Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybieramy gniazda antenowe

Whesper 24 Gru 2015 00:33 1389 8
  • #1 24 Gru 2015 00:33
    Whesper
    Poziom 9  

Witam!
    Elektryk zadał mi zadanie domowe. mam kupić gniazdka antenowe do pokoi. Wyciągnięty mam tam 1 kabel, który będzie w każdy pokoju wychodził z multiswitcha.
    Wybrałem gniazdka Karlik Deco. Który z tych dwóch mam wybrać dla odbioru TV SAT i naziemnej?
    http://sklepkarlik.pl/produkt,karlik-deco,7dg...rtvsat-koncowe-15db,kolor-srebrny-metalik,188
    czy:
    http://sklepkarlik.pl/produkt,karlik-deco,7dg...-2-wyjscia-antenowe,kolor-srebrny-metalik,209
    Cena ta sama. Jeden z nich ma 2 wyjścia, ma to jakieś znaczenie? Więcej wyjść znaczy lepiej?:)
    Dziękuję z góry!

0 8
  • #4 24 Gru 2015 09:17
    Freddy
    Poziom 43  

Nikt nie popełnił żadnego błędu. Proszę czytać opisy na stronie sklepu ze zrozumieniem.

To są gniazda do anteny zbiorczej, każde z nich ma inne tłumienie, a jako końcowe jest to 7DGS, ma tłumienie 1,5dB.
    Wystarczy przeglądnąć załączone na stronie schematy, aby wiedzieć co do czego służy i jak sie montuje.

0
  • Pomocny post
    #5 24 Gru 2015 10:03
    induriel_instalator
    Poziom 12  

W Twoim przypadku jedynym wyjściem jest to gniazdo:
    http://sklepkarlik.pl/produkt,karlik-deco,7dg...rtvsat-koncowe-15db,kolor-srebrny-metalik,188'

Po pierwsze dlatego, że masz doprowadzony tylko jeden kabel. Gdybyś chciał wykorzystać gniazdo z dwoma wyjściami (co oznacza wtedy z reguły dwa wyjścia SAT) to musiałbyś do każdego takiego gniazda podpiać DWA KABLE by to miało sens. Ewentualnie to drugie gniazdo jest przelotowe. Sprzedający niestety tego nie sprecyzował gdyż w tytule jest gniazdo końcowe, w opisie natomiast dwa rodzaje tłumienia (co by sugerowało na gniazdo przelotowe), a na zdjęciu gniazdo elektryczne..

Tak więc Freddy, sprzedający popełnił bardzo dużo błędów:P Sam schemat ponadto nie mówi nic na temat tego w jaki sposób podpiąc gniazdo "podwójne".

Tak czy siak by nie mieszać. To gniazdo, które Ci podlinkowałem jest jedynym wyjściem w Twoim przypadku. Natomiast należy pamiętać, że system montażu kabla w tym gnieździe jest nieprecyzyjny. Inaczej mówiąc, jeśli elektryk to źle zrobi to wypadnie:P Sam osobiscie nie lubie ich montować, ale nie będę mówił, że sie nie da. Da się. Tylko trzeba umieć :-).

0
  • #6 26 Gru 2015 21:32
    bogi
    Poziom 28  

Zastosuj beczkę zamocowaną do zaślepki ramki, a kabel zakończ F-ką. Zaoszczędzisz kasę i problemy z instalacją.

-1
  • #7 27 Gru 2015 11:54
    induriel_instalator
    Poziom 12  

Beczka z samą ramką jest połowicznym rozwiązaniem. Stosuje się ją tylko wtedy kiedy pod "gniazdo" zamierza się podłączyć albo telewizje naziemną, albo satelitarną, albo radio. Inaczej mówiąc, każdego z osobna już nie podłączysz. W instalacji zbiorczej często jednym przewodem idzie sygnał RTV, SAT i Radiowy UKF. Gniazdo końcowe ma na celu ROZSUMOWANIE tych sygnałów. Dlatego to jednego gniazda można wtedy podłączyć:
    - Tuner SAT
    - Telewizor
    - Wieże

Także wybór gniazda zależy też od tego jakie sygnały chcesz mieć na wyjściu.

0
  • Pomocny post
    #8 27 Gru 2015 17:41
    TELMOR_PL
    Poziom 27  

Witam.
    Rozumiem, że będą odbierane sygnały R/TV/SAT oraz przekazywane i rozdzielane za pomocą multiswitcha.
    Trochę "oszczędna" ta instalacja. Obecnie raczej doprowadza się do gniazdka po dwa kable koncentryczne, przynajmniej w instalacji domu jednorodzinnego - tak rozwojowo. Jeśli to blok wielorodzinny, to rozumiem względy oszczędności.
    W tym przypadku każde gniazdo końcowe z rodzaju R/TV/SAT lub RTV/RTV/SAT będzie ok.
    Pierwsze podane przez autora powinno być dobre. W tym przypadku bardziej liczy się tłumienie dla poszczególnych pasm niż tłumienie przelotowe (przelot nie wykorzystywany w gniazdku, jeśli istnieje, będzie trzeba zakończyć rezystorem 75Ω).

1
  • #9 06 Mar 2016 16:45
    Whesper
    Poziom 9  

Dziękuję za pomoc!

0