Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają

MIRAS-S 24 Gru 2015 23:41 1908 11
  • #1 24 Gru 2015 23:41
    MIRAS-S
    Poziom 19  

Witam.

Dziś zmywarka przestała zmywać, a po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że ramiona spryskujące się nie obracają. Sprawdziłem wirnik pompy oraz przewody i filtry i nie ma żadnych zabrudzeń. Według mnie może to być winny kondensator 3µF ponieważ pompa nie pracuje na pełnych obrotach. W pompie myjącej są cztery przewody dwa czerwone i dwa czarne.

Jak podłączyć pompę na krótko własnym przewodem aby sprawdzić prędkość pompy. Nadmienię, że kilka kondensatorów posiadam. Czy czerwone to przewody fazowe, a czarne zero? Proszę o pilną podpowiedź.

0 11
  • #2 25 Gru 2015 00:25
    niewolno2
    Poziom 39  

To jakiego koloru są podłączone przewody do kondensatora bo skoro jest ich sztuk 4 to dwa zapewne to zasilanie a dwa następne to właśnie są połączone do kondensatora.

0
  • #3 25 Gru 2015 08:31
    MIRAS-S
    Poziom 19  

Chodziło o przewody w silniku kostka cztero pinowa dwa czerwone i dwa czarne natomiast ze silnika wychodzą dwa przewody brązowy i czarny do kondensatora.

Pytanie.
    Czy jak podłącze przewód fazowy do kostki silnika do koloru czerwonego a zero do koloru czarnego to silnik ruszy?
    Oczywiście z podłączonym kondensatorem.

AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają

Chyba wiem do czego te dwa czerwone przewody prawdopodobnie są podłączone do czujnika na wale patrz fot. a dwa czarne to zasilanie.

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

0
  • #4 25 Gru 2015 10:54
    niewolno2
    Poziom 39  

Zdjęcie nr. 3 to prądnica tachometryczna i obyś jej nie uszkodził przez błędne podłączenie. :cry:

MIRAS-S napisał:
    Chyba wiem do czego te dwa czerwone przewody prawdopodobnie są podłączone do czujnika na wale patrz fot. a dwa czarne to zasilanie
    Jeżeli kondensator jest podłączony do tych luźnych przewodów (brązowy i niebieski) i jest tak jak napisałeś, to da się sprawdzić czy silnik ruszy tylko musisz być pewny w poprawność połączeń wyprowadzeń z silnika.

0
  • #5 25 Gru 2015 10:58
    MIRAS-S
    Poziom 19  

Podłączyłem napięcie pod samą pompę i działa normalnie wydaję mi się, że obroty to około 1500 rpm. Natomiast przy okazji znalazłem kilka wycieków i zabrudzonych zbiorników. Zbiornik z elektrozaworem do soli posiada jakiś wkład, który jest mocno zabrudzony tłuszczem lub czymś podobnym. Muszę to jakoś wyczyścić. Czy jest możliwość tego wyczyszczenia czy wymiana na nowy?
    AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają
    W górnej części walca jest maź.

PS.
    Elektrozawór w zbiorniku jest na 230V czy inne napięcie?

0
  • #6 25 Gru 2015 11:05
    niewolno2
    Poziom 39  

MIRAS-S napisał:
    Zbiornik z elektrozaworem do soli posiada jakiś wkład ,który jest mono zabrudzony tłuszczem lub czymś podobnym.
    Muszę to jakoś wyczyścić. Czy jest możliwość tego wyczyszczenia czy wymiana na nowy?
    Co na to mówi instrukcja obsługi, chodzi mi o materiały eksploatacyjne? Ze zdjęcia widać że zbiornik jest klejony ale mogę się mylić.

0
  • #7 25 Gru 2015 16:43
    MIRAS-S
    Poziom 19  

Tak zbiornik jest klejony. Spróbuję zrobić mieszankę aby rozpuścić ten tłuszcz. Dam znać czy pomogło. Odnośnie mycia zbiornika wewnątrz nie ma możliwości go rozebrania ani mycia pod ciśnieniem oraz używałem denaturatu do rozpuszczenia szlamu nie pomaga.

Odnośnie braku obracających się ramion spryskujących pompa nie daje prędkości przepływu. Niby obraca się, ale ramiona tylko delikatnie się obracają. Ile obrotów taka pompa powinna mieć? Gdzie dostanę taką pompę?

0
  • #8 26 Gru 2015 00:52
    peter falk
    Specjalista AGD

MIRAS-S napisał:
    Odnośnie mycia obornika

Nie wiem, po co myc obornik :|

1
  • Pomocny post
    #9 26 Gru 2015 01:03
    nares
    Specjalista AGD

MIRAS-S napisał:
    używałem denaturatu do rozpuszczenia szlamu nie pomaga.
    MIRAS-S napisał:
    Gdzie dostanę taką pompę?

Z tym denaturatem to przegiąłeś - cały zasobnik ze złożem do wymiany. Co do pompy, to można było najpierw zmierzyć pojemność kondensatora i sprawdzić sprawność wirnika turbiny. Jednym słowem: miałeś fajną zmywarkę.

1
  • #10 26 Gru 2015 16:00
    MIRAS-S
    Poziom 19  

Po perypetiach świątecznych ze zmywarką wyciągamy pewne wnioski.

Niski przepływ wody ,który nie obracał ramionami spryskującymi spowodowany był obluzowaniem wirnika pompy myjącej.
    Wirnik ma gwint fi 4mm , ale na wirniku plastikowym pył zerwany i podczas oporów pompowania wirnik wpadał w poślizg.

Wirnik po oczyszczeniu postanowiłem posklejać na kleju epoksydowym dwu składnikowym. Oczywiście nie wolno dać za dużo ponieważ jeśli wypłynie sklei reperaturkę.

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć z rozbiórki silnika.
    AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracająAEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracająAEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracająAEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają

AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają

0
  • #12 03 Sty 2016 13:53
    MIRAS-S
    Poziom 19  

Po wielu perypetiach z turbiną pompy ,która po regeneracji w postaci klejenia nie wytrzymywała naporów tłoczenia wody postanowiłem ją zmodernizować.

W turbinie jest wystarczająco dużo materiału aby dorobić nowy trzpień z brązu i osadzić go na ciasno.
    Czy wytrzyma -czas pokaże.

AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają AEG F60660 - ramiona spryskujące się nie obracają

Poniżej na zdjęciu ta część została usunięta bo była niepotrzebna.

Mam pytanie odnośnie ramienia spryskującego górnego,które nie wykazuje zbytnio chęci do obracania się tylko czasami lekko się przesunie.
    Woda z ramienia leci ,ale nie pryska jak dolne czy środkowe.

Według mnie pompa powinna mieć większą wydajność a przewód zasilający większy przekrój aby ramię górne mogło zostać wprawione w ruch wirowy.
    Nawet gdy kryzowałem węże aby przekierować strumień wody na górne ramie to nie było żadnego efektu.

Czy tak ma być?
    Proszę o uzasadnienie.

0