Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Frania - słabe obroty silnika

daimos0 22 Dec 2015 20:19 3879 8
    daimos0
    Level 7  
    Witam!
    Mam problem z pralką Frania Światowit. Otóż są słabe obroty wirnika/silnika w pralce. Wymieniłem kondensator myślałem że to będzie przyczyną ale nie pomogło.
    Nalałem wody wrzuciłem pranie , ale nadal zbyt wolno pracuje niż normalnie.
    Zauważyłem że silnik wraz z wirnikiem głośniej chodzi niż wcześniej.
    Myślałem też czy to może nie wina paska klinowego co o tym sądzicie ?
    Czy da się może naciągnąć ten pasek klinowy(jest on trochę luźny) czy trzeba kupić nowy?
    A może to zupełnie co innego ? Z góry dziękuje za pomoc.
    D214d3k
    Level 39  
    Może łożysko się skończyło?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Puść sam silnik bez paska. Dobrze chodzi, cicho?
    Sprawdź luz na osi wirnika pralki, może się zaciera łożyskowanie (oś w przepuście - łożysko ślizgowe). Wreszcie może pasek jest zbyt słabo naciągnięty, tylko bez przesady przy naciąganiu.
    Jar-Woj
    Level 18  
    Pasek najpewniej ma zapewne swoje lata i już utracił swoją sprężystość.
    Można spróbować naciągnąć stary pasek jeśli nie jest zbytnio sparciały, ale rozważyłbym jednak jego wymianę na nowy.
    Druga sprawa to stan łożysk silnika.
    User removed account
    Level 1  
    daimos0
    Level 7  
    No coż właśnie obawiam się że to moze być jednak łożysko..
    Miejmy nadzieję że jednak nie.
    Tak pralka już ma swoje lata , spróbuje jeszcze jutro wymienić ten pasek na nowy i dam odpowiedź.
    A to istotne czy Pasek klinowy do pralki Frania Światowit bedzie w rozmiarze 670 czy 710 ?
    Bo takie właśnie znalazłem w internecie.
    Czyli jak już pasek nowy nie pomoże to koniec pralki ?
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi ;)
    EL-MAJSTER
    Level 10  
    Zamiast łożyska jest tulejka mosiężna przykręcona do bębna.Wirnik pralki ma oś w postaci rurki z otworem na wysokości tulei mosiężnej i jest zakończona gwintem z nakrętką w postaci mini smarowniczki.Odkręć silnik 4 śruby,potem koło pasowe(śruba z boku M 6 lub M 8,zdejm koło pasowe,wysuń wirnik do góry od strony bębna. Powinno się wysunąć ale może trzeba będzie stuknąć w oś przez kawałek drewna.Wyczyść ośkę usuwając z wnętrza stary smar i czyszcząc z powierzchni rdzę,uzupełnij nowym smarem od strony gwintu aż wyjdzie bocznym otworem.Złóż w odwrotnej kolejności a po założeniu kola pasowego dokręć smarowniczkę( pełną smaru) na oś.Silnik- sprawdź ręką czy lekko obraca się wirnik i czy nie grzeje się bez obciążenia, najlepiej za nim go włożysz.Pasek klinowy jeżeli się ślizga na pewno ma jakieś ślady zużycia.Mam nadzieję,że pomogłem.Pozdrawiam.