Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50

Adam16l 22 Gru 2015 20:57 5595 4
  • Cześć,
    w temacie prezentuję mod projektora jak w temacie na LED.

Jakiś czas temu obiektyw w moim VT59 uległ mechanicznemu uszkodzeniu, na portalu aukcyjnym była tylko jedna aukcja w której można było dorwać obiektyw do niego- za cenę 80zł nabyłem go wraz z 4 innymi projektorami:)

Po wymianie obiektywu i oględzinach reszty okazało się że wszystkie są sprawne, aczkolwiek jeden z nich miał sterowanie uart którego nie można było obejść nawet na płycie głównej odcinając sygnały błędów i dwa z rozdziałką 800x600- te 3 projektory poszły na części:) (wtyczki, gniaza miniaturowe, kable, obiektywy, przekaźniki, wentylatory tunelowe i cała masa innych "przydasiów").

Co prawda tytułowy NEC również ma sterowanie po UART ale po dłuższych oględzinach płyty głównej okazało się że jest banalny do uruchomienia (bez wentylatorów czujników temperatur itp co z reguły trzeba zostawiać dłubiąc w transoptorze na ballascie)- widać na zdjęciu
    MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 - wystarczą dwie zwory i po kłopocie:)

Następnie zacząłem zastanawiać się nad źródłem światła (szkoda mi było przerobić na części tego neca) wybór padł na diodę Cree XHP50 (koszt 30zł) która dysponuje ok 2500 lumenami (19W) natomiast ostatecznie śmiga pod 30W sterowana przetwornicą z regulacją prądu i napięcia.
    Niestety przy takiej mocy potrzebne jest dobre chłodzenie i podłoże - kupiłem najtańsze miedziane podłoże, wiadomo że dla takiej diody i jeszcze tak podkręconej najlepsze było by podłoże noctingon albo sinkpad, natomiast i to obszedłem- wyciąłem powłokę z podłoża pod termopad diody aby dostać się do miedzi i dioda ostatecznie została przylutowana bezpośrednio do miedzi z podłoża:
    MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50

Jako radiator został użyty przycięty radiator pod obudowę pochodzący z jakiegoś procesora (przydaś)
    Na diodzie został umieszczony reflektor 5 stopni, przed reflektor poszłedł kolimator z latarki 1W z biedronki za 5zł:) okazał się idealny- próbowałem z różnymi soczewkami ale na ten akrylowej z latarki miałem najlepsze efekty.

Całość- radiator z diodą został umieszczony na swego rodzaju platformie która zapewnia mi regulację w kilku kierunkach łącznie z wysokością (niestety dokładnych zdjęć nie umieszczę gdyż wymagało by to rozebranie doszczętnie toru optycznego który jest obecnie wyregulowany i nie chcę już tego ruszać gdyż trochę to zajęło aby doświetlić rogi, pozbyć się refleksów i przebarwień...
    Oczywiście w tunelu optycznym NECa zostało usunięte wszystko co znajdowało się przed pierwszym lustrem dichronicznym, łącznie z fabrycznym kolimatorem- ale kolimator z latarki jest zamontowany tak aby miał również regulację w każdą stronę- na boki, góra-dół i przód-tył.

Wstępne zamontowanie całości (wycentrowanie toru optycznego z diodą) wykonałem świecąc w obiektyw toru:

Ok, ale na początku wspomniałem że kupiłem ten projektor ze wzgląd właśnie na obiektyw- otóż użyłem obiektywu z innego projektora z tą przedziałką, podobnym rozmiarem matryc ale sterowany Uartem nie do obejścia:) ogólnie obyło się bez większych problemów, trochę rzeźby, prób i też udało się wycentrować.

Do zasilania całości użyłem kolejnego przydasia z szafy:) jakiś stary zasilacz laptopa który został tam po czymś, napięcie 19V prąd 4,27A co w zupełności i z zapasem wystarczy na led, zasilanie płyty głównej+ 3 wentylatory. Płyta główna potrzebowała zgodnie z notą 4 różnych napięć- kiedyś u Chińczyków kupiłem kilkanaście malutkich przetworniczek- wyszło około 3zł/szt przy większej ilości, i trochę z regulacją prądu i napięcia (jednej użyłem do LEDa) po około 10zł/szt.

Przyszedł czas na obudowę- te gotowe plastyki są kiepskiej jakości i ciężko byłby dobrać coś sensownego- a więc skorzystałem z przyjaciela każdego elektronika- jednostronnego laminatu:)

Po przycięciu do wymiarów ścianki najpierw zlutowałem punktowo a następnie zalałem narożniki epoksydem aby usztywnić całość- następnie po wstępnych przymiarkach wykonałem wszelkie niezbędne otwory:)
    MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50

Następnie szlifowanie itp, laminat ma też inne funkcje niż prostota obróbki oraz stosunkowo niewielka cena- obudowa tworzy ekran + można przylutować małe mosiężne gwinty pod śrubki (tak, kolejne przydasie) tak aby całość nie była jednorazowa:)

po centrowaniu, jakiś małych przeszkodach po drodze, zamontowaniu wszystkiego do kupy mamy taki o to projektor LED o wymiarach dłoni:

MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50

Obudowa co prawda jeszcze trochę straszy bo brakuje koloru ale jak będzie cieplej to zostanie pomalowana żeby spokojnie schła na powietrzu (zostaną też przyklejone wtedy brakujące dwie stopki gumowe z tyłu- z przodu są stopki na śrubkach z NECa).

I na koniec zdjęcia projekcji- interesowało mnie bardzo porównanie z projektorem fabrycznym (1600 lumenów ale na wyjściu- na wejściu około 16000tyś)

Te zdjęcia to porównanie jasności obrazu pomiędzy oryginałem (z oryginalną lampą w trybie normal) a tym DIY w ciemności i w oświetlonym pokoju (te zdjęcia na brązowej ścianie)

MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50

Zdjęcia obrazu tylko z DIY- porównanie w rogu- lewy dół brązowa ściana, prawy dół kremowa, sufit białe kasetony (niestety nie mogę obecnie zrobić zdjęć w pomieszczeniu docelowym):

I cały obraz na kremowej ścianie- szerokość ponad 2m
    MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50

Na koniec wnętrze "projektora" - na samej płycie głównej kilka przeróbek- szczególnie z regulatorami fabrycznych wentylatorów- jeden tunelowy z Neca, dwa jakieś 5V znalezione w szafie- regulacja za pomocą potencjometrów wylutów- wbrew pozorom całość bardzo cicha (wyregulowane od 0,5-0,7 napięcia znamionowego w zależności od wentylatora)- przy tym chłodzeniu temperatura na radiatorze LEDa nie przekracza 50 stopni, dodatkowo na radiatorze zamontowany termostat szeregowo z Ledem aby w razie jakieś awarii LED został wyłączony a nie spalony:)
    Regulatory napięć płyty głównej przykręcone do obudowy na termopadach- dwie przetworniczki są pod większym obciążeniem i to one są na termopadach, dwie pozostałe ustawione do nich bokiem.

MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50 MOD projektora NEC VT59 na LED CREE XHP50

Wymiary obudowy (bez obiektywu) to 19x21cm.

Ktoś zapyta po co? raz że w internecie jest sporo różnego rodzaju przeróbek ale niestety niechlujnych, nieprzemyślanych więc chciałem zrobić coś co jest bardziej przemyślane (mówię tu o kwestii oświetlenia- od razu zaznaczę że nie jest to coś hiper super ekstra ale coś co można wykonać mając jakąś tam wiedzę i części), dwa chciałem się przekonać jak to z tymi ledami w konstrukcjach amatorskich w końcu jest:) no i najważniejsze- zrobić w końcu coś z sterty zalegających różnych części:) Projektor pójdzie na działkę gdyż jakość i jasność obrazu jest zaskakująco dobra:)

Koszta:)
    - projektor - 1/5 z 80zł
    - CREE XHP50 30zł
    - Przetwornice do płyty głównej ok. 12zł, do LEDa ok 10zł
    - reflektor 6zł, podłoże pod leda 2zł, latarka 5zł
    - laminat- nie wiem do końca bo z większych zapasów, ale pewnie coś koło 15-20zł
    - klej epoksydowy, cyna jakieś 16zł
    reszta z odzysku:)

Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Mitronik
  • #2 25 Gru 2015 09:48
    satanistik
    Poziom 27  

Bardzo ciekawa konstrukcja, mógł by kolega sprecyzować o co chodzi ze sterowaniem uart? Płyta komunikuje się z inverterem lampy jakąś magistralą?

Mam też inne pytanie - czy da się użyć diody LED dużej mocy jednak nie punktowej a matrycowej (większość dużej mocy)? Czy w takim przypadku uda się uzyskać ostrość?

• Mitronik
  • #3 25 Gru 2015 16:32
    Adam16l
    Poziom 20  

tak, sterowanie lampą w niektórych projektorach odbywa się po magistrali szeregowej i te projektory ciężej oszukać w uruchomieniu bez lampy.

odnośnie LED dużej mocy- matryca LED musi być jak najmniejsza aby światło było jak najbardziej punktowe (plamka za kolimatorem ok. 1cm) i to najłatwiej uzyskać stosując ledy mocy o jak najmniejszej powierzchni świecącej, przez co najpopularniejsze i najtańsze LEdy mocy się nie nadają gdyż masa światła pójdzie nam w kosmos a przeróbka do kosza bo efekty będą mierne

• #4 26 Gru 2015 18:06
    satanistik
    Poziom 27  

Interesuje mnie to ze względu na pomysł przerobienia projektora DLP na światło UV. Taki wynalazek pozwolił by naświetlać płytki z folią czułą na UV bezpośrednio.
    Niestety nie spotkałem punktowych diod UV.

Co do projektora z szyną - jeżeli w układzie jest jakiś scalony kontroler a nie uP to na podstawie dokumentacji można by coś za emulować na uP, w innym przypadku pozostaje analizator logiczny.

• #5 26 Gru 2015 23:55
    Adam16l
    Poziom 20  

satanistik napisał:
    Interesuje mnie to ze względu na pomysł przerobienia projektora DLP na światło UV. Taki wynalazek pozwolił by naświetlać płytki z folią czułą na UV bezpośrednio.
    Niestety nie spotkałem punktowych diod UV.

Co do projektora z szyną - jeżeli w układzie jest jakiś scalony kontroler a nie uP to na podstawie dokumentacji można by coś za emulować na uP, w innym przypadku pozostaje analizator logiczny.

niestety ale DLP potrzebuje jeszcze bardziej skupionego światła niż 3xLCD gdyż tam przed kołem kolorów światło przechodzi przez otwór wielkości kratki zeszytu, ponadto w niektórych projektorach DLP jest fotodioda która "odczytuje" który kolor jest aktualnie generowany przez koło i tym samym steruje lusterkami odpowiednio- przy UV odczyty najpewniej były by błędne i projektor zgłaszał by błędy:(

Diody mocy UV dostępne np tutaj https://www.maritex.com.pl/pl/diody-uv-1w-i-3w/LED-PK2N-3LLE-SD-i-37530-c-29234 (tam też kupowałem XHP)

ostatecznie wszystko przy pomocy odpowiedniej optyki można skupić do pożądanej wielkości plamki:) problemem może tu być natomiast sposób odczytu przez procesor DMD położenia koła (aczkolwiek w większości przypadków odczyt jest realizowany hallotronem bezpośrednio na kole)- w kwestii oszukania balastu z reguły wystarczy zewrzeć dwa piny na optoizolatorze który jest zwrócony przeciwnie do dwóch pozostałych na ballaście (zwarcie od strony płyty głównej projektora) jeżeli nie jest po UART to ruszy bez problemu (można ew. sprawdzić w service manual danego projektora)

Trzeba też pamiętać że sprawność układu optycznego w przypadku DLP to około 40-50% więc ostatecznie może się okazać że braknie UV

Co do drugiego pytania- można by przez RS232 odczytać komunikaty nadawane przez μC projektora i wysyłane w odpowiedzi przez ballast i je skopiować na atmegę ale w moim przypadku gra nie warta świeczki bo bez dodatkowych nakładów udało się oszukać 4 z 5 projektorów a i tak ostatecznie 2 z tych uruchomionych poszły na części ze względu na niską rozdzielczość

Pozdrawiam