Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EWF1408WDL Pralka nie włącza się (nie reaguje na przycisk on/off)

21 Gru 2015 17:32 7047 6
 • Poziom 8  
  Objawem uszkodzenia pralki Electrolux EWF1408WDL jest brak reakcji na wciskanie przycisku ON/OFF. W moim przypadku przyczyną usterki był uszkodzony kondensator (spełniający funkcję zasilacza opartego na dzielniku rezystancyjno pojemnościowym) w obwdzie przekaźnika 12 V OMRON (dwie cewki R/S). Kondensator LE473 0,047µF 275V~ można zastąpić takim samym jednak ze względu na możliwość wystąpienia podobnego uszkodzenia w niedługim czasie warto rozważyć podobny klasy X2 jednak o wyższym napięciu. Kondensator znajduje się w pobliżu gniazda złącza 230V kabla sieciowego. Przed zdjęciem złączy i otworzeniem modułu :
  - sprawdzić czy mamy aktualne uprawnienia SEP w zakresie jak poniżej :-)
  - wyciągnąć wtyczkę z gniazda
  - odczekać 5 min
  - zdjąć pokrywę pralki
  - zrobić zdjęcie listw na górnej pokrywy sterownika i wyjąć złącza z gniazd (rozpoczynając od złącza 230 V a kończąc na PE)
  - zdjąć pokrywę listwy bocznej
  - zrobić zdjęcie złączy listwy bocznej
  - odszukać uszkodzony kondensator LE473  Podaje katalogowe dane kondensatora:
  http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/319255/OKAYA/LE473.html

  Moja pralka żyła 29 mc, i mam nadzieję dotrwać z nią przynajmniej do zakończenia gwarancji na motor.

  Pozdrawiam
  Przemek
 • Poziom 43  
  PrzemekWerc napisał:
  zasilacza opartego na dzielniku rezystancyjno pojemnościowym
  PrzemekWerc napisał:
  Kondensator LE473 0,047µF 275V~


  Co to za "nowy" zasilacz beztransformatorowy? Niech kolega napisze jaką ma wydajność prądową? 0,01mA czy jeszcze mniejszą?
  To prędzej wygląda na uszkodzony filtr PZ.
 • Poziom 8  
  Tak.... zapewne ta pojemność świetnie nadaje się do filtra jednak tym razem funkcjonuje jako prosty dzielnik napięcia czy „nowy” w sensie odkrywczym?... Tak od czasów Pana N. Tesli :-)
  Uszkodzenie (rozwarcie) pojemności w filtrze obwodów zasilających nie przerywa zasilania (przynajmniej w moje pralce :-) a jedynie może zmienić udział harmonicznych ... inne układy filtrów zgoda ale nie PZ wiem bo moja pralka maleńka jest i tak wielki kondensator by sie w niej nie zmiescil. Zapewne Kolega policzy :-).

  Prad ukladu policzyć?... Można policzyć szacując impedancje, nie będzie to więcej jak 3,2 mA zakładając na wyjściu dzielnika 12V i 1f zasilanie na RC... ale uwaga... czy polegałbym na dzielniku jako jedynym zrodle energii podczas zamknięcia klucza do wzbudzania cewki przekaźnika 12VDC R/S? Na miejscu producenta elektrolit przed kluczem a po mostku bym wstawił gdyż prąd dzielnika jak kolega słusznie zauważa szacuje znacznie poniżej katalogowego dla tego przekaźnika/przerzutnika 2x cewkowego.
  Niestety naszej ciekawości nie zaspokoję rozbierając pralkę ponownie :-) .
  Pomijając teoretyczne rozważania... praktycznie zycze wszystkim czytelnikom bezpiecznej pracy i wylacznie tak drobnych usterek.

  Wesołych Świat
 • Poziom 13  
  Człowieku, odczep się od tych kondensatorów. W tej pralce filtr przeciwzakłóceniowy znajduje się w module (to ten duży dławik i bodajże trzy kondensatory), dlatego do płyty podłączone jest zerowanie (przewód żółto-zielony). Zasilacz jest impulsowy oparty na LNK304. I tam szukaj przyczyny. Idę o zakład, że ten rezystor przy zasilaczu jest spalony. Dlaczego? No i tu masz pole do popisu.
 • Poziom 8  
  Koledzy... w pierwszym poście wywołując temat opisałem jak naprawiłem usterkę! Ta pralka już działa! :-)


  Propozycje szukania usterek w sprawnej pralce traktuję w formie żartu ale też dzielenia się wiedzą za co dziękuję....
  Jeżeli znacie inne uszkodzenia układu startującego a ponadto chcecie je opisać.....super... zawsze czytelnik na tym skorzysta.

  Załączany z układu startu zasilacz na tym sterowniku był sprawny a uszkodzeniu uległ kondensator w układzie startującym,
  objaw na panelu faktycznie może być podobny.


  Pozdrawiam