Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie mini palnikiem i cyną

25 Gru 2015 11:34 2592 11
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich, mam taki problem, ostatnio chciałem polutować cyną łańcuch od roweru ( nie ma on służyć jako napęd tylko miała być to figurka z łańcucha). Niestety po wielu próbach cyna nie przywiera do metalu. Będąc w sklepie elektronicznym chciałem kupić boraks do wytrawiania ale sprzedawca i przypadkowy klient doradził mi kupno kwasu lutowniczego mówiąc że bez problemu zlutuję taki łańcuch mini palnikiem i cyną. A więc do roboty: w domu wyczyściłem miejsce lutowania posmarowałem kwasem podgrzałem dokładam cynę lutowniczą i niestety cyna spływa. Co robię nie tak ? zależy mi na estetyce żeby miejsca lutowane były ładne. Robiłem to tigiem ale metal zmienia swój kolor poprzez przegrzanie. Doradźcie i coś. Z góry dziękuje za pomoc i wesołych Świąt.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 38  
    Boraks jest do lutowania za pomocą srebra i mosiądzu. Łańcuch rowerowy będzie ciężko polutować, ponieważ posiada powłokę ochronną, pasowało by wyczyścić go do metalicznego połysku, drugie pytanie, czy uzyskujesz odpowiednią temperaturę łańcucha, cyna powinna topić się od przytknięcia do łańcucha, a nie od płomienia palnika.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 29  
    Wygotuj wpierw łańcuch w ok 20% łudu sodowym , może być popularny środek KRET
    Pozbędziesz się w ten sposób smarów i większości powłok ochronnych nie naruszając stali
    Naczynie do gotowania musi być stalowe bądż żeliwne , może być ocynkowana puszka po konserwie ,aluminiowe naczynia absolutnie NIE
  • Poziom 32  
    matus1607 napisał:
    Będąc w sklepie elektronicznym chciałem kupić boraks do wytrawiania ale sprzedawca i przypadkowy klient doradził mi kupno kwasu lutowniczego mówiąc że bez problemu zlutuję taki łańcuch mini palnikiem i cyną

Jeżeli kupiłeś czysty tzw. "kwas do lutowania" ( kwas solny) to przy lutowaniu stali czysty nic ci nie pomoże, do lutowanania stali, oraz wielu innych metali potrzebny jest chlorek cynku. Jeżeli masz czysty kwas sony to zrób tak: wrzuć do niego fragmenty, drobne ścinki blachy cynkowej, (tylko nie ocynkowanej, bo na niej jest bardzo mało tego cynku tylko czystej cynkowej, kiedyś, dawniej do tego celu można było użyć blaszki z pojemniczków zwykłych bateri), poczekaj aż reakcja się zakończy i dopiero tym "smaruj" miejsce lutowania. Prostsza metoda to: weź kawałek blaszki stalowej ocynkowanej (koniecznie ocynkowanej!) tej wielkości aby można było ją lekko wygiąć, tak aby w powstałym zagłębieniu można było umieścić kilka kropel "kwasu do lutowania", zacznie się reakcja (będzie widać bo się będzie lekko pienić) jak reakcja się zakończy to dopiero użyj tego jako środka "lutowniczego".
    Czstego "kwasu lutowniczego", czyli kwasu solnego to własnie używa się do lutowania rynien ze stali ocynkowanej, pokryte są one cynkiem więc automatycznie po "posmarowaniu" kwasem poprzez reakcję wytwarza się chlorek cynku który ułatwia lutowanie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic646754.html#3350054
  • Poziom 29  
    Odpowiem cokolwiek nie na temat ponieważ wątpię w dobrą jakość lutowania cyną palnikiem (powierzchnia lutowania szybko się utlenia a użyty topnik szybko odparuje) . Proponuję wyposażyć się w to:
    http://www.gotronik.pl/lutownica-oporowa-200w-zd715l-p-2294.html
    z użyciem kwasu do lutowania zawierającego chlorek cynku (jest taki w sprzedaży) lub wykonany z czystego kwasu i blaszek cynkowych jak Kolega napisał wyżej.
    Zapewniam, że lutowanie będzie wygodniejsze i dobrej jakości.
  • Poziom 10  
    wszystko rozumiem zaraz dokładnie napisze jaki to kwas. Tylko powiedzcie mi najpierw podgrzewam później dokłądam cyne ?
  • Poziom 29  
    Kwas do lutowania LUTOP-ZP produkowany przez STANROL Nowy Sącz. Ten jest z zawartością dichlorku cynku.
    Lutowanie lutownicą oporową:
    1.odczyścić lutowaną powierzchnię do metalicznego połysku,
    2.pokryć powierzchnię lutowaną kwasem j/w przy pomocy pędzelka,
    3.na grot lutownicy nabrać kroplę cyny,
    4.przyłożyć do powierzchni lutowanej na ok 2 do 5 sekund aż cyna się rozpłynie na tej powierzchni.
  • Poziom 10  
    A więc jest to AG kwas lutowniczy z dodatkiem fosforu więc nie wiem czy trzeba jeszcze jakiegoś dodatku cynku
  • Poziom 29  
    Dokładnie, czytam z metki tego kwasu który podałem wyżej:
    "Zawiera dichlorek cynku i kwas chlorowodorowy"
    Poprawiam, bo źle zrozumiałem. Kolega pisze o kwasie jaki ma u siebie. Sprawdzę jeszcze co to jest, to AG.
  • Poziom 29  
    Ten kwas AG - mieszanina kwasu fosforowego i szczawiowego - do lutowania stali nie jest odpowiedni. Dodatek cynku też nic nie pomoże.
    Musi być kwas solny (chlorowodorowy) z cynkiem - jak wyżej Koledzy pisali lub ten który ja podałem wyżej.