Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór agregatu 3x400V do zasilania inst. el. domu.

23 Gru 2015 20:19 1317 13
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie.

Od roku rozglądam się za agregatem do domu, jednak nie byłem w stanie się zdecydować.

Mój problem polega na tym że mam piec CO na 400V... Potrzebuję awaryjnego zasilania w przypadku awarii prądu.

Chciałbym aby agregat uciągnął: Piec CO 300W ,2x lodówka i ewentualnie kilka żarówek energoszczędnych + laptop. Każda z lodówek na osobnej fazie.

Założyłem że wystarczy 2kW na jedną fazę. ??

Doradźcie koledzy. Jeśli trzeba to mogę wydać 6-8 tysięcy nie chcę kupić badziewia.
  • Poziom 39  
    W jaki sposób chcesz podłączyć ww urządzenia do agregatu, będziesz je odłączał na czas braku prądu? Nie wiemy jak zachowa się agregat 3 fazowy w przypadku asymetrii w odbiorze prądu. Może warto rozważ zakup agregatu 1 fazowego o odpowiedniej mocy.
  • Poziom 10  
    Przełącznik sieć | nic | agregat. Chcę wpiąć się do instalacji gniazdem 400V -> takim z podnoszoną klapką :) Odłączę od sieci co się da i wtedy zapuszczę agregat.

Jednofazowy nie wchodzi w grę, piec mam na siłę...
  • Moderator
    michal_82 napisał:
    Przełącznik sieć | nic | agregat. Chcę wpiąć się do instalacji gniazdem 400V -> takim z podnoszoną klapką :) Odłączę od sieci co się da i wtedy zapuszczę agregat.

Czyli chcesz się podpiąć ominąwszy wszelkie zabezpieczenia. To nowość, zaklep sobie prawa autorskie.
  • Poziom 10  
    Po drodze będą oczywiście bezpieczniki 16A.
  • Moderator
    michal_82 napisał:
    Po drodze będą oczywiście bezpieczniki 16A.

Chyba dla ozdoby, bo kupując agregat małej mocy utworzysz obwód o wysokiej impedancji pętli zwarcia. W takich warunkach najprawdopodobniej nie będzie szans na jego szybkie zadziałanie nawet przy metalicznym zwarciu.

To nie są rzeczy proste i nie ma metod uniwersalnych na ich rozwiązanie, każdy przypadek musi być rozpatrywany i wyliczany indywidualnie, elektryk instalujący agregat musi mieć znajomość całej instalacji. Wraz z jej pomiarami.
  • Poziom 10  
    Czyli co proponujesz :) ?? Jakiś konkretny agregat ? Co do podłączenia to nie spodziewałem się że to jest taki kłopot.
  • Moderator Elektrotechnika
    michal_82 napisał:
    Co do podłączenia to nie spodziewałem się że to jest taki kłopot

Bardzo duży kłopot, poszukaj tu na forum tematów. Dużo o tym pisaliśmy przez ostatnie kilka lat. W skrajnym przypadku poprzez swoje działanie możesz nawet zabić siebie lub sąsiada. Źle wykonana instalacja da odwrotny skutek i niebezpieczeństwo. Setny raz już będę to pisał ale trudno . Najlepiej jest by wykonał to elektryk, a jego wizje przekaż nam do weryfikacji, bo pewna część elektryków ma z tym problem. Jeśli mogę coś zaproponować to wykonanie oddzielnej instalacji dla agregatu, niezależnej od dystrybutora. Wiem to są koszty, ale potrzebujesz tylko kilka miejsc do podłączenia.
  • Poziom 10  
    Wpadłem na pewnien pomysł :-)

Skoro potrzebuję siłę tylko do PIECA to czy nie warto w moim przypadku kupić agregat jednofazowy a przy piecu zamontować falownik 220/380 ??
  • Moderator
    michal_82 napisał:
    Wpadłem na pewnien pomysł :-)

Skoro potrzebuję siłę tylko do PIECA to czy nie warto w moim przypadku kupić agregat jednofazowy a przy piecu zamontować falownik 220/380 ??

z 220V nie uzyskasz 380. Musiałbyś zmienić silnik.
  • Poziom 10  
    Silnik podajnika tłokowego jest trójfazowy, w ogóle sterowanie pieca nie startuje jak brakuje jednej fazy.

Chyba żeby sprawdzić działanie tego silnika na jednaj fazie (z kondensatorem) ??

Nie chcę kupować agregatu trójfazowego, ale nie bardzo widzę inną możliwość -> chyba żeby kupić jakiegoś chińczyka trójfazowego pod piec + na dom jednofazowy.

Tutaj zdjęcie silnika obsługującego podajnik.
    Wybór agregatu 3x400V do zasilania inst. el. domu.
  • Poziom 38  
    michal_82 napisał:
    Chyba żeby sprawdzić działanie tego silnika na jednaj fazie (z kondensatorem) ??

Straci dużo na mocy co może wiązać się z tym ze nie uciągnie podajnika.
    A może zastosować silnik jednofazowy zamiast agregatu 400V