Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EWF1408WDL Pralka nie włącza się (nie reaguje na przycisk on/off)

21 Gru 2015 17:32 7047 6
  • Poziom 8  
    Objawem uszkodzenia pralki Electrolux EWF1408WDL jest brak reakcji na wciskanie przycisku ON/OFF. W moim przypadku przyczyną usterki był uszkodzony kondensator (spełniający funkcję zasilacza opartego na dzielniku rezystancyjno pojemnościowym) w obwdzie przekaźnika 12 V OMRON (dwie cewki R/S). Kondensator LE473 0,047µF 275V~ można zastąpić takim samym jednak ze względu na możliwość wystąpienia podobnego uszkodzenia w niedługim czasie warto rozważyć podobny klasy X2 jednak o wyższym napięciu. Kondensator znajduje się w pobliżu gniazda złącza 230V kabla sieciowego. Przed zdjęciem złączy i otworzeniem modułu :
    - sprawdzić czy mamy aktualne uprawnienia SEP w zakresie jak poniżej :-)
    - wyciągnąć wtyczkę z gniazda
    - odczekać 5 min
    - zdjąć pokrywę pralki
    - zrobić zdjęcie listw na górnej pokrywy sterownika i wyjąć złącza z gniazd (rozpoczynając od złącza 230 V a kończąc na PE)
    - zdjąć pokrywę listwy bocznej
    - zrobić zdjęcie złączy listwy bocznej
    - odszukać uszkodzony kondensator LE473

Podaje katalogowe dane kondensatora:
    http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/319255/OKAYA/LE473.html

Moja pralka żyła 29 mc, i mam nadzieję dotrwać z nią przynajmniej do zakończenia gwarancji na motor.

Pozdrawiam
    Przemek
  • Poziom 43  
    PrzemekWerc napisał:
    zasilacza opartego na dzielniku rezystancyjno pojemnościowym
    PrzemekWerc napisał:
    Kondensator LE473 0,047µF 275V~

Co to za "nowy" zasilacz beztransformatorowy? Niech kolega napisze jaką ma wydajność prądową? 0,01mA czy jeszcze mniejszą?
    To prędzej wygląda na uszkodzony filtr PZ.
  • Poziom 8  
    Tak.... zapewne ta pojemność świetnie nadaje się do filtra jednak tym razem funkcjonuje jako prosty dzielnik napięcia czy „nowy” w sensie odkrywczym?... Tak od czasów Pana N. Tesli :-)
    Uszkodzenie (rozwarcie) pojemności w filtrze obwodów zasilających nie przerywa zasilania (przynajmniej w moje pralce :-) a jedynie może zmienić udział harmonicznych ... inne układy filtrów zgoda ale nie PZ wiem bo moja pralka maleńka jest i tak wielki kondensator by sie w niej nie zmiescil. Zapewne Kolega policzy :-).

Prad ukladu policzyć?... Można policzyć szacując impedancje, nie będzie to więcej jak 3,2 mA zakładając na wyjściu dzielnika 12V i 1f zasilanie na RC... ale uwaga... czy polegałbym na dzielniku jako jedynym zrodle energii podczas zamknięcia klucza do wzbudzania cewki przekaźnika 12VDC R/S? Na miejscu producenta elektrolit przed kluczem a po mostku bym wstawił gdyż prąd dzielnika jak kolega słusznie zauważa szacuje znacznie poniżej katalogowego dla tego przekaźnika/przerzutnika 2x cewkowego.
    Niestety naszej ciekawości nie zaspokoję rozbierając pralkę ponownie :-) .
    Pomijając teoretyczne rozważania... praktycznie zycze wszystkim czytelnikom bezpiecznej pracy i wylacznie tak drobnych usterek.

Wesołych Świat
  • Poziom 13  
    Człowieku, odczep się od tych kondensatorów. W tej pralce filtr przeciwzakłóceniowy znajduje się w module (to ten duży dławik i bodajże trzy kondensatory), dlatego do płyty podłączone jest zerowanie (przewód żółto-zielony). Zasilacz jest impulsowy oparty na LNK304. I tam szukaj przyczyny. Idę o zakład, że ten rezystor przy zasilaczu jest spalony. Dlaczego? No i tu masz pole do popisu.
  • Poziom 8  
    Koledzy... w pierwszym poście wywołując temat opisałem jak naprawiłem usterkę! Ta pralka już działa! :-)

Propozycje szukania usterek w sprawnej pralce traktuję w formie żartu ale też dzielenia się wiedzą za co dziękuję....
    Jeżeli znacie inne uszkodzenia układu startującego a ponadto chcecie je opisać.....super... zawsze czytelnik na tym skorzysta.

Załączany z układu startu zasilacz na tym sterowniku był sprawny a uszkodzeniu uległ kondensator w układzie startującym,
    objaw na panelu faktycznie może być podobny.

Pozdrawiam