Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analiza oscylogramów symetrycznego zasilacza impulsowego SG3525-IR2110

22 Gru 2015 18:20 1974 6
  • Poziom 20  
    Witam
    Zrobiłem zasilacz impulsowy w oparciu o sg 3525/ ir 2110, trafo ETD 49 ferystera. Układ to półmostek. Zasilacz zachowuje sie z pozoru prawidłowo, ale odpalam go jak na razie na zasilaczu labolatoryjnym, +/- 50V, max. 2 A. Prad bez obciążenia, kilkanaście miliamperów, z obciążeniem takim, że oddaje ok 150W, pobór prądu strony zasilania znikomo wyższy niż potrzeba do oddania 150W, taki, że efektywność przetwornicy wynosi ok 90%.
    Mam jednak stracha przed podłączeniem jej do zasilania 230V, bo niepokoją mnie oscylogramy. Oba "zdjęte" z "cewki" uzwojenia pierwotnego.
    Na jednym widac prostokatne przebiegi, z czasem martwym, ale na drugim, przy wspomnianym wczesniej obciązeniu widac taki dodatkowy impuls, zarówno w połówce dodatniej, jak tez ujemnej... Opisana wcześniej efektywność tyczy własnie tego oscylogramu. Na stronie wtórnej oscylogramy typowe , czyli czyste prostokątne impulsy dodatni i ujemny, oraz czasy martwe miedzy nimi. Tranzystory lekko ciepłe, mimo zastosowania bardzo kiepskiego chłodzenia, zatem uważam, że nic złego sie nie dzieje, trafo także nie grzeje się, ma temperaturę praktycznie otoczenia... Radiator z diodami ciepły, ale dałem za mały, zatem ma prawo sie pogrzać. Pytanie do bardziej doświadczonych, czy to są prawidłowe oscylogramy, czy coś jest nie tak....
    pozdrawiam.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Schematu nie pokazałeś. Możesz dać w szereg żarówkę 230V/60W. Jak się nie zaświeci pełnym światłem a będzie się żarzyć to powinno być ok.
  • Poziom 20  
    Dzieki za poradę...Zapomniałem napisac, że rdzeń to 3f3, Al ok 4000, ilośc licy na pierwotnym(7 x 0,350 23)- zwoje. Scenat praktycznie ten co na rysunku z minimalnymi modyfikacjami, ale w kwestii automatyki zabezpieczenia przed zwarciem, częśc "główna", jak na rysunku.. Analiza oscylogramów symetrycznego zasilacza impulsowego SG3525-IR2110
    Nie jest to mój projekt, a znaleziony w necie...
    pozdrawiam..
  • Poziom 20  
    Zrobiłem foty sygnałów sterujących brami. Sygnał zdjety miedzy emiterem, a bramka, (tranzystory IGBT) Fotka o mniejszym numerze tyczy "dolnego" tranzystora, zas o wyzszym, "górnego" tranzystora. Nie mogłem wykonac obu razem, mimo że pisiadam ocyloskop to pozwalajacy, bo w przypadku górego tranzystora duże zakłamanie wprowadzał sygnał z wyjścia, co praktycznie czyniło taki sam oscylogram, jak ten z tymi "przedrostami, jak w pierszych fotach.. Analiza oscylogramów symetrycznego zasilacza impulsowego SG3525-IR2110

Dodano po 1 [minuty]:

Analiza oscylogramów symetrycznego zasilacza impulsowego SG3525-IR2110

Dodano po 1 [minuty]:

zapomniałem dodać , że czestotliwośc pracy to dokładnie 97,8kHz...
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Efekty, które widać na oscylogramie z pierwszego postu spowodowane są indukcyjnością rozproszenia, energia w niej zgromadzona wraca do zasilania po stronie pierwotnej, gdy przestaje płynąć prąd przez diody w tranzystorach pojawiają się oscylacje wynikające z rezonansu indukcyjności rozproszenia z pojemnością wyjściową tranzystorów.
  • Poziom 20  
    Dziekuję za informacje, jednak musze przyznac, że mam za mało doswiadczenia w tej materii, aby je "przetworzyć", i wyciagnąć jakieś wnioski. Dodam jeszcze, że zasilacz ma 4 napięcia wyjsciowe, a uzwojenia sa nawijane w tym samym kierunku. Uzwojenia sa tak wykonane, że sa dwa mostki, jeden dla napięć +/-40V, drugi dla napięc +/-80V. Uzwojenia wykonane lica 20 x 0,35mm.Nawijałem róznie te uzwojenia, jako jedno pierwotne, jako podzielone, wartstwa na wartstwie, i dwa, jedno jako pierwsze, potem wtórne, i na wierzchu, druga częśc pierwotneo...Efekt cały czas taki sam.
    Zatem jakie wnioski:??
    czy nawijąc uzwojenia wtórne w przeciwnym kierunku niz pierwotne?
    Czy zastosowac 4 mostki, czego nie chciałbym robic, bo zwieksza to straty, a wiem że tak jak wykonałem mozna, bo tak jest wykonana( co do prostowania) przetwornica firmy QSC we wzmacniaczach serii PLX..
    Czy nie ma sie czym przejmowac, i próbowac podłączyc do napiecia sieci 230V, najpierw przez żarówke,
    Czy w zadny razie tego nie wolno czynic, puki oscylogramy nie pokaża "wzorowych" przebiegów...
    pozdrawiam