
    Człowieku, odczep się od tych kondensatorów. W tej pralce filtr przeciwzakłóceniowy znajduje się w module (to ten duży dławik i bodajże trzy kondensatory), dlatego do płyty podłączone jest zerowanie (przewód żółto-zielony). Zasilacz jest impulsowy oparty na LNK304. I tam szukaj przyczyny. Idę o zakład, że ten rezystor przy zasilaczu jest spalony. Dlaczego? No i tu masz pole do popisu.
    PrzemekWerc
    Level 9  
    Koledzy... w pierwszym poście wywołując temat opisałem jak naprawiłem usterkę! Ta pralka już działa! :-)

Propozycje szukania usterek w sprawnej pralce traktuję w formie żartu ale też dzielenia się wiedzą za co dziękuję....
    Jeżeli znacie inne uszkodzenia układu startującego a ponadto chcecie je opisać.....super... zawsze czytelnik na tym skorzysta.

Załączany z układu startu zasilacz na tym sterowniku był sprawny a uszkodzeniu uległ kondensator w układzie startującym,
    objaw na panelu faktycznie może być podobny.

Pozdrawiam