Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką wybrać stację lutowniczą w cenie około 100zł?

23 Dec 2015 00:30 2949 8
  • Level 29  
    Witam! Chciałbym zainwestować w stację lutowniczą;). Po przeczytaniu wielu opinii, mogę wywnioskować że stacje zhaoxin/repro są teoretycznie lepsze niż WEP/PT/YIHUA. Jak wygląda sprawa z grzałką hakko? Faktycznie lepiej kupić stację z niebieską kolbą i tą grzałką? Znalazłem kilka ofert:
    937D+ Yihua, z grzałka hakko ~105zł
    936A Zhaoxin ~ 100zł // 936D Zhaoxin ~ 120zł
    936A WEP ~ 80zł // 936A WEP (nowy wygląd) ~ 120zł
    Wiem, że te wszystkie stacje są podobnej jakości i są to "chinczyki" ale wszędzie podobno stacje WEP, są najgorsze. Najbardziej skłaniam się ku zhaoxinowi 936A/936D. Czekam na opinie i pomoc :D
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 43  
    Jeśli Ci się nie spieszy, to na Aliexpress można kupić zestaw DIY Hakko od $15 do $30 w zależności od rodzaju sterowania.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 29  
    Przy obecnym kursie dolara i braku gwarancji to raczej zostanę przy stacjach wymienionych wyżej, te DIY nie wyglądają ciekawie, chyba że masz z nimi jakieś doświadczenie?;)
  • Level 43  
    To po prostu Hakko w częściach w woreczku. Wybór należy do Ciebie.
  • Level 29  
    Freddy wrote:
    To po prostu Hakko w częściach w woreczku. Wybór należy do Ciebie.

Przy kwocie ~ 20$ to daję nam już min 80zł, bez gwarancji + czas oczekiwania na paczkę. Wolę kupić z jakiegoś polskiego sklepu internetowego, mam gwarancję, a kwota zaczyna się od niecałych 80zł za (936A WEP). Widzę że na aliexpress można kupić identyczną kolbę jak w 937D+ Yihua z grzałką hakko za kilka $. Wiem, że wszystkie te stacje to "chinczyki" ale która z nich będzie najlepsza? Zastanawiam się na zhaoxinem 936A/936D, w gotronik.pl jest normalna gwarancja, mają dużo sprzętu z tej firmy. Ale teraz pytanie czy faktycznie jest jakaś różnica między WEP/ZHAOXIN/YIHUA? Wyglądają identycznie, wątpię żeby w środku różniły się diametralnie, a WEP 936A kosztuje 77zł u hotair.pl. Zasilacze laboratoryjne wyglądają niemalże identycznie i podejrzewam że mogą różnić się tylko nazwą. Jednakże Gotronik.pl ma w ofercie tylko produkty zhaoxin i jeden produkt aoyue. Znalazłem ciekawy wpis kolegi wycior01 :
    wycior01 wrote:
    Polecam stacje typu Zhaoxin 936A+, którą z użytkuję już od pół roku, jak dotąd bezproblemowo. Warto zwrócić uwagę na producenta - stacje Zhaoxin są lepsze od wep, które są lepsze od pt, a te z kolei są lepsze od yihua :) . Do stacji standardowo dołączony jest grot do smd (cienka i długa szpilka), który nie nadaje się do normalnego lutowania - za kilka złotych można dokupić grot płaski 1,6mm, który jest o wiele wygodniejszy i trwalszy ( kupiłem 3 i jak dotąd jeszcze pierwszgo nie zużyłem) http://programatory.com.pl/sklep/index.php?p250,stacja-lutownicza-zhaoxin-936a-zaoxin. Co do stacji z AVT - tu masz opis : http://majsterkowo.pl/cyfrowa-stacja-lutownicza-z-regulatorem-pid-avt-987/2/

Czekam na opinie innych ale myślę, że kupno zhaoxina np. w gotroniku z pełną gwarancją będzie najlepszym wyborem;)
  • Level 10  
    Witam,

Podłączę się do tematu:
    Też jestem zainteresowany 936D (już prawie na 100%)-uważam, że do zastosowań czysto hobbystycznych w tej cenie jest idealna.

Pytanie jakie groty dokupić?
    T-1.2D do smd?
    T-....D no właśnie ile do tht ?
    Jakieś jeszcze ?
    Czy jest jakaś praktyczna różnica pomiędzy standardowymi grotami a "black" ?
  • Level 29  
    czolgowy wrote:
    Witam,

Podłączę się do tematu:
    Też jestem zainteresowany 936D (już prawie na 100%)-uważam, że do zastosowań czysto hobbystycznych w tej cenie jest idealna.

Pytanie jakie groty dokupić?
    T-1.2D do smd?
    T-....D no właśnie ile do tht ?
    Jakieś jeszcze ?
    Czy jest jakaś praktyczna różnica pomiędzy standardowymi grotami a "black" ?

Czarne są chyba wytrzymalsze, co do grotów, to bardziej opłaca się je kupić na aliexpress;). Ja też raczej zdecyduję się na zhaoxina 936A/936D, 2 lata gwarancji, wszystko można dokupić na allegro/aliexpress, atrakcyjna cena i zhaoxin jest "lepszy" niż wep/pt/yihua według niektórych opinii.
  • Level 10  
    Kupiłem....

Pierwsze wrażenia pozytywne :)
    Dobre wykonanie jak dla mnie, stacja z trafo, więc ciężka i nie tańczy po stole.
    Standardowy grot wygląda jak T-I - od razu wymieniłem na T-2.4D, który okazał się za duży do THT i wymieniłem na T-1.2D. Oba zakupiłem ze stacją.

Grzeje się bardzo szybko, ale jednak trzeba kilka(naście?) sekund poczekać, aż temperatura dojdzie do grota. Temperatura jest mierzona w grzałce, a grot nie przylega ściśle do grzałki dlatego jest zwłoka. Sprawne lutowanie dopiero od temp 380-400. Przy 350 długo nagrzewało pady...

Podstawka pod kolbę nie lata po stole, ale kolba jest luźna i zdążyłem przytopić ścianki. Gąbka - pozytywne zaskoczenie. Mała ale urosła po dodaniu wody i dobrze czyściła grot.

Sama kolba lekka, przewód nie ciągnie, niepokojąco ciepła przy miejscu gdzie się trzyma, ale przez 2 godziny nie była na tyle gorąca, żeby sprawiała dyskomfort. Moja 5-cio letnia córka musiała koniecznie "lutować". Wylutowała tzymając kolbę kilka elementów ze starych płytek i nie narzekała na "komfort pracy".

Przy wymianie grota wszystkie nakrętki sprawiają wrażenia, że zaraz gwint przeskoczy albo się urwie...

Jak dla mnie hobbysty, który będzie lutował kilka płytek miesięcznie 9/10. Gdyby to było kilkanaście/dziesiąt to napewno rozglądnąlbym się za przynajmniej Salomonem, którego mam w pracy.

Załączam zdjęcie polutowanego kit-a zakupionego razem ze stacją - zero problemów - mój pierwszy kit lutowany stacją.

Jaką wybrać stację lutowniczą w cenie około 100zł?
  • Level 29  
    Zakupiłem już długi czas temu zhaoxina 936A + komplet grotów z aliexpress (20zł) i jestem bardzo zadowolony. Polecam zakup takiego zestawu;)