Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo T430 - Ból oczu podczas pracy pod zasilaniem

sobpiotr 22 Dec 2015 01:14 1092 11
    sobpiotr
    Level 8  
    Witam

Mam problem podczas użytkowania laptopa lenovo t430. Oczy bardzo szybko mi się męczą podczas pracy na nim (wystarczy godzina). Przypadkowo zauważyłem, że kiedy odłączone jest zasilanie i laptop pracuje na baterii, to problem nie występuje. Wyraźneij różnicy w obrazie nie ma, jednak mam wrażenie (jak się bardziej przyjrzę), że podczas pracy na baterii laptop bardziej " (być może chodzi o odświeżanie) daje po oczach". Sterowniki graficzne mam aktualne. Mogą być jakieś sprzętowe przyczyny takiej sytuacji? Dodam że sprawdzałem na innym, orginalnym zasilaczu do tego laptopa - problem taki sam więc to nie jest przyczyna.

Pozdrawiam.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Bedni
    Level 16  
    A nie wystarczy po prostu przyciemnić ekran np. skrótem klawiszowym?
    sobpiotr
    Level 8  
    Nie, to nic nie daje. Jasność tu i tu jest ta sama. Po prostu obraz jest zupełnie inaczej odczuwalny przeze mnie na zasilaniu i na baterii, mimo iż tu i tu mam ustawione np 80%. Ciężko to nazwać, jakby trochę inaczej świecił, może to jest takie minimalne mruganie...
    lisek
    Service technician RTV
    Tam bywała matryca 1600x900 ( LP140WD2-TLD2) i grafika NVidia NVS5400M. (+ np. i5-3320M) z Optimus Technology
    * czasem matryca 1366x768 o podwyższonej jasności
    - chipset QM77 Link

Zobacz w parametrach karty NV jakie masz ustawione odswieżanie?!
    Oraz schematy zasilania , parametry dla obu wer:Aku i zasilacz

Może tutaj na jednej z 130stron Link_ forum
    sobpiotr
    Level 8  
    Tutaj jest Intel HD. Na linuxie jest 60mhz, nie wiem czy ta karta ma tutaj jakiś panel sterowania
    Robert B
    Level 43  
    Możesz to ustawić w schematach zasilania a nie w opcjach grafiki. Sprawdź tu i tu ustawienia jasności, kontrastu i podświetlenia i ustaw tak by na zasilaniu sieciowym było tak samo jak na bateryjnym.
    sobpiotr
    Level 8  
    W opcjach zasilania jest możliwość regulacji jasnośći tylko...i jest taka sama na baterii i na zasilaniu. Moje pytanie głównie brzmi , czy jest taka możliwość sprzętowa, że podłączenie zasilania powoduje jakieś inne odświeżanie albo po prostu jakiś inny wyświetlany obraz, który w tym przypadku wpływa na moje oczy.

Matyca to LP140WD2-TLD2 1600x900.
    sobpiotr
    Level 8  
    Aktualne. Tak jak już mówiłem, to raczej nie jest kwestia zasilania. Czy może być jakaś sprzętowa przyczyna tego że podczas zasilenia ekran świeci inaczej ?
    sobpiotr
    Level 8  
    Może np chodzić o to, że matryca podczas pracy na zasilaniu dostaje większe napięcie?
    tzok
    Moderator of Cars
    Odświeżanie obrazu (VSync) w zasadzie nie powinno wpływać na wygląd obrazu na matrycy LCD. Większy wpływ miała częstotliwość pracy inwertera zasilającego lampy CCFL, ale teraz stosuje się LEDy...

Jedyna opcja jaką widzę to słabej jakości zasilacz generujący zakłócenia do toru zasilania.
    sobpiotr
    Level 8  
    Tzn, sam obraz wygląda chyba identycznie, być może jest minimalnie mniej wyraźny, odczucie mam takie jakby pod zasilaczem było jakieś inne odświeżanie...albo może większe wykontrastowanie bieli...ciężko powiedzieć właśnie ;/ Kwestia zasilacza odpada bo testowałem na innym (również orginalnym).