Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

junkers wrp 250-5 - Jakim płynem usunąć zielony nalot z nagrzewnicy ?

kixf1 21 Gru 2015 23:48 1680 3
  • #1 21 Gru 2015 23:48
    kixf1
    Poziom 8  

Witam wszystkich.

Chciałem usunąć zielony nalot z nagrzewnicy w piecyku JUNKERS WRP 250-5 , czym mam polać ten nalot aby się go pozbyć ?, czyszczenie mechaniczne odpada

PS. Czy ten nalot może być przyczyną słabego podgrzewania wody ?
    ( piecyk jest wyczyszczony poza zielonym nalotem na nagrzewnicy )

proszę o rady.

0 3
  • #2 21 Gru 2015 23:52
    133182
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 22 Gru 2015 00:57
    Jar-Woj
    Poziom 16  

Fosol owszem jest doskonałym środkiem do odrdzewiania stali natomiast w przypadku miedzi za bardzo się nie nadaje.
    Wyjaśniam dla czego, Fosol jest to około 25% roztwór kwasu ortofosforowego z kilku procentowym dodatkiem kwasu szczawiowego.
    Produkt korozji miedzi tzw. patyna składa się głównie z zasadowego węglanu miedzi.
    Zarówno fosforan jak i szczawian miedzi są trudnorozpuszczalne w wodzie a więc użycie Fosolu spowoduje powstanie
    w reakcji z patyną produktów trudnorozpuszczalnych a nie oto chodzi nam.
    W warunkach przemysłowych używa się kwasu azotowego ale jego nabycie dla przeciętnego kowalskiego jest raczej nierealne.
    Z domowych środków bez problemu powinien sobie poradzić z patyną na miedzi 10% ocet, oczywiście potrwa to zdecydowanie dłużej.Trzeba tylko pamiętać aby po całym procesie bardzo dokładnie wymyć nagrzewnicę gorącą wodą.
    Druga opcja to użycie nadsiarczanu sodu stosowanego jako środek do wytrawiania obwodów drukowanych, do nabycia jako wytrawiacz B327 w prawie każdym sklepie z częściami elektronicznymi.
    Ten drugi środek rozpuszcza nie tylko patynę ale także metaliczną miedź a więc nie można zostawić nagrzewnicy zanurzonej w nim bez kontroli jak tylko zniknie osad wyciągnąć i dokładnie wymyć gorącą wodą.

0
  • #4 13 Cze 2016 10:58
    kixf1
    Poziom 8  

zielony nalot na nagrzewnicy usunąłem octem i wymieniłem zespół wodny , po naprawie piecyk jest teraz 100% sprawny , grzeje wodę znakomicie.

Bardzo dziękuję Wszystkim za pomoc .
    junkers wrp 250-5 - Jakim płynem usunąć zielony nalot z nagrzewnicy ?

0