Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastąpienie małego akumulatorka kondensatorem

dontmów 25 Gru 2015 17:19 4452 35
    diantus
    Poziom 30  
    Zastanawiam się nad innym rozwiązaniem problemu, tj. zasilanie kamerki w ten sposób jak zasilanie radioodbiorników samochodowych.
    W takim układzie radioodbiorniki mają dwa wyprowadzenia łączone do + zasilania: jeden (główne zasilanie) łączony do + załączanego kluczykiem, drugi do + na stałe (podtrzymanie pamięci radioodbiornika) pobierający z akumulatora bardzo mały prąd.
    Przyjmując takie rozwiązanie, należało by dodać stabilizator 3,8 V i dołączyć w miejsce baterii.
    dontmów
    Poziom 18  
    Ale tu nie chodzi o podtrzymanie pamięci urządzenia. Pamięć się nie kasuje. Tu chodzi jedynie aby po utracie zasilania na gnieździe zasilającym urządzenie zrobiło "off". I tyle. Proces trwa kilka sekund. Dzięki temu ostatnie nagranie jest czytelne. Kiedy urządzeniu odłączy się prąd na twardo to ostatnie nagranie jest uszkodzone i aby je otworzyć trzeba korzystać z programów odczytujących uszkodzone pliki wideo.
    diantus
    Poziom 30  
    Ja podałem to jako przykład, bo co by szkodziło gdyby to dodatkowe stabilizowane zasilanie było bezpośrednio z akumulatora po wyłączeniu kluczyka?
    Może tu chodzić o rozładowywanie akumulatora w czasie postoju. Ale jeśli pobór prądu byłby bardzo mały, można się nad tym rozwiązaniem zastanowić. Myślę że po zrobieniu "off" prąd pobierany też zanika.
    dontmów
    Poziom 18  
    Na razie trzymam się kondensatora. Zdobyłem informację jakie kamerka ma zużycie:
    jest to 530mA i 2,65W
    Zatem teraz Koledzy będą chyba w stanie mi dobrać odpowiedni kondensator?
    Rzuuf
    Poziom 43  
    Przyjmując pobór 530mA przez 20 sekund potrzebny jest ładunek 10,6 Kulomba, co wymaga kondensatora >10,6 Farada, naładowanego do napięcia 4,2V.
    dontmów
    Poziom 18  
    Czyli jeśli mi potrzeba potrzymać napięcie przez nawet nie 10 sekund (ale załóżmy dla uproszczenia że 10 sekund) to 5,3F powinno mi wystarczyć. Czyli dwa kondensatory 5,5V 4F połączone równolegle będą dawały radę z naddatkiem? A jeśli chodzi o ten wydatek energii? Czy ten kondensator który podlinkowałem da radę?