Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łazik wykonany w druku 3D sterowany podczerwienią

kmmepl 23 Dec 2015 12:10 6489 5
IGE-XAO
 • Łazik wykonany w druku 3D sterowany podczerwienią Poniższa konstrukcja została stworzona w celu wypełnienia wymagań stawianych przez kurs o nazwie Makecourse, który został przeprowadzony na uniwersytecie w północnej Florydzie. Autor, aby ukończyć jego wyzwanie, zdecydował się na wykonanie mobilnego robota kontrolowanego przez podczerwień.  Konkurs

  Trwający 15 tygodni kurs Makecourse jest organizowany w celu zachęcenia i dania możliwości do wykonywania własnych projektów studentom uniwersytetu. Polega on na tym, że wszyscy uczestnicy muszą wymyślić, zaprojektować i zbudować jakieś urządzenie, a ich konstrukcja musi zawierać mechaniczny element wydrukowany za pomocą drukarki 3D.

  Łazik wykonany w druku 3D sterowany podczerwienią  Najważniejsze elementy:

  Do budowy tej konstrukcji wykorzystano głównie:

  • 1 x Arduino Uno
  • 1 x Stabilizator napięcia
  • 1 x Ogniwo litowo polimerowe 11.1V 3S 1300 mAh
  • 1 x Odbiornik i nadajnik podczerwieni
  • 9 x Serwo MG90S
  • 1 x Ultradźwiękowy czujnik odległości HC SR04  Mechanika

  Większość elementów użytych w tym projekcie zostało zrobionych za pomocą drukarki 3D. Cztery koła są napędzane przy pomocy serw przerobionych tak, aby były zdolne do ciągłego obrotu. Dwa środkowe koła nie są napędzane. Wszystkie przewody idące do serw są ukryte w czarnych rurkach i spięte opaskami kablowymi.
  Łazik wykonany w druku 3D sterowany podczerwienią Łazik wykonany w druku 3D sterowany podczerwienią Łazik wykonany w druku 3D sterowany podczerwienią


  Zasilanie

  Źródło zasilania robota składa się ogniw litowo polimerowych o pojemności 1300mAh i napięciu 11.1V. Napięcie z baterii jest obniżane do 5V w celu zasilenia arduino, serw oraz pozostałych elementów.

  Łazik wykonany w druku 3D sterowany podczerwienią  Schemat

  Schemat zamieszczony poniżej, przedstawia sposób połączenia wszystkich elementów ze sobą. Autor jednak dodaje, iż rzeczywiste połączenia dla arduino są inne niż na rysunku, więc przy próbie odtworzenia tego robota należy się kierować kodem programu.

  Łazik wykonany w druku 3D sterowany podczerwienią


  Kod

  Program wykorzystuje biblioteki do sterowania serw, i do odbiornika podczerwieni. Kontrola robota może być dokonywana przez każdy pilot wysyłający podczerwień. Jednakże po wybraniu pilota należy odpowiednio zaprogramować arduino. Program jest dostępny na stronie źródłowej.


  Działanie

  Robot działa w taki sposób, że bada otoczenie za pomocą ultradźwiękowego sensora i kiedy odpowiedni przycisk zostanie naciśnięty to łazik zaczyna jechać do przodu. Ruch jest wykonywany do czasu, gdy guzik stopu zostanie naciśnięty. Jeśli zostanie przyciśnięty przycisk skrętu to wszystkie koła jedocześnie skręcą w żądanym kierunku. Jeśli łazik zbliży się do przeszkody automatycznie zatrzyma się.

  źródło: http://www.instructables.com/id/IR-Controlled-3D-Printed-Rover-Arduino/?ALLSTEPS

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  kmmepl
  Level 13  
  Offline 
  kmmepl wrote 73 posts with rating 315, helped 7 times. Been with us since 2013 year.
 • IGE-XAO
 • IGE-XAO
 • #3
  ziomal156
  Level 11  
  dondu wrote:
  Nie czytałem jeszcze całego opisu, ale zaciekawił mnie mechanizm poziomujący platformę (jak sądzę). Czy to są jakieś skręcone gumy generujące siłę jak w samolotach napędzanych w ten sposób?


  Ja tam nie widzę gum, według mnie ta stabilizacja jest oparta o mechanizm różnicowy. Działa to tak że jedno koło wjeżdża na przeszkodę(unosi się) to koło po drugiej stronie opada mechanicznie. Dzięki temu platforma wjeżdżając na kamień tak że tworzy on z podłożem kąt 45 stopni przechyla się o połowę czyli 22,5 stopnia.
 • #6
  xdiax
  Level 22  
  Dlaczego wykorzystano komunikację przez podczerwień, mimo zamontowanego na płytce uniwersalnej modułu na 433MHz ?