Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G580 - Brak obrazu, matryca nie reaguje.

22 Gru 2015 23:23 1692 10
  • Poziom 7  
    Witam!

Kupiłem od znajomego laptopa (miał go od nowosci) lenovo g580 z uszkodzona matryca lub taśma. Po uruchomieniu matryca wyświetlała tylko biały obraz, a przy ruszaniu matryca obraz migal. Po podlaczeniu do zewnetrznego monitora obraz jest normalnie wyswietlany. Caly kompiter dziala normalnie. Stwierdziłem, że to najprawdopodobniej taśma matrycy do wymiany. 

Kupiłem nową i zabrałem się za wymianę. Oczywiście bez baterii i zasilania. Wymieniłem taśmę na nową i niestety teraz matryca nic nie wyswietla jest cały czas czarna, brak reakcji. Nic się kompletnie nie dzieje. Spróbowałem czy po powrocie do starej obraz będzie biały itp. Niestety także przy starej taśmie kompletnie matryca nie reaguje. Dodam, iż kamerka z przodu, która jest podłączana także przez tą taśmę działa normalnie na jednej jak i na drugiej.

Zamówiłem w takim razie nowa matrycę. Dzisiaj do mnie przyszła, lecz jakby tego było mało oczywiście sklep pomylił modele i wysłał do jakiegoś innego laptopa. Złącze jest to samo. Podłączyłem, lecz także zero reakcji. Posiadam także rozlaną matrycę, która kiedyś wymieniłem znajomemu w laptopie lenovo, a która wyświetlała różne barwy (jak to rozlana matryca). Podłączyłem i ja, lecz także zero reakcji.

W czym może być problem ?
  • Poziom 26  
    Problem masz w uszkodzeniu płyty głównej. Ta odłączona bateria to chyba tak nie do końca co? W g580 pali się mały tranzystor zasilający matrycę właśnie przy manewrach wymiany jej pod napięciem. Szukaj go bok gniazda na płycie. Będzie widocznie upalony. Powoduje to brak 3,3V i matryca martwa.
  • Spec od komputerów
    Pomierzyć potrafisz?
    Podaj oznaczenie płyty i matrycy.
  • Poziom 7  
    lukasz726 napisał:
    Problem masz w uszkodzeniu płyty głównej. Ta odłączona bateria to chyba tak nie do końca co? W g580 pali się mały tranzystor zasilający matrycę właśnie przy manewrach wymiany jej pod napięciem. Szukaj go bok gniazda na płycie. Będzie widocznie upalony. Powoduje to brak 3,3V i matryca martwa.

Robiłem już wiele wymian matryc i nigdy nie zostawił bym baterii w środku. Nie ma takiej możliwości, chyba ze z gory polecialem rutynowo i zapomnialem, ale dalbym sobie reke uciac, ze nie bylo zadnego zrodla zasilania bateria/zasilacz. Gdzie szukać tego tranzystora ? Obok wtyczki do płyty głównej taśmy lcd ? Czy gdzie indziej kompletnie.

Jeśli rzeczywiście byłoby coś z nim nie tak to jest możliwość jego wymiany ? Elektrykiem nie jestem, dlatego zawiozlbym to do jakiegoś fachowca, tylko musze wykluczyć wszystkie ewentualność wcześniej.

boro1234567 Niestety pomierzyć nie potrafię, ani nie posiadam do tego odpowiednich narzędzi.

Model płyty głównej to intel LA-7981P oparta na chipset HM76.

Model matrycy : LP156WH4
  • Spec od komputerów
    jakubbanan napisał:
    Niestety pomierzyć nie potrafię, ani nie posiadam do tego odpowiednich narzędzi.

W takim wypadku polecam spacer do serwisu.
  • Poziom 31  
    jakubbanan napisał:
    lecz także zero reakcji.

0 reakcji płyty czy matrycy, pisz konkretnie bo nie będziemy się domyślać, jaki obecnie stan sprzętu? bez dysku uruchamiałeś?
  • Poziom 7  
    Zero reakcji matrycy. Cały laptop działa idealnie łącznie z kamerką. Wszystko działa oprócz tego, iż matryca nie daje żadnych oznak życia.

Tak jak pisałem powyżej, był biały obraz przy uruchamianiu i postanowiłem zmienić taśmę. Starałem się wszystko wyjaśnić jak najdokładniej ;)

Po zmianie taśmy matrycy zero reakcji matrycy. Po powrocie do starej taśmy także matryca kompletnie nie reaguje na nic.
  • Poziom 31  
    Hmm pewnie HM76 uszkodzony o ile to model bez dedykowanej grafiki ale trzeba potwierdzić pomiarami na złączu LVDS na matrycy
  • Spec od komputerów
    Taśmy identyczne?
  • Poziom 7  
    boro1234567 napisał:
    Taśmy identyczne?

Oryginalna taśma oznaczenie : DC2001ES10

Taśma ta którą kupiłem oznaczenie : DC2001ES00

Laptop posiada kartę dedykowana George gt610m.

Taśmy się różnią końcówka oznaczenia, do końca niewiem czy takie dwa oznaczenia szły do g580, lecz sprzedawca zapewniał, że będzie pasować.

Ewidentnie po zmianę taśmy coś przestało działać, bo po powrocie do starej nic już się nie dzieje. Może rzeczywiście ten tranzystorek o którym wspominał kolega wyżej padł. Można wiedzieć gdzie on się będzie znajdował ? Przy zapięciu taśmy na płycie głównej czy w kompletnie innym miejscu ?

Jeszcze jedno pytanko czy inna matryca z kompletnie innego laptopa że złączem 40pin powinna u mnie ruszyć ? (posiadam takową), czy jednak każda matryca ma inaczej dedykowana złącze 40pin pod specjalna taśmę dedykowana tylko do tej matrycy ?
  • Spec od komputerów
    jakubbanan napisał:

Może rzeczywiście ten tranzystorek o którym wspominał kolega wyżej padł.

Nie.
    jakubbanan napisał:
    Jeszcze jedno pytanko czy inna matryca z kompletnie innego laptopa że złączem 40pin powinna u mnie ruszyć ? (posiadam takową)

Prawie każda.