Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini zestaw audio za 25zł

Adam16l 22 Gru 2015 21:46 8217 13
  • Przed chwilą wrzuciłem jednego DIY, to pomyślałem że jeszcze jeden i znowu spokój na kilka lat:)

Tym razem prezentuję małe "kino domowe" małe bo w obudowie po tunerze DVB-T:)

Jako że lubię tworzyć z zapasów różnych rzeczy a wpadł mi uszkodzony tuner DVB-T to postanowiłem coś zmajstrować z użyciem jego obudowy do pokoju co będzie miało odbiornik BlueTooth, radio, MP3, wejście liniowe.

Jakiś czas temu robiąc zakupy u Chińczyków zakupiłem mały moduł który ma to wszystko za około 25zł- takie coś:

Jako że brakowało jakiegoś małego grajka a nie chcę za każdym razem gdy chcę posłuchać radia czy muzyki z telefonu włączać zestaw który ma kilkaset watów zapotrzebowania na prąd postanowiłem w końcu coś zmajstrować.

Sercem konstrukcji jest własnie ten moduł (wyświetlacz, przyciski, odbiornik IR i USB zostało wyprowadzone na przewodach poza PCB modułu) końcówka mocy na TDA2050 (takie znalazłem w czeluściach szafy), wentylator z laptopa, zasilacz 9V sterujący modułem, wentylatorem i przekaźnikiem włączającym kolejny moduł zasilacza z jakiejś drukarki 24V 30W.

Końcówka mocy, jak wspomniałem, jest na popularnych TDA, konstrukcja książkowa bez udziwnień, jedynie co to jest jeszcze układ opóźnionego włączania kolumn na podwójnym przekaźniku 24V tranzystorze i układzie RC.

Radiator jak widać na zdjęciach malutki- ale jest bezpośrednio chłodzony przez wentylator tunelowy z laptopa (5V ale zasilany jest około 2,8V dzięki czemu chodzi prawie niesłyszalnie i wystarczająco chłodzi malutki radiator)

Jako że serce konstrukcji nie ma specjalnego wyjścia STBY (aczkolwiek pilotem możemy moduł włączać i wyłączać) to idąc po najmniejszej linii oporu włączanie wentylatora i przekaźnika drugiego zasilacza zrealizowane przez tranzystor podłączony do wyświetlacza LED modułu.

Wszystko w środku bardzo upchnięte, na górze obudowy wykonane otwory którymi powietrze do środka jest zasysane, z tyłu były dwa wyjścia SCART- jedno zaślepione, w drugim zamontowane gniazda głośnikowe. Na tył wyciągnięte wejście liniowe na jack i CHINCH, oraz gniazdo antenowe do radia (podpięte przewodem ekranowanym cienkim).

Całość gra na małych drewnianych satelitkach o mocy 2x10W, działa to bezawaryjnie kilka miesięcy, dźwięk jak na chiński moduł, TDA2050 i kable sieciowe przy głośnikowych jest bardzo fajny, lekkie buczenie słyszalne jest dopiero po przyłożeniu ucha do głośnika.

Koszt całości to 25zł za moduł wszystko inne z wylutów
    Zbędne napisy producenta Tunera z frontu obudowy usunięte pastą polerską i szmatką

Poniżej zdjęcia:
    Mini zestaw audio za 25zł Mini zestaw audio za 25zł Mini zestaw audio za 25zł Mini zestaw audio za 25zł Mini zestaw audio za 25zł Mini zestaw audio za 25zł

Tutaj jeszcze porównanie wymiarów ze sprzętem audio które obecnie gra już tylko sporadycznie...

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Adam16l
    Poziom 20  
    Adam16l napisał 529 postów o ocenie 62, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Kattowitz. Jest z nami od 2002 roku.
  • Szafy Rack
    elektronik999
    Poziom 26  
    Cześć,
    Chciałbym taki moduł wrzucić do samochodu, jak z jakością odtwarzania muzyki przez bluetooth? Myślisz że można by wyjście audio podpiąć bezpośrednio pod końcówkę mocy w radiu?
  • Szafy Rack
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    elektronik999 napisał:
    Cześć,
    Chciałbym taki moduł wrzucić do samochodu, jak z jakością odtwarzania muzyki przez bluetooth? Myślisz że można by wyjście audio podpiąć bezpośrednio pod końcówkę mocy w radiu?

Mam dwa takie moduły, w jednym bluetooth to porażka: w dźwięk wmiksowane jest piszczenie (zakłócenia), które utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas nawet po przełączeniu na inne źródło dźwięku. Drugi moduł nie ma takich problemów. Jakość dźwięku... nawet się nad tym nie zastanawiałem, bo to chiński bluetooth, wiadomo, że nie powala, ale jak trafi się niepiszczący model to tragedii nie ma :)
    Euzebiusz23091998
    Poziom 15  
    Czy te rdzenie ferrytowe na kablach rzeczywiście coś dają? Czy to taki pic na wodę? Często stosowane w kablach od TV czy na kablach od ładowarek z laptopów, nawet po stronie stałego napięcia? :D
    Adam16l
    Poziom 20  
    elektronik999 napisał:
    Cześć,

do samochodu lepszym modułem będzie ten:
    http://www.banggood.com/LN-BT02-Stereo-Smart-...Bluetooth-Audio-Receiver-Module-p-978374.html
    sam mam go zamontowany w samochodzie- wpięty pomiędzy radio a selektor dzwięku na płycie głównej radia- moduł ma wejście linie in i wyjście- przełącza się automatycznie- tzn puszczasz muzykę z BT radio się wyłącza samo i leci BT, wpada połączenie to wycisza wszystko, zatrzymujesz muzykę włącza się radio:) dodatkowo ma mikrofon i u mnie pełni jeszcze funkcję zestawu głośnomówiącego, szczerze mogę go polecić (było słychać trochę alternator na wysokiej głośności ale kondensator na alternatorze załatwił sprawę).

Dodano po 13 [minuty]:

R-MIK napisał:
    Od kiedy to powietrze do obudowy zasysa się od góry? Jakaś nowa technologia? A którędy wypuszczasz powietrze? Dołem?

W większości laptopów powietrze jest zasysane górą i dołem (wentylatory nie są "zaślepione" z góry, natomiast wypuszczają bokiem- podobnie się dzieje tutaj- obudowa ma fabryczne otwory od spodu, jednak sporo zasłonięte przez moduł końcówki mocy dlatego doszły otwory od góry- fabrycznie obudowa ma jeszcze otwory po lewej i prawej stronie obudowy- powietrze wylatuje otworami po lewej co czuć chociażby po przyłożeniu dłoni, chłodzenie na tyle efektywne że przy pełnym wysterowaniu i obciążeniu wyjścia rezystorami mocy (chociaż w praktyce nigdy nie przekraczamy 50% głośności bo nie było takiej potrzeby) temperatura w środku obudowy po godzinie pracy wynosiła ok 33 stopni a bezpośrednio na radiatorze niecałe 40, taka "nowa technologia"

Pzdr

Dodano po 3 [minuty]:

Euzebiusz23091998 napisał:
    Czy te rdzenie ferrytowe na kablach rzeczywiście coś dają? Czy to taki pic na wodę? Często stosowane w kablach od TV czy na kablach od ładowarek z laptopów, nawet po stronie stałego napięcia? :D

mam spory zapas takich a że było trochę miejsca to założyłem na przewody zasilające i te które idą do złącz głośnikowych- bez nich słyszalny brum był jakby głośniejszy- tak mi się wydaje, chociaż jak obwinąłem dodatkowo jednym zwojem wokół ferrytu brum jeszcze spadł:) więc coś tam chyba dają albo efekt placebo, w każdym bądź razie zostały
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    R-MIK napisał:
    Od kiedy to powietrze do obudowy zasysa się od góry? Jakaś nowa technologia? A którędy wypuszczasz powietrze? Dołem?

Przy tak małych mocach przy wymuszonym mechanicznie obiegu powietrza ma to marginalne znaczenie w przeciwieństwie do grawitacyjnego, gdzie konwekcja wymusza przepływ z dołu do góry.
    Gunslinger
    Poziom 29  
    Gratuluję konstrukcji. Mam pytanie co do tego modułu. Gdzie go zakupiłeś i pod jaką nazwą? Poszukiwania na alledrogo były bezowocne.
    Arek1984
    Poziom 16  
    Na jakich układach są te moduły BT domowy i samochodowy ?
    Adam16l
    Poziom 20  
    Gunslinger napisał:
    Gratuluję konstrukcji. Mam pytanie co do tego modułu. Gdzie go zakupiłeś i pod jaką nazwą? Poszukiwania na alledrogo były bezowocne.

W moduły elektroniczne od dłuższego czasu zaopatruję się w sklepie banggood- póki co zero problemów a kupiłem tam już sporo różnych rzeczy, dodatkowo możliwość płatności przez paypala co jest dla mnie wielkim plusem

podobny moduł po linkiem
    http://www.banggood.com/7-12V-Handsfree-Bluet...r-Board-With-Bluetooth-ModuleFM-p-984600.html
    pawlik118
    Poziom 26  
    Jak widzę jak blisko przewody 230V są części "bezpiecznej" to aż włosy na skórze mi stają z przerażenia... :)
    Arek1984
    Poziom 16  
    Z tego co udało mi się ustalić to te tane zestawy są na module BT WS9622 a te droższe na CSR8635/45. Rożnica w cenie duża. Ciekawsze czy tak samo z jakością?

Jak sprawują się te tanie moduły? Nie ma żadnych zakłóceń/niepożądanych dźwięków ?
    elektronik999
    Poziom 26  
    Frog_Qmak napisał:

Mam dwa takie moduły, w jednym bluetooth to porażka: w dźwięk wmiksowane jest piszczenie (zakłócenia), które utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas nawet po przełączeniu na inne źródło dźwięku. Drugi moduł nie ma takich problemów. Jakość dźwięku... nawet się nad tym nie zastanawiałem, bo to chiński bluetooth, wiadomo, że nie powala, ale jak trafi się niepiszczący model to tragedii nie ma :)

Witam. Mam podobny problem. Gdy podpinałem do głośników komputerowych (takich zwykłych tanich z wzmacniaczem) grało fajnie zarówno przez BT, mp3 z pendrive jak i radio. Gdy podpiąłem pod radio w samochodzie to piszczy gdy odtwarzam mp3 lub przez BT, radio (z tego modułu oczywiście) chodzi bez pisków.
    W samochodzie podłączyłem tak na "lewo" bezpośrednio do selektora wejść zamiast sygnału z CD i jak podpinam sobie telefon bezpośrednio jack'iem to gra dobrze. Myślałem że to może jakaś pętla masy ale nawet po odpięciu - z sygnału dalej to samo.
    Arek1984
    Poziom 16  
    Podłączałem w domowym amplitunerze moduł CSR8635:

Jako antenę wykorzystałem antenę wifi z matrycy laptopa z kawałkiem kabla.
    Przy odtwarzaniu dźwięku tez było dużo szumów, trzasków i przydźwięków.
    Aby rozwiązać problem wystarczyło dotknąć antenę do obudowy amplitunera (do masy).