Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podgrzewacz pojemnościowy z wężownicą

jarko132 22 Dec 2015 08:13 2568 21
 • #1
  jarko132
  Level 8  
  Proszę o pomoc. W zeszłym tygodniu została zmodernizowana kotłownia w moim domu. Dołożyłem do istniejącego tzw. śmieciucha - piec gazowy Viessmann z bojlerem Viotcell 100-W. Wcześniej "śmieciuch" współpracował z piecem olejowym i bojlerem wiszącym. Z uwagi iż gazu jeszcze nie ma (miał być do końca tego roku-tak jest w umowie) palę w piecu węglowym.Przed wymianą nie miałem , żadnych problemów z ciepłą wodą teraz jest z nią problem gdy jedna osoba się wykąpie dla drugiej ledwo starczy wody a poza tym zauważyłem, że gdy maksymalnie odkręcę kran na ciepłą wodę to spada ciśnienie. Zastanawiam się nad tym czy może mieć to związek, że została zaślepiona cyrkulacja wody.
  Podgrzewacz pojemnościowy z wężownicą Podgrzewacz pojemnościowy z wężownicą Podgrzewacz pojemnościowy z wężownicą Podgrzewacz pojemnościowy z wężownicą
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  Ilość ciepłej wody w bojlerze jest zależna m inn. o temp w obiegu CO, no i oczywiście pojemności zbiornika. Jeśli chodzi o ciśnienie wody ciepłej, to niezbyt dobrze widać podłączenia. Może gdzieś jakaś uszczelka dławi, lub zawór zwrotny, na dopływie zimnej wody. Cyrkulacja nie ma na to wpływu. Ona jedynie sprawie, że woda ciepła jest szybciej po otwarciu kranu.
 • #3
  paltolicho
  Level 17  
  Ja bym Twoje dzieło do " radosnej twórczości" dodał. Pozdrawiam.
 • #4
  jarko132
  Level 8  
  Niestety to nie jest moja myśl techniczna tylko hydraulika
 • #5
  jas67
  Level 22  
  A gdzie jest rura bezpieczeństwa? Dlaczego nie widać naczynia przeponowego przy zasobniku?
 • #6
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  jarko132 wrote:
  Niestety to nie jest moja myśl techniczna tylko hydraulika


  Zgłoś sprawę do sądu, niech sąd wyznaczy rzeczoznawcę i określi czy instalacja nadaje się do użytku ... a ponieważ nie, niech są zasądzi zwrot kosztów materiałów, montażu , odszkodowanie i zadośćuczynienie. Ze względu, że ta instalacja nie może być bezpiecznie użytkowana to ewentualny wynajem mieszkania na czas doprowadzenia domu do użytku pokryje również wykonawca.
 • #7
  jarko132
  Level 8  
  Mam prośbę czy mógł by mi ktoś rozrysować schemat jak by to miało wyglądać te połączenia. Nadmieniam, że instalacja jest na rozdzielaczach a na strychu jest zbiornik wyrównawczy. Dodam jeszcze że pomiędzy piecami na zasilaniu jest zawór bezpieczeństwa. Nie chcę rezygnować całkowicie z pieca węglowego.
 • #8
  gersik
  Level 33  
  Najpierw zamów murarza a później nowego hydraulika.
 • #9
  stanislaw1954
  Level 43  
  Kilka osób krytykuje tą instalację CO, ale nie widzę jak do do tej pory, żeby ktoś pokusił się o wypunktowanie wad.
 • #10
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  stanislaw1954 wrote:
  Kilka osób krytykuje tą instalację CO, ale nie widzę jak do do tej pory, żeby ktoś pokusił się o wypunktowanie wad.


  To na pewno zrobi biegły - rzeczoznawca. :D
  On będzie na miejscu i wszystko wyłapie.
  Żeby nie było nieporozumień, niezależnie od tego czy instalacja jest :
  1) otwarta ;
  2) zamknięta ;
  3) zamknięto-otwarta czy otwarto-zamknięta (takie na elektrodzie już były)
  ... to i tak jest zła.
 • #11
  stanislaw1954
  Level 43  
  Grzegorz Siemienowicz wrote:
  To na pewno zrobi biegły - rzeczoznawca
  Ale w jakim celu?jarko132 pisze o kłopotach z ciepłą wodą, a "tu tylko" Najpierw zamów murarza a później nowego hydraulika.Zgłoś sprawę do sądu A ani jednego sensownego zdania o błędach instalacji.
 • #12
  Grzegorz Siemienowicz
  Level 36  
  Nikt normalny i odpowiedzialny nie weźmie współodpowiedzialności za przebudowę części instalacji zagrażającej zdrowiu i życiu - w normalnych realiach jest to zupełnie normalne. Wiem, że na forum budowane są takie instalacje gdzie doradzają użytkownicy forum jednak ja do tego ręki nie przyłożę. Mnie nauczyli co to jest zarówno odpowiedzialność jak i współodpowiedzialność a większości po prostu nie.
 • #13
  stanislaw1954
  Level 43  
  Grzegorz -Twoją odpowiedź po części uznaję, ale nadal nie widzę wskazania choćby kilku wad. A gdzie inni?
 • #14
  jas67
  Level 22  
  stanislaw1954 wrote:
  A gdzie inni?

  Ja pytałem gdzie rura bezpieczeństwa. Nie ma jej na foto.
  Pytałem też o naczynie przeponowe którego nie widać.
  Masz dwie rzeczy które są źle. a brak rury bezpieczeństwa jest najgorszym grzechem.
 • #15
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Na dojściu wody od dołu brak zaworu zwrotnego (nie widać), brak zaworu bezpieczeństwa (nie widać), brak filtra wody na dojściu i naczynia reflex do cw. Dalej na ładowaniu do zasobnika nie widać zaworów zwrotnych które porządkują przepływy przy dwóch źródłach ciepła. Jeżeli kocioł gazowy jeszcze nie działa, spinka po kotłem gazowym może być zamknięta....Sprawdź czy po zakręceniu wody na samym dole przed zasobnikiem, woda rzeczywiście przestaje lecieć, wyeliminujesz przez to fałszywa wodę w układzie która może psuć wydajność zasobnika. Dalej sprawdź w trakcie podgrzewania jak ciepło się rozchodzi, czy woda grzewcza nie znalazła sobie krótszej drogi niż wężownica zasobnika. Dalej na wyjściu cw z zasobnika załóż termometr. Na wydajność również może mieć wpływ zdławienie na wyjściu z 3/4" na 1/2", przedłużka albo dostały się konopie. Zastanowić się również trzeba nad miejscem umiejscowienia czujnika, musi się znajdować lekko poniżej środka zasobnika...
 • #16
  jarko132
  Level 8  
  Metodą prób i błędów wczoraj zamknąłem zawory do wężownicy zamykając tym samym samoczynną cyrkulację. Okazało się, że dzisiaj rano mam ciepłą wodę. I pewnie stąd te kłopoty z ciepłą wodą.Chcę w tym miejscu dodać, że zawór bezpieczeństwa jest na powrocie do pieca węglowego może na zdjęciu nie za bardzo go widać ale jest.
  Dziękuję bardzo, że ktoś udziela mi jak myślę dobrych rad ale dalej nie wiem co mam robić. Jak każdy wie iść do sądu to trwa latami a ja po pierwsze nie mam pieniędzy aby się sądzić a po drugie jeszcze hydraulikowi nie zapłaciłem ale aby się z nim kłócić musiałbym wiedzieć jakie błędy popełnił i ewentualnie jak by to miał przebudować ewentualnie zrobić od podstaw jeszcze raz. Tak ,że moja prośba o schemat jest aktualna
 • #17
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Nie trzeba od razu tak na ostro, zaraz do sądu...Daj szanse człowiekowi poprawić, przecież są święta. Weź dokumentację techniczną w dłoń i tam masz wszystkie wymagania odnośnie Twojego zasobnika. Bo jak się rozszczelni w czasie gwarancji to producent będzie chciał zdjęcia podłączenia zabezpieczeń...Á propos połączeń radzę również wymienić kształtki ocynkowane na ładowaniu zasobnika bo tworzą się w nich ogniska elektrochemiczne które powodują z czasem zamulenia i mogą powodować tworzenie się gazów w instalacji. Ogólnie zabrania się stosowania ocynku do instalacji c.o...Jeżeli instalator okaże pokorę może na Twoim montażu coś się nauczy i stanie się kiedyś fachowcem.
 • #18
  Bazyl44
  Level 16  
  Autor tematu chyba nie wie skad te wpisy o sądach itd... A (zapewne) chodzi o to, że kocioł stałopalny nie może procować w instalacji systemu zamknietego a na taką własnie ta instalacja CO wygląda. Nader często takie pomysły widzę co nie znaczy, że jest to zgodne z przepisami - to nie powinno być wykonane!
  I grupa bezpieczeństwa zasobnika cwu - jak poprzednicy zauważyli
  To 2 grzechy główne bo o bezpieczeństwo chodzi.
 • #19
  jas67
  Level 22  
  Autor wspomina o naczyniu na strychu więc instalacja jest raczej otwarta ale rury bezpieczeństwa nie ma więc i tak niebezpieczna.
 • #20
  Bazyl44
  Level 16  
  jas67 wrote:
  Autor wspomina o naczyniu na strychu więc instalacja jest raczej otwarta ale rury bezpieczeństwa nie ma więc i tak niebezpieczna.

  To wychodzi na to, że kocioł gazowy w instalacji otwartej - też lipa - szkoda kotła.
 • #21
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Każde urządzenie należy montować zgodnie z przeznaczeniem i zgodnie z instrukcją montażu załączoną do produktu. Inaczej rezygnujesz z gwarancji i narażasz się na niebezpieczeństwo. Należy również przestrzegać przepisów budowlanych a osoby montujące owe urządzenia muszą posiadać ważne-aktualne uprawnienia energetyczne. Inaczej narażają siebie i klienta na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. Prosta droga by stać się nieumyślnym sprawcą wypadku.
 • #22
  jarko132
  Level 8  
  Niestety jeszcze nie rozwiązałem problemu. W dalszym ciągu oczekuję na Gaz. Firma DUON nie wywiązała się z dwóch kolejnych terminów tj grudzień 2015 i czerwiec 2016. A jeśli chodzi o temperaturę wody to jak zacząłem podgrzewać samą wodę to jest ok a jak ogrzewałem dom to podgrzewacz jest zbyt blisko pieca i pomimo wyłączenia pompy cyrkulacyjnej woda na małym obiegu wychładza się.